Home | Poezi | Poezi dramatike


Autori: melina · Lloji: Poezi dramatike · Tema: mjerimi
Ne cdo vend kudo qe shkon perballeshme njerez ne cdo pozicion Po kur syte te shohin nje njeri qe ska shtepi e as femije qendron ne heshtje e mendon si u be kjo bota jone Ah mjerim,mjerim i shkret njerezit kurre si le te qet qajne dite e ...
Autori: Lasgush Poradeci · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Liqeni
Dirgjet shpesh liqeri-i kaltër E push on ne mes të ditës, Sipër ti' built prej fundesh Pasqyrim' i ti shëndritës . Val' e urtë-i shtrohet anës Dal- nga-dal e fashe-fashe, Që prej zallit të përbujshëm Nisen lundrat levorashe.
Autori: Hakumatuqivrima · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Si te qish vjerren kur e ke mega pidh
ishte dhendri dhe ai e kishte vjerren mega pidh.Ai mendonte se si te shkonte te vjerra me ta qi dhe i thote gruas se tij"Ca te coj nonji gje te mami se kshu mdoli rruga".Gruaja i dha,mjalte,kos,buke.Niset dhendrri dhe ecen gjysem rruge Merr mjaltin e fsh...
Autori: Atmira hysa · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Vdekja
Hene moj hen e bukur Pse ne qoshe me je strukur? Me mungon vellai diell Qe rrezet e tij i coi ne qiell Ai nuk pyeti per mua te gjoren Qe pa te mezi e kaloj oren Pse lufton per te ndricuar te tjere Kur ke len ketu motren e mjere Rrezet e...
Autori: Alisia Gjergji · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Qohu
Qohu -Nga nje ane qenka e bukur! -E gjora qenka e demtume! -Kush dreqin e theu! -Jo jo skan faj vet i pelqeu! Gishtin sja hoqen e vitet kalun Veten se kqyrshin se kishin harru Fjalte ma tliga per ta i flisshin Ku nje dite njani tha: -Gishin kry...
Autori: Alisia Gjergji · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Per ty
Shoh qat qjell E ty tmenoj A mos valle ti po m’nigion e po mshikon. Se ktu poshte per njat bes spo besoj Aman shpirtin a po ma kqyr Tbardh a tzi si po tduket ty Trego se spo duroj Keq a mire kam ba qe po jetoj Prit ne pak se do t’takoj Rrug...
Autori: Alisia Gjergji · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Ndjenjat
Dhe nje dite tjeter pa ty Nje pikez loti rreshqet mbi fytyren e vrenjtur Aq te shumte u ben sa mu duk si nje shi i dendur Nje stuhi e madhe e pushtoj shpirtin e heshtur Asnje cope lumturie ne shpirtinin tim ska mbetur Nga merzia e madhe trupi im...


Autori: Paulina Ziu · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Ndihmoni të varfërit!
Ndalo së ngrënri, vet o Njeri! A nuk të vjen keq, për këta fëmijë, që po lypin në varfëri, veç për pak ushqim, për të shuar ktë uri. Kjo varfëri, që po pushton botën, ne duhet ta ndalojm, të japim kontributin tonë, aq sa kem...
Autori: Dineta Demalija · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Atdheu
Pavarësia Erdhi dita e gëzimit Erdhi dita e çlirimit O sa shumë kemi prit’ Që të arrijë kjo ditë. Shumë nëna qajnë Shumë fëmijë kërkojnë babanë Gjaku i trimave s’derdhet kot Sollën lirinë që e kemi sot. 17 Shkurti= D...
Autori: Nakshije Veseli · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Poezi dramatike
QELIA E JETËS Në qelin e jetës Nuk ka dashuri Në qelin e jetës Ka vetëm vetmi Në këtë qeli Shumë njerëz kanë vuajtur Po në këtë qeli Shumë njerë janë humbur Ketu flet heshtja këtu ndigjohet malli Këtu s'sh...
Autori: Zahide Mandri · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Jeta......
Jeta..... Dhe vjen nje tmerr kur më nuk egziston nga kjo jetë të merr e më nuk jeton Jeta ec si lumi në çdo çast shijoje në momente te vështira si mekulli imagjinoje Qëndro në buzëqeshje mendo veç të vërtetën pa...
Autori: Kristina Mandri · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Endrra ime
Enderr Cdokush e ka endrren e tij Qe kurr ne jet nuk mbaron Nuk ka njeri pa fantazi Vetem kur ate e realizon Kur njera enderr mbaron Fillon dhe tjetra pas saj Por endrra ime më e madhe Urryesit shum larg ti mbaj Vjen nje bot tjeter ...
Autori: Reilda Elezi · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Atdheu
28-29 Nëntori festë e bekuar,Shqiperi e voge te shoh trishtuar.Shoh bijtë e tu që janë te trishtuar,por ti mos u mërzit se ne jemi të duruar .Shqiponja me dy krere do te fluturoje perseri,flamuri kuq e zi do të valëvitet në Shqipëri.🇦🇱...
Autori: Kjara Hoxha · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Populli dhe varferia
Mjerim o mjerim i mallkuar asnjëri nuk të ka dëshiruar po ti këmbëkryq u ule në cdo shtëpi dhe fale vetëm varfëri S’ka bukë,s’ka punë s’ka para,asgjë s’ka vetëm vuajtje,varfëri dhe lot në sy për cdo fëmi ...


Autori: Ersi Topcija · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Nata e acarte
Kur qaj e kuptoj se sa i bukur eshte shiu Sepse edhe zemra ate nate me rete vetetiu Kur me lendojne e kuptoj se sa larg jane endrrat E kur me tradhtojne e kuptoj se sa te plagosin gjembat Nuk dua te qaj me edhe kur te bie nata Sdua ti humbas endrrat ...
Autori: Martina Bega · Lloji: Poezi dramatike · Tema: TRafikimi
Bertitem sa mundem por nuk na degjuan Kerkuam meshire por nuk shpetuam Trupi na ish coptuar Dhe zemra na kish pushuar Plot dhimbje te tmerrshme ata na shkaktuan Stop!Ndaloni tani. Te burgosurit tuaj Ne nuk jemi dhe trupin ne shitje nuk e k...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Paqja ne bote
Te jetosh ne harmoni kerkon pune me shume se nga nje njeri. Qe te kete paqe ne bote duhet qe nenat e femijet te mos derdhin lot. Po me ty e kam,me ty qe kete poezi po lexon ose po e degjon, po ndoshta mua spo me kupton. Keto fjale nga zemra...
Autori: Marina Bega · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Trafikimi
Bertitem sa mundem Por nuk na degjuan Kerkuam meshire por nuk shpetuam. Trupi na ish coptuar Dhe zemra na kish pushuar Plot dhimbje te tmerrshme Ata na skaktuan. Stop.Ndaloni tani Te burgosur tuaj Ne nuk jeni Dhe Trupin ne shitje Nuk e ...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Vuajtjet
Zemër e regjur me vuajtjet e së shkuarës E shkrirë dhe e tretur prej vajit rrëke Piskama të tmerrshme bien si rrufe Në qiell të zi të therorit. Gërmadhë kalbësirë,e zaptuar nga frika e dhimbja. Luajnë,hidhen,kërcejnë në mes t...
Autori: daljana vrapi · Lloji: Poezi dramatike · Tema: jeta
larg arsyes LARG MENDIMEVE LARG GJITHCKAJE ...

Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com