Data e postimit: 2024-01-11 10:47:26
Lexime: 371
ylli
Lloji: Poezi lirike
Tema: pushimet
Autori: endri vela
Shkolla: llazi dashi
Klasa: 7c
Qyteti: vlore
E-mail: endrivela1983@yahoo.it


ngjyra e nates
thyhet ai...
I kuq...
thyhet ai...
muzgu me vetetime,
ngjyra e tij,
I verdhe,
dashuria e henes,
ne nate shkelqen,
vesa e yllit.

Vepra te ngjashme
Autori: Mirigj · Lloji: Poezi dramatike · Tema: e pamundur te harroj
e pamundur te harroj e pamundur te dua edhe nje here e pamundur te shpresoj kur thyhet zemra bashk me thyhet edhe besimi e paundur te fal nje here qe besova u vrava urrejtja eshte aq e fort sa qe zemra eshte ktheyer ne nje gur qe nuk ndj...
Autori: Lala Land · Lloji: Poezi personale · Tema: Te gjithe jemi njelloj
Lekure e bardhe si pjate, Lekure e zeze si nate, Lekure portokalli si perendim, Lekure e verdhe si flori., kaq ngjyra si lulet ne lulezim. Nuk mund te besh pa to, Kur ylberin vizaton, ai qe vetem nje ngjyre do, Zemren gri do e kete gjithmone.
Autori: lorena aliaj · Lloji: Pershkrim · Tema: perendimi i diellit
Perendimi i diellit eshte i bukur kur je afer tokes por me i bukur dhe mbreslendes eshte kur je afer detit ose liqenit.Aty ndien nje kenaqesi te paperseritshme.Dielli qe reflekton mbi liqen e ngjyra e qielli dhe e ujit merr portokalline e embel e cila ta ...
Autori: trifon xhagjika · Lloji: Poezi personale · Tema: ndergjegje me katrore te zeza
Nate pa me shkruaj ti vet ngjyra tende eshte e zeze nuk ka me te zeze se erresiren tende nate
Autori: Olta Zeqiri · Lloji: Pershkrim · Tema: Pranvera
-Pranvera eshte nje ndere stinet me te bukura per ne.Ajo fillon me njezete e nje (21) Mars dhe mbaron me njezet e dy (22)Qershore.Ne Pranvere filojne te lulezojne pemet,lulet qeLin ngjyra-ngjyra,bari gjelberohet,zemrat e femijeve mbushet plot hare ,lumtu...
Autori: jonida elezi · Lloji: Hartim · Tema: atdheu
ah sa e prisja kete dite.ditet me ere ,ditet me shi..tash pothuajse ngjyra e verdhe e vjeshtes e kaploi vendin tim.me bukurite e saj ajoerdhi te ne.sot u bene dy muaj qe jena ne stinen e vjeshtes .nata u zgjat e dita u shkurtua. e gjith gjelberia qe is...
Autori: Iris · Lloji: Ese filozofike · Tema: Mister, frika dhe nata
Te duket sikur po humb kontrollin. Ndihesh i rrezikuar, zemra te rreh for dhe shpejt. Edhe perse perpiqesh te normalizosh frymemarrjet e tua nuk arrin te mbushesh me oksigjen.Gjithashtu te pushton trupin duke te kufizuar mundesine per te levizur lirisht. ...
Autori: Emili Capi · Lloji: Ese argumentuese bindese · Tema: Duaji te gjithe, besoji vetem disave, askujt mos i bej keq!
Kurre mos duaj shume! Sa me shume te duash, aq me shume do te lendohesh. Mos i jep llogari askujt! Eshte jeta jote dhe e vendos VETEM TI c`ben me te. Mos urre askend! Shikoja anet e mira. Sado i keq te jete njeriu ai e ka gjithmone dicka pozitive. Ose ...
Autori: madita syla · Lloji: Ese pershkruese · Tema: "Vendlindja''
"Vendlindja" Ne vendlindjen time shume zogj cicerojne e ne kaltersi shume pllumba fluturojne.O vendlindja ime o me e shenjta ty do te dua sa te jet jeta.Lulet qelin ngjyra-ngjyra sa e bukur qe eshte natyra.Moj vendlindja ime askund s'do te shkoj je ma ...
Autori: Aferdita Lika · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Stinet
Mbi te shkelqen vesa pikturuar mbi nje pelhure te holle, e livadhi me ar, perkedhelje trendafilave u jep, Rrezet e arta amullt i mbeshteten endjes e prehen qete, mbi ajrin e bute te mbremjes. Kaq embel i merr endja, i mbeshtjell, si nje tufe m...
Autori: endri · Lloji: Poezi personale · Tema: pejsazh
fluturime rreth kohes ajo si parajse vjen gjethja deti me henen blu thyhet fluturime rreth globit endrra e qiellit gjethet koha blu vera ne kantine e vjeter si koha
Autori: Josef Rela · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Bukuritë gjatë stinëve të dimrit
Erdhi dimri e iku vera.Ikën cicërimat e zogjëve,ikën vallet e fluturave e të bletëve,iku edhe ajo ngjyrë e blertë e erdhi një ngjyrë e re,erdhi ngjyra e bardhë.Edhe pse tani nuk është më ngrohtëse stinët e tjera,fëmijët nuk e humbën buz...
Autori: Fejz demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: personale
Mali Mbushur mali me lisa Veshur plot gjelbërim Qesh natyra Zogu cicëron Lisi bën hije Lulet po lulëzojnë ngjyra-ngjyra Natyra na thërret në kopshtin e vet Pishat lëshojnë aromë Era vjen kudo Qelin pemët Frytet më t...
Autori: Endri Vela · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: Filozofia
Kristali pasqyre ku lyhesh me buzkuq, nje smerald thyhet brigjeve me lesho atje ku behem bote qe rrjedh ndricim me thuaj se je tjerrje vec nje klithme e harruar te te rizgjoj.Dua nje prush te me bej te ndritur si te gjithe nje yll i lene ne nje r...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com