Home | Poezi | Poezi lirike


Autori: Merita · Lloji: Poezi lirike · Tema: Tema-Mallkimi
Mallkim Ne mes te nates,nder ndricimin e hanes se plot nga dritarja saj nje ze i trisht degjohej. Mallkonte fatin,mallkonte jeten,pas shum mallkimeve mallkoj edhe veten. Qante e fytyres se saj nuri i merzis e kaploi,ne dreq gjithcka te shkoj bashk me t...
Autori: Renis Hamza · Lloji: Poezi lirike · Tema: Poezi
Sikur të kisha krahë E në qiell të endesha i lirë Yjet t’i prekja me duar Të ikja larg nga kjo bote e pështirë Sikur të kisha krahë E hënën ta vizitoja Duke qëndruar mbi të i vetëm Portetin tënd të vizatoja Sikur të kisha k...
Autori: RUBINA JONUZI · Lloji: Poezi lirike · Tema: CFAR TE JAP PER KUJTIM
CFAR TE JAP PER KUJTIM, TE JAP GJYSMEN E SHPIRTIT TIM, NESE SHPIRTI NUK MJAFTON , TE JAP SYRIN QE LOTON, NESE SYRI NUK MJAFTO TE JAP SHPIRTIN PERGJITHMON.
Autori: Maria · Lloji: Poezi lirike · Tema: Kjo vjershe ben fjlae se sa e bukur eshte pranvera dhe se si ajo I gezon njerzit
Thone femijet plot gezim , erdhi pranvera plot gjelberim. Ç'te them per te ajo eshte e bukur nga hera. Dalin njerez dalin femij Mbushet vendi plot gjalleri
Autori: Paulina Ziu · Lloji: Poezi lirike · Tema: Shqiperia
28-29Nentori një ditë e shënuar, të gjithë fëmijët enden me flamuj në duar. Kudo në botë njihet besa e shqiptarit, një gjë shumë e vyer që nuk ia dalim tradhëtarit. Kur ishin në luftë shqiptarët dhanë jetën, për mëm...
Autori: Leticia Maze · Lloji: Poezi lirike · Tema: Atdheu
O atdhe frymezimi im ti me je Sot po shkruaj nje poezi Keto vargje t'i kushtoj ty O atdhe zonje e rende Te paret tane fort per ty kane luftuar Male e fusha kane zaptuar Ne drite koken ty te ta nxjerrin Gjurmet e turqve me luft t'i percjellin ...
Autori: Sabrina Plaku · Lloji: Poezi lirike · Tema: Jetimi
Jetimi Ej…JU atje… E shikoni se si jemi? Zbatheni këmbën tuaj të ngrohtë Dhe më thoni se çfarë ndieni! Lejojeni bebëzën tuaj të na shikojë! Jo për mëshirë, Por vetën që të na kuptojë. Ju lutem mos ngurroni! Nxirrini duar...


Autori: Gerti pnishi · Lloji: Poezi lirike · Tema: Per shendetin e tokës
Toka Toka e tharë Po dëshiron bardhësi Po dëshiron lagështi A e di? Në kete tok Gjdo gjë ndryshon Çarja tokën E rrethon, Uji e kthen Ne jetën e vet QË E KA ME SHËNDET.
Autori: Nijazi Ramadani · Lloji: Poezi lirike · Tema: NANË
AJO PIKË GJAKU MBI KËTË DHE Të mos i thahen Rrënjët mëmëdheut Rrjedha rrjedh rrëke Rrudhave të ballit Kah ai shtrat lumi i larë Aty ku flet vepra Dheu nuk tretet Emër të përvetcëm merr jeta… Mallkimi bie mbi Qoftëlargun...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Poezi lirike · Tema: Atdhu im
Gjak shqiptari me rrjedh ne vena jam shqiponje me dy krena O ky gjaku kuq e zi me jep jete,me fal lumturi Ne kete bote atdhe tjeter sdua Vec shqiperia eshte per mua Ketu ska pasur trima te ndrojtur Me jete atdheun e kane mbrojtur jam Shqiptar m...
Autori: Kleo shutina · Lloji: Poezi lirike · Tema: Atdheu
Sa i bukur vendi im ta dëgjoj zërin e bilbilit atje ku ështe gjaku im ti marr erë trëndafilit. Ta shikoj vendin tim që në zemër unë e mbaj dhe plot me mallëngjim atë e kujtoj. I mirë e i shtrenjë ai ështe vendi im un...
Autori: Orgita · Lloji: Poezi lirike · Tema: Libri
Libri është miku më i mirë Ai dëshiron që secili nga ne ta lexojmë me shumë dëshirë Ai është i aftë të shpëtoj jetë Kjo është mëse e vërtetë Libri të mëson Kudo që shkon ,ai të këshillon Ai të edukon Ti zgjeron njoh...
Autori: Lily · Lloji: Poezi lirike · Tema: 28 Nentori
Nga qamëria te molla e kuqe nuk pushove kurr kur gjergji e qemali i thirrën nëntorët të zbritnin në flamur. Gjithmon u zgjove në valle dasmash dhe ne luft luftove, duke na ruajtur të shejtin emër shqipojnen. Ky flamur kuq e zi simbolizon d...
Autori: Shkrime Libri · Lloji: Poezi lirike · Tema: Shqiperia
Jam krenar qe jam shqiptar kur jem bashk e bejm hallakam, Me kryt nalt e doren n zemer kshu ka me mbet o ky emer Tkam pas thon oj cik nji her shqipnin e kam nzemer cdohere kado qe shkom ngihet veni tmerrin friken ja shtijme cdo vendi. Jam gat...


Autori: Antuela · Lloji: Poezi lirike · Tema: poezi per nenen
Dicka dikur me tha ime me "Mbi dashurine per ju une asgje nuk ve". Por une me kembengulje shpesh e kundershtoja te plotesoja kapricot e mia ishte gjithcka qe doja. Dicka dikur me tha perseri "Kur te behesh nene do me kuptosh dhe ti!" Me fal,nene, t...
Autori: xhulia metaj · Lloji: Poezi lirike · Tema: poezi personale
nje adoleshente jam sot moshe pak ne rrezik jam perpjekur te pershtatem ne kete rast mos te jem viktime e vogel dhe e shkathe por kaloj cdo situate nuk bezdisem aspak kur te jeret me kane inat
Autori: Dea Bajrami · Lloji: Poezi lirike · Tema: Fjala jone
Ti ke fjetur nen ashtin ton te shpuar Ke thure legjenda dhe tempuj ke rezuar Ti ure e pergjakur ne mes hirit dhe drites Ti femi kryengrites i zemres,bukes e krypes Ti nendrra te vashave nuse e stolisur Ti ne kulla te bardha kurr duvak i grisur ...
Autori: Xhevahir Spahiu · Lloji: Poezi lirike · Tema: T� JESH ME TY
T� prek�sh heshtjen t�nde, si� prek nj� send T� shoh�sh thell� n� ata sy, Ku dashuria hepohet si nj� anije E t� mos duasht� jesh p�rher� me ty? T� ec�sh me krahun mbi supet e tua E t� mos ndiesh osh�...
Autori: Ana · Lloji: Poezi lirike · Tema: Endrrat
Hap syte nga nje rreze e besdisshme e diellit tek bie ne sy e gjej veten ne nje te sotme ndryshe shume te ndryshme nga te tjerat Ne nje te sotme pa endrra per te neseremen pa motive, pa qellime per te arritur e mbyllur ne nje cep te dhomes me zemre...
Autori: Rinesa Gacaferi · Lloji: Poezi lirike · Tema: Ëndrrat e fëmijëve
Nëse do kem magji e fuqishme do jem, nëse do kem magji çdo gjë do të kem, botën do sundoja si një princeshë, të këqinjët do largoja, kur të bëhesha mbretëreshë! Sa jam ende e vogël, një dëshirë kam, botën e fëmijëve ta kem p...

Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com