Data e postimit: 2023-06-07 09:29:16
Lexime: 783
Per Mjekun
Lloji: Poezi personale
Tema: Per Mjekun
Autori: Dava Frrokaj
Shkolla: S’ka
Klasa: S’ka
Qyteti: Laç
E-mail: d.frrokaj2002@gmail.com


EMRI I MJEKUT ESHTE ZGJATE JETESI
PER ME QENE MJEK TAMAN
SE PARI DUHET TE JETE HUMAN
NE QOFTE SE MJEKESIN SE KA PASION
SHKOLLEN PER MJEK MOS TA VAZHDOJE
DETYRA E MJEKUT ESHTE ME PERGJEGJESI
SE KA TE BEJE ME JETE NJERIU
PO TE SHKOLLOHESH PER MJEKESI
DUHET TE BESH DHE SHKOLLE PER PSIKOLOGJI
SE ME ZBULU DIAGNOZEN
DO PERDORESH SHUME LLOJE FORMASH
NE QOFTE SE NUK ZBULOHET DIAGNOZA
SE BEN EFEKTIN AS INXHEKSIONI
PER VIZITE SHKOJNE TE RINJ E TE VJETER
POR MJEKU I MIR ZBULON SE KU FLE LEPURI
LEPURI FUTET E FLE NEPER SKUTA
ASHTU SIKU FSHIHET SEMUNDJA
SE SEMUNDJA NUK VJEN KURRE NGA QEFI
PO 80% NGA STRESI
VJEN NGA STRESI E VJEN NGA GENI
E MJEKU TA VEJ NE PUNE MENDJEN
MJEKU I MIRE QE BEN VIZITEN
DUHET TE JETE I QETE E TE MOS MERZITET
TE PYESE PACIENTIN PER SHUME GJANA
SI KANE GENE ME SHENDET BABA E NANA
ME PYET PER MOTREN E VELLANE
E ME PYET PER DHAME E KMALLE
NE QOFTE SE ESHTE PLAK I VJETER
THUJ SI E KE KALU JETEN
A E KE PLLAKEN GJALLE
A KE NUSE A KE DJALE
A TE DOJNE E TE RESPEKTOJENE
A E FOLIN ME TY NOJ LLAFE
A TA SHTROJNE SHTRATIN
A TE PJEKIN NDONJE KAFE
DO VIJ VASHA E RE PER VIZITE
URTE E BUT KE ME PYET
MORI VASH CFARE KE ANKU
A JE FEJU A JE MARTU
E ME BURRIN SI JA KE KALU
A TE DON A TE DASHURON
E ME JU AFRU PAK TE VESHI
ME E PYET SI E KE PUNEN ME SEKSIN
NE MUNGESE TE TYRE FILLON STRESI
STRESI FUTET NE SEMUNDJE TE RENDA
E TE BREN TE GJITH ORGANET
E TE DIJE MIRE MJEKU
SE KE STRESI FLE LEPURI
E DALENGADALE TE MERR SHPIRTIN
ATY KU KA MIREKUPTIM E HARMONI
NUK KA SEMUNDJE DHE EPIDEMI
E PO U THOT GJYSHI TE PACIENTI RRMONI RRMONI
SE PREJ KA ARDHUR SEMUNDJA DO E ZBULONI
E PA SHUME KOSTO DO E MJEKONI
E MOS JEPNI MENJEHERE ILACE TENSIONI
SE SEMUNDJEN DO E NEUTRALIZONI
E KUR DIAGNOZEN NUK DO E ZBULONI
DO JU ZHVLERESOHET PROFESIONI
ZOTI NE QIELL DOKTORI NE TOKE
JETEN E NJERIUT E KANE NE DORE
MJEK TE BEKUAR E SHUME TE VLERESU
JEPNI SA ME SHUME INFORMACIONE E SA ME PAK INXHEKSIONE
DHE NE QOFTE SE E DONI NJERINE
PERDORNI ME SHUME PSIKOLOGJINE

Vepra te ngjashme
Autori: Dava Frrokaj · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: Doktorri
EMRI I MJEKUT ESHTE ZGJATE JETESI PER ME QENE MJEK TAMAN SE PARI DUHET TE JETE HUMAN NE QOFTE SE MJEKESIN SE KA PASION SHKOLLEN PER MJEK MOS TA VAZHDOJE DETYRA E MJEKUT ESHTE ME PERGJEGJESI SE KA TE BEJE ME JETE NJERIU PO TE SHKOLLOHESH PER MJEKESI...
Autori: Geri Shehu · Lloji: Ese informuese · Tema: stresi
ne kete ese eshte paraqitur ndikimi i stresit sesi vepron ai tek te gjithe ne, dhe cfare semundjesh mund te sjelle nje gjendje e agravuar stresi.
Autori: anisa · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Problemet e sherbimit shendetesor ne shoqerine shqipetare
Ne vendin tone problemet e sherbimit shendetesor jane nga me te ndryshme .Keto probleme jane bere si pasoje e larginit te pacienteve .Pacientet edhe pse kane karte shendeti qe do te thote qe mjekimi i tyre te behet falas ata i paguajne nje shume te konsid...
Autori: Sibora Huda · Lloji: Poezi personale · Tema: Personale
Jetë pa titull Çfarë është stresi ? Frikë ? ! Jo, jo ... Stresi është mendim që të ndjek, Ditë e natë mendjen të prek, As në gjumë e ëndërr nuk të le të qetë. Heshtja të mbyt, Stresi të vjen në fyt, Është ankth, Të ...
Autori: ERVISA FUSHA · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: "E verteta vret por ama eshe ajo qe duhet " ....... !!!
Ne qofte se une nuk zgjohem per dy ,,, tre ,,, kater ,,, minuta dijeni se kam vdekur. Une gjalle jam por nuk po arrij t'i hap dot syte , nuk po arrij t'i hap dot syte nga genjeshtrat qe mi kane mbyllur ato . Jetojme ne nje bote ku asgje nuk eshte ashtu...
Autori: mira · Lloji: Poezi personale · Tema: dedikim per klasen time e 7-a
Ato emra qe ne banka i shkruam Ato detyra qe ne mur i kopjuam Ato gjera qe njeri-tjetrit i thame ...
Autori: Dionis Mullalli · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Dashuria per njerezit.
Mjafton te shohim perreth nesh dhe shume mire mund te kuptojme se cila eshte ajo gje per te cilen shume njerez kane nevoje. Pak dashuri. Esht kjo fjala qe perkufizon cdo shqetesim dhe problem qe shohim Brenda shpirtit te njerezve apo qofte dhe ne syte e...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Tregime per femije · Tema: Breshka,kermilli dhe lepuri
Nje dite u zhvillua gara e vrapimit e kafsheve.Ne gare ishin nje breshke,nje kermill dhe nje lepur.Lepuri dhe kermilli ishin shoke prej kohesh ndersa breshken sapo e kishin njohur.Lepuri i ngacmonte shume here shoket duke u thene se ato kishin frike te ...
Autori: Brikena · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Mesuesi
Ne kete bote kemi dhurate njerez shume persona te pacmueshem.Nje nder keto mrekulli eshte dhe mesuesja.Nje titull i bekuar qe zoti ua fali njerezve me dhunti te vecante.nese hapin e pare ta mesoi prindi,mesuesja do te jete njeriu i pare qe do te mesoj te ...
Autori: Sabina Kurtaj · Lloji: Ese filozofike · Tema: Jeta
Ne jemi ne Toke per te... Ne jemi ne Toke per te jetuar ? ... Jo Ne jemi ne Toke vetem e vetem per te adhuar Zotin e Gjithesise , qe na fali shpirtin , na fali mendjen per te dale nga problemet , na fali dituri te mesojme . Kjo jete eshte shume e shku...
Autori: Bukri Moli · Lloji: Ese filozofike · Tema: i semuri per mend
• I semuri per mend eshte komedia e fundit e molierit te cilen ai e vuri ne skene me 1673.Molieri vdes mbas shfaqjes se katert te kesja komedie,me 17 shkurt 1673. • Ne komedite e tij Molieri I jep nje tablo te gjere shoqerise franceze te shekullit X...
Autori: Tea Lako · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Dashuria
C`eshte dashuria??? Dashuria eshte gjeja me e bukur qe mund ti ndodhe nje personi.Ndjesia me e bukur qe pushton shpirtin. Dashuria eshte nje ndjenje qe mund te shkruash aq shume,por ne mendje te vijne aq fjale sa nuk di cilen te shkruash me perpara. Dash...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Poezi personale · Tema: Jeta
Keshtu sic jam duke qendruar per kujtimet jam duke menduar Perpara syve fotografi me dalin qe ne zemer shume lumturi e gezim me ngjallin. Kur isha i vogel po mendoja qe vetem qeshja e lodroja A thua kaq shpejt koha paska kaluar qe ato k...
Autori: Anonim · Lloji: Ese argumentuese bindese · Tema: Adoleshenca ne Shqiperi
Jeta ku une jetoj nuk eshte e lumtur .Valle pse ..pyes veten por nuk gjej nje pergjigje te sinqert brenda vetes.Gjithkund shoh pamje te zeza dhe rralle ndonje ngjyre te bardhe ne jeten time.Sa do qe te ndjek bardhesine ,pamja e zeze me ndjek kudo.Dua te n...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com