Data e postimit: 2013-11-10 13:52:38
Lexime: 27979
Dhuna ndaj femijeve
Lloji: Poezi dramatike
Tema: Dhuna
Autori: Elda Nasufi
Shkolla: ''Azem Hajdari''
Klasa: 8c
Qyteti: Tirane
E-mail: Elda123@hotmail.com


DHUNA NDAJ FEMIJEVE
Kjo fjala DHUNE,
sa fjale e shemtuar,
t'iu themi te gjitheve,
mos na prekni me duar.

Jemi femije,
duam te rritemi,
nuk duam dhune,
as te grabitemi.

Dhuna dhe paqja,
sa fjale te ndryshme,
dhuna fjale e keqe,
paqja fjale e meshirshme.

Te rritemi si zogj,
ne qiell te fluturojme,
ta gezojme jeten.
aq sa te rrojme

Vepra te ngjashme
Autori: Anais · Lloji: Poezi dramatike · Tema: dhuna
Zoti duart na krijoi, Kembet na dhuroi Ato nuk u falen per te dhunuar, Por ndihmen e dashurine per te na treguar. Dhimbja e te dhunuarit nfihet ne shpirt, E jo ne duar kur dikujt i qellon pa limit. Dhuna eshte mekat, Nje nder mekatet qe zoti s'ti f...
Autori: Luljeta Mahmuti · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Dhuna
Perse jetojme? A lindim perfekt apo rritemi bashke me gabimet qe jeta te ben te perjetosh?Apo mos ndoshta rritemi nga dhuna prej te tjereve? Sa absurde! Tek degjoj keto fjale me vijne mendime nga me te cuditshmet!Pse valle ,a nuk jemi te lire?! Te lir...
Autori: bledi islami · Lloji: Ese argumentuese · Tema: dhuna ne sport
Dhuna ne sport perben ne ditet e sotme nje broblem shoqeror me te cilin duhen te perballen institucionet forcat e rendit shoqerit sportive dhe vete qytetaret.Unemendoj se dhuna ne sport eshte per tu denuar ne cdo rast dhe me cdo forme.Dhuna demton ndeshj...
Autori: eni agolli · Lloji: Poezi dramatike · Tema: dhuna
dhuna me shume frike ne shtepi shkoj se atje vec dhune shikoj. nena ime e gjore, vec do te me mbroje. sa keq me vjen per nenen time, qe nuk njohu gezime. kur babi nenen e godet, mua shpirtin me pellcet. kete turture qe po shikoj nuk di se ...
Autori: Erza Breznica. · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: abuzimet dhe llojet e saja.
Abuzimet : LLOJET E SAJA JANË : Abuzimet fizike ,adoleshente ,fëmijët dhuna në familje, dhuna dhe seksuale . Abuzimet fizike janë : Rrahja e adoleshentëve ,dhuna në familje . Abuzimet fizike Rrahja me rrip/thupërr/këpuc/dhe me gjëra t...
Autori: xhulianaleka · Lloji: Ese argumentuese · Tema: dhuna ndaj gruas
dhuna ndaj gruas permban imformacione me te duhura qe ne na interesojne .Permban statistikat e duhura te nevojshmet.Dhuna ndaj gruas eshte nje fenomen mjafte i njohur ne mbare Shqiperine dhe nga kjo preken me shume grate.
Autori: Amanda Sadikllari · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Per te gjithe femijet e Botes kudo qe ndodhen, Bota per femijen. Si mund te jete ajo?
Prinderit,familja,mjedisi si dje dhe sot e ne te gjithe kohet kane ndryshuar.Ata u japin femijeve dashuri ,kujdes ,mbrojtje.Ne familje femija ritet dhe meson shume norma e vlera .Por a mjaftojne keto?Nje femije e zbulon boten me syte e atyre qe e duan dhe...
Autori: ANXHELA MAHO · Lloji: Ese argumentuese · Tema: problemet e femijeve ne bote
Prinderit,familja,mjedisi si dje dhe sot e ne te gjithe kohet kane ndryshuar.Ata u japin femijeve dashuri ,kujdes ,mbrojtje.Ne familje femija ritet dhe meson shume norma e vlera .Por a mjaftojne keto?Nje femije e zbulon boten me syte e atyre qe e duan dhe...
Autori: Emirjona Kertolli · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Paqja dhe lufta
Ti pellumb qe ne qiell fluturon valle a nuk me thua se cfare deshiron. Paqen si zerin e bilbilit apo luften si gjembat e trendafilit E di mos fol lufta te lendon te merre ate qe me gjithe zemer done Ndersa paqja e tretur si fjala neper ...
Autori: Ledia Stafa · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Dhuna ne shoqerine Shqiptare
Sapo lindim ne behemi pjese e nje trungu shoqeror te quajtur familje. Por pjese e kesaj familje nuk jemi vetem ne, disa familje kane edhe nje pjesetar,ne vatren e tyre te quajtur dhune. Dhuna eshte nje forme e ushtrimit te ndjenjave qe aktivizohen nga a...
Autori: Bleron Seferi · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Femijet e Braktizur!!
Femijet e braktisur Mes dhimbjes e lotit e shkruajta kete poezi per t’ua dedikuar bashkemoshatareve te mi, ...
Autori: Elda J.P. · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Liria
Liri… eshte kuptim te cilen mendojme se e njohim mjaft dhe sikur ngre peshe a nje fare krenarie ne ndergjegjen e ne shpirt, por qe ndoshta nuk kemi te drejte te na shfaqet. Sa e njohim lirine ne te vertete? Sa mire njohim historite e sklleverve afrikane...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: shoqërore
Dhuna Sa herë e dham jetën Për këtë mëmëdhe Sa herë që nevoja Për të u bë pre Nga kjo plaku i shkretë S'e shijon pleqërinë Dhe fëmija i vogël S'e shijon fëmijërinë E nëna e plakur Me sy të përlotur Veshur me të...
Autori: soana koleci · Lloji: Ese pershkruese · Tema: paqja
Paqja eshte si nje rreze drite qe sa here e themi aq me shume shkelqen. jeta eshte nej det me dallge qe ndonjehere kalojme pengesat e ndonjehere jo , ndonjehere e mundim e ndonjehere e mund e ndonjehere humbim. Paqja eshte ...
Komentet e fundit!

Emri: Sayda Büyüküstün
Email: ketjonalepri@gmail.com
Komenti: mendime te shprehura bukur

Emri: Ehaaaaaa
Email: megi@gmail.com
Komenti: shum e bukurrrrrrr

Emri: adelalku
Email: adelaalku@yahoo.com
Komenti: bkr po ka dhe me mire

Emri: soni
Email: soni@gamail.com
Komenti: Bukur

Emri: ana
Email: ananasufi@hotmail.co.uk
Komenti: shume e bukur kjo poeziaaaaaaaaaa

Emri: arta vata
Email: arta vata 12 @gmail.com
Komenti: Me pelqen shume

Emri: albina suli
Email: haha.lila.7@yahoo.com
Komenti: uuuuuuaa shum bukur sinqetisht

Emri: ambra
Email: geraldooshafi@yahoo.com
Komenti: Dua nje poezi kunder dhunes

Emri: ambra
Email: geraldooshafi@yahoo.com
Komenti:

Emri: armela
Email: mela@hotmail.com
Komenti: bravo :*


Emri: meezgjuara
Email: ezgjuara@yahoo.com
Komenti: Ju lutem me beni nje poezi per dhunen

Emri: mirela
Email: mirela@live.com
Komenti: me thoni nje fjalim per dhunen ndaj femijeve se me duhet

Emri: bea
Email: bea.haku@yahoo.com
Komenti: ajo vjersha siper shume e bukur

Emri: kristi
Email: elisa-dr@hotmail.com
Komenti: shume bukur me pelqeu

Emri: kush te pellcacin
Email: cteduhet@yahoo.com
Komenti: thjesht nuk me ngjit

Emri: eni
Email: eagolli@hotmail.com
Komenti: lezetshem

Emri: edi
Email: edi_edushiedushit@hotmail.com
Komenti: very good ELDA ti je artiste:wi/

Emri: meli
Email: meli@yahoo.com
Komenti: shume bukur

Emri: Doris
Email: Dori123@hotmail.com
Komenti: Shumë e bukur

Emri: ester sula
Email: es.ester@vjersha.com
Komenti: nice


Emri: Erda Ramadani
Email: erda_ermina@hotmail.com
Komenti: Shume me pelqen kjo poezi ,bravoooooo Elda.

Emri: Ajshe Hagjija
Email: ajshe_nori@hotmail.com
Komenti: dua poezi per dhunen e femijeveShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com