Home | Poezi | Poezi kolone


Autori: Samanta · Lloji: Poezi kolone · Tema: Pranvera
Iku dimri i acart ,erdh' pranvera e lulzume, Dalim lozim rreth perqark, Tu ju knaq jetes fatlume, Ne femijet cdo stin e dashurojm po mas s'shumti veren adhurojm, sepse veres cdo qe i shijojm.
Autori: Samanta · Lloji: Poezi kolone · Tema: Qyteti im
Qyteti im i bukur, Me rruge te gjera Me lulishte te gjelbera Dhe me pallatet e mrekulluara Rruges per ne shkolle nisemi Vetem energji pozitive kemi Rruges me pallate te medha ecim Duke buzeqeshur nisim e ecim.
Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Per shpellen
Shpella e dragobis Afer bregut te nje lumi Briste kêndonte një njeri Pijaneci ne gosti Fmit pran tij rrishin tuj kja Të gjith leckanat ter e tha Gru e zeza pran e mbante Raki raki bertiti me za Ra ne lum deri ne fyt Prej qefit rakijes u m...
Autori: SAIDE PNISHI · Lloji: Poezi kolone · Tema: Per trandofilin
Trandofili bardh Trandofili bardh shumë i zbukuruar Bota te ka share Une të kam lavduar Shkon ne therrz te malit Ti duke kenduar Shkoll skish në fshat A vet se ke pasur Fajin ta ka nëna që stë ka dërguar.
Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Trinka
TRINKA Molla t'kputuna Te një dege 2 qershija lidh me njërrfan Ku fillojn kufit e deges Rrin 2 qika me një nan Kreck e bre perzi me lisa Rriten rrotull ne qetin Plepa te bute e qe parisa Mbulojn veshin nat lendin Gurra l...
Autori: SAIDE PNISHI · Lloji: Poezi kolone · Tema: PER LULEN
Trandafili i bardh Shum i zbukuruar bota te ka shar Une te kam lavduar Shkon ne therrz te malit Ti duke kenduar leter te dergova Shkoll skish ne fshat A vet se ke pasur Fajin ta ka nëna qe ste ka derguar
Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Kosovarja
Kosovarja e vogel ne lufta ka marr pjes Hej gjith kur na degjohej Le ta din per bes Plot guxim qe kosovarja ne luft ka marr pjes Kosovarja vogel vallen ka vallxu Hej gjith kur na degjohet Lufta pa pushu Plot guxim qe kosovarja vallen ka vallxu ...


Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Bineqt e meses
22 korriku befasi Po na vin binjaket ne shtepi Ugzu vendi u gzu shpia U gzu shpia mrekulli Po na vin dy djem ne shpi Nana gjysh shum u gzu Mesa jeme si ka pshtu Operaciani shum i leht 2 djem florjana e ejte Na ka sjell ne jet Nana gjyshe ...
Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Per nipin
U gëzu vendi u gëzua shpia Po na vjen nipi te shpia Shumë u gëzu gjyshja vet Ja ka ngjit emrin e gjyshit vet Me shendet e jet te gjat Ti u rritsh me bab e nan Ty te don gjyshja shum Ma grofsh emrin e u bafsh katun Urime ditelindja per sh...
Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Per lulen
Lulja e kosoves Lulja kosoves kur te kan nda Nga shoqet tuja Me lot tuj kaj Kur te kan këputer Me dorë te leht Nana ime O lulja shkret Më thuj qte ka than Kur te kan dergue Te unë me ardh Mem permallue Mem than se e mjera ...
Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Shi
Bore shi tuj ra Bore e shi tuj ra Fusha me lule Kroje të argjenta Ka ne vendin tim, Burra vigana Djem si petrita Gra vasha te bukura Ka ne vendin tim Si za bilbyli Por si val deti Vjen gjuha shqipe Ka ne vendin tim.
Autori: Paulina Ziu · Lloji: Poezi kolone · Tema: Stina e Verës
Erdhi vera porsi era , dhe kudo bën vapë. Mollës iu ka tharë fyti, për një godë ujë, dielli e mbyti. Në verë shkojnë femijët, për pushime bëhen gati, saqë gëzon i gjithë fshati. I pari kopshtari, zgjohet që me natë, pemë...
Autori: Endri Vela · Lloji: Poezi kolone · Tema: cdo lloj
Tjerr me furke lotet Perse kllocka eshte e fryre? Sepse eshte e dashuruar dhe zemra i eshte kthyer ne trendafil
Autori: dea · Lloji: Poezi kolone · Tema: mesuesja
ishte mengjes shtatori ne klas te par une hyra kur pash fyyren tende embel te qeshte fytyra ti me mesove shkronjen e pare emrin nene me mesove te shkruaj ty te dhurova buqeten e pare asnhehere ste pash si te huaj kujtoj me mall oret e mes...


Autori: xhulia metaj · Lloji: Poezi kolone · Tema: poezi personale
nje adoleshente jam sot moshe pak ne rrezik jam perpjekur te pershtatem ne kete rast mos te jem viktime e vogel dhe e shkathte por kaloj cdo situate nuk bezdisem aspak kur te tjeret me kane inat inatosem shpejt lehte nuk ik inati ama nd...
Autori: Enkeleana Ramaja · Lloji: Poezi kolone · Tema: Shkolla dritarja e jetes
Dita e pare, O sa gezim, Te gjithe dalin, Te shkojne me nxitim. Te gjithe femijet, Me lule ne duar, Te gjithe presin, Mesueses per t'ia dhuruar. Te gjithe ne banka, Me lapsa ne dore, Te gjithe preshin, Qe te mesojne.
Autori: Fabiana Nika · Lloji: Poezi kolone · Tema: DHIMBJA
Se di pse,por ndihem e paplotesuar, Sikur dicka po ma gerryen shpirtin nga brenda. C'eshte valle?! Pse kaq e humbur ndihem? Pse nuk e di me se kush jam? Mos valle dikush me ka lenduar,e, ma ka bere zemren te digjet ne zjarr? Pse me duket sikur ne ...
Autori: Gledja Merkoqi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Jo-ja
Jo ketu Jo aty Pse moj mami Ne te dy une dhe vëllai Shume u mërzitem Asgjë nuk prekëm Askund nuk ikem Jo këtu E jo aty Gjithmone kështu është Per ne te dy
Autori: Mirigj · Lloji: Poezi kolone · Tema: Ma mbaj zemren
po cmendem kam nje pikellim te thell ne sy ne zemer kam nje plage te madhe endrra ime u rrezua shpresa ra ne gjunj nje barre e rende mbi shpatullat e mia ma baj zemren amanet mbaje mos te bjere ne ato kurthe te pa besa te mos e shpoje plumbi i n...
Autori: Mirigj · Lloji: Poezi kolone · Tema: bota nje iluzjon
Iluzjon shpesh rri dhe mendoj ceshte kjo bote qe jetojme gjithcka eshte nje iluzjon i madh dhe mashtrues eshte si nje enderr e gjate cdo gje qe ke nuk te perket ty cdo gje ke fituar nuk esht e jotja ashtu si e more do e lesh Nuk ka rendesi...

Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com