Data e postimit: 2021-10-26 20:26:05
Lexime: 176
TRINKA
Lloji: Poezi kolone
Tema: Trinka
Autori: Saide pnishi
Shkolla: Hajdar dushi
Klasa: 8
Qyteti: Demjan
E-mail: Fatlumpnishi@gmail.com


TRINKA

Molla t'kputuna
Te një dege
2 qershija lidh me njërrfan
Ku fillojn kufit e deges
Rrin 2 qika me një nan

Kreck e bre perzi me lisa
Rriten rrotull ne qetin
Plepa te bute e qe parisa
Mbulojn veshin nat lendin

Gurra lugut veq ushtonte
Si lahuri me këng kreshnike
E nder pem bilbili këndonte
Valle dsme e fisnike

Ngre bilbil nat hije valle
Ushto gurr trimbresh shkambie
Bulki i nates trimresh shkambije
Neper gemba neper lamie.

Vepra te ngjashme
Autori: Marilena Koxhaj · Lloji: Tregime per femije · Tema: Tregime për fëmijë
Na ishte një herë një mbret që i kishte shumë qejf bilbilat.Ai iu Tha shërbëtorëve të tij të merrnin një bilbil.Pas disa orësh erdhi Bilbili.Mbreti u gëzua që mori një bilbil ai ishte shum i lumtur. Ditën tjetër erdhi një kuti pë...
Autori: Egi Brame · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Per ate
Per ate do ngre dolli, me vere te kuqe te marrohem, dhe nje shishe do e pi do defrej e do gezohem! Do te qaj pastaj nje here, dolli per te serisht do pi. Sa e hidhur qenka kjo vere kur ngre dolli per dashuri! Diku e humba,diku e gjeta neper t...
Autori: nadia · Lloji: Poezi lirike · Tema: kroi
Rrotull nje uje krejt akull sec murmurit se larti mu neper dege te molles nga shushuritja e fleteve rrjedh nje t'pergjumur i embel
Autori: vjoleta · Lloji: Poezi lirike · Tema: kroi
Rrotull nje uje krejt akull sec murmurit se larti mu neper dege te molles nga shushuritja e fleteve rrjedh nje te pergjumur i embel
Autori: Bleona memedi · Lloji: Tekst shpjegues · Tema: Per vjeshten
Ditet shkojn sa hap e mbull syt,vjeshta po afrohet njerzit fillojn me pregaditje dhe fillojn te veshin tesha me te trasha.Gjethet e pemeve fillojn te pikojn ...zoqt e fillojn udhetimin e gjat per ne jug .Koha filloi te ftohet d...
Autori: Artemisa · Lloji: Poezi lirike · Tema: Kroi ,Mbremjes
Rrotull nje uje jrejt akull sec mumurit se larti mu neper dege te molles nga shushuritja e fleteve rrjesh nje tpergjumur i embel O mbremje , gjithcka merr agimi i shndritshem ti prape e kthen;kkthen dhine ,e kthen dhe delen , te prehri i nen...
Autori: semra · Lloji: Hartim · Tema: vera stine e bukur
vera eshte nje nder stinet me te bukura ne kte stine dalim per 3 muaj pushim dhe clirohemi nga mesimet ne kete stine hajm shume peme e perime. bilbili kendon ne majen e deges . gjeli na zgjon nga gjumi me zerin e tij te emel kikiriki . ne zgjohemi ...
Autori: Flavio Hima · Lloji: Poezi lirike · Tema: Pranvera
Nje dite e re nisi sot, nje dite e re plot me diell. Shume lule celin sot dhe, zogjte flutirojne ne qiell. Erdhi pranvera, stina me e bukur. Ne fushat e gjera, femijet lodrojne porsi nje flutur, Neper peme si ne skene, zogjte bilbila kendojn...
Autori: Bajame Kullafi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Mbremja
Dalngadale qielli fillon te erresohet Dielli fshihet nder male Nje ngjyre e erret ne qiell perhapet Hena dhe yjet lozin valle. Cdo gje duket kaq e qete Asnje hap nuk ndihet ne Toke Cdo gje ka zene vendin e vet Valle kur do te agoje? Kur do te ...
Autori: Endri Vela · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: natyra
Buzkuq i luleve pemeve gishtrinjte me manikyr te natyres tek buza çel manaferra e kuqe tek buza çel qershija bukuria e zogjve del gjak nga lendinat kur bie qershija nga dega gjinjte behen fruta
Autori: Paola Coku · Lloji: Analize letrare · Tema: Pse
Pse nuk jam dielli? Ngrohtesi te ofroj, Pse nuk jam flutur? Ne qiell te fluturoj. Pse nuk jam bilbil? Pranveren ta zgjoj, Pse nuk jam dallendyshe? Gjithmone te shtegtoj. Pse nuk jam laps? Poezi te shk...
Autori: Emirjona Kertolli · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Paqja dhe lufta
Ti pellumb qe ne qiell fluturon valle a nuk me thua se cfare deshiron. Paqen si zerin e bilbilit apo luften si gjembat e trendafilit E di mos fol lufta te lendon te merre ate qe me gjithe zemer done Ndersa paqja e tretur si fjala neper ...
Autori: Lily · Lloji: Poezi lirike · Tema: 28 Nentori
Nga qamëria te molla e kuqe nuk pushove kurr kur gjergji e qemali i thirrën nëntorët të zbritnin në flamur. Gjithmon u zgjove në valle dasmash dhe ne luft luftove, duke na ruajtur të shejtin emër shqipojnen. Ky flamur kuq e zi simbolizon d...
Autori: aishe dervishanji · Lloji: Poezi kolone · Tema: nena e dashur
Malet me gure, fusha me bar shume, arat me grure, me tutje nje lume. Fshati per karshi me kish’e me varre, rrotull ca shtepi te vogela fare. Uje te ftohte, era pun’e madhe! Bilbili ja thote… Grate si sorkadhe. Burrat nen hije lozi...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com