Data e postimit: 2021-10-24 17:29:23
Lexime: 1217
Sikur të kisha krahë
Lloji: Poezi lirike
Tema: Poezi
Autori: Renis Hamza
Shkolla: .
Klasa: .
Qyteti: Tirane
E-mail: renihamza842@gmail.com


Sikur të kisha krahë
E në qiell të endesha i lirë
Yjet t’i prekja me duar
Të ikja larg nga kjo bote e pështirë

Sikur të kisha krahë
E hënën ta vizitoja
Duke qëndruar mbi të i vetëm
Portetin tënd të vizatoja

Sikur të kisha krahë
E diellit t’i kërkoja dritë
Të bëja një pishtar me të
E të zbuloja cdo mit

Sikur të kisha krahë
Të fluturoja në qiell i vetëm
E nëse do vonohesha shumë
Nënës do i shkruaja një letër

Vepra te ngjashme
Autori: LH · Lloji: Ese pershkruese · Tema: gjakmarrja ne Shqiperi dhe menyra si e perjeton nje vajze adoleshente ngujimin.
Ese “Sikur të kisha edhe unë një jetë…” Një jetë më ndryshe, me më shumë liri, paqe, argëtim, lumturi dhe dashuri. Vetëm kaq dua në këtë botë. Unë marr frymë, por nuk jetoj, s’jam në këtë botë, askujt nuk i interesoj. Jeta ...
Autori: Edison Ragip Hasanaj · Lloji: Poezi personale · Tema: Dashuria
Nga nje rastësi mbase jo rastësisht u njohëm bashk dhe u bëmë miq u bëmë shokë , i besuam njeri-tjetrit ca gjëra që ia besonim vetëm vetit. Të kam perball më ke perball të dua këtu s'dua të të kem mall se nga zëmra po më dalin ...
Autori: Orgita · Lloji: Poezi personale · Tema: Mërzia
Kam një dhimbje mu në zemër Se besoj ta ketë cdo femër Ndihem shumë keq ,shumë përtok’ Me keq se sa të kisha marrë drog’ Më vjen aq turp nga vetja Cdo fjalë ,që them janë të vërteta Shumë vendime ,pa u menduar kam marr’ ...
Autori: nida · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: jetojme te dy ne nje qytet
Me lotët e zemrës e laga letrën e parë dhe të vetme për Ty! Gjatë, shumë gjatë e barta në xhepin tim të këmishës, aty afër zemrës e cila vuante për ty. Më dukej se ishe ti aty, brenda në letër, aty afër zemrës sime!! ...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: shoqërore
Në Evropë Brodha në Evropë Pashë tjetër jetë Pashë tjetër botë Shija gjëra të rralla Shumë befasira Që s'i kisha parë Që nga fëmijëria Mbi krahët e shqipes Erdha në Evropë Pashë tjetër...
Autori: frensis · Lloji: Poezi personale · Tema: gjithcka
Sikur shoqet te ishin te sinqerta e mos te me mbyste tradhetia Sikur qielli te ishte blu e mos te mbizoteronte vranesia Sikur erresira te fashitej por drita te mos venitej Sikur dielli te ndriconte dhe drita qiellin ta pastronte
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: Të adhuroj
    "Të adhuroj" Sa her që ty.... Nuk të kom ,par: Malli ,shum më Ko marr desh , Me lot kom fillu, Duke qar..Dal ngadal.. Që në çastet e para Që të kom par!Një Ndjenj fort e madhe: Mendjen ma ko marr.. E zemrën ,ma ka përv...
Autori: Erblin Jahiri · Lloji: Ese argumentuese · Tema: arkitekt
Unë po te isha arkitekt së pari do ti kisha ndërtuar disa shtëpi për të varfërit do ti kisha projektuar disa spitale për mirëqenien e shëndetit të njeriut,disa banesa personale per të moshuarit,do ti kisha ndërtuar shkolla për mësimin e fë...
Autori: Anna Cani · Lloji: Ese filozofike · Tema: Perendimi
Kur shikon perendimin e diellit te duket sikur je ne enderr. E pra,edhe me mua keshtu ndodh. Cdo fundjave ngjitem ne tarrace bashke me tim vella e shohim perendimin e diellit. E teksa perpiqem te shkruaj vargje shoh bukurite e natyres,perendimin e diellit...
Autori: Ana Xhihani · Lloji: Te tjera · Tema: ...................
Me dhemb qe ta pranoj, por dy djem dashuroj, tani po imagjinoj, sikur ti kisha perballe valle si do i < > =krahasoj.? ...........................................................
Autori: Ema · Lloji: Pershkrim · Tema: Jeta
E kam pyetur mijera e mijera here veten se si valle iken kjo kohe.Kur them kohe e kam fjalen per vitet.Me kujtohen shume mire ditet e femijerise,kohet kur isha fare e vogel.Por nuk kam harruar as diten e pare te shkolles.Ate dite isha e emocionuar ne kul...
Autori: Anxhela Hasankolli · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Humbja e guximit
Secilit prej nesh mund t'i kete ndodhur dicka nga e cila mund te jete lenduar apo merzitur.Edhe mua me ka ndoshur te perjetoj caste dhe momente te tilla,shume here e kam ndjere veten te fyer nga dikush,por nuk kam patur kurre guxim te perballem me te.Sa k...
Autori: Ajshe Jakupi · Lloji: Analize letrare · Tema: Bukuritë e Pranverës
Përshëndetje pranverë!Një stinë që na zgjon e na ringjall.Na ndihmon të gjejmë ajrin dhe ujin ngazëllyes e na emocionon nga yjet e natës...Pranvera është mënyra e natyrës për të thënë "Le të festojmë". Ajri është si një flutur me k...
Autori: Ajshe Jakupi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Bukuritë e Pranverës
Përshëndetje pranverë!Një stinë që na zgjon e na ringjall.Na ndihmon të gjejmë ajrin dhe ujin ngazëllyes e na emocionon nga yjet e natës...Pranvera është mënyra e natyrës për të thënë "Le të festojmë". Ajri është si një flutur me k...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com