Data e postimit: 2020-12-29 16:26:09
Lexime: 5765
Universi
Lloji: Hartim
Tema: Universi
Autori: Antonela Tafilaj
Shkolla: Betim Muco
Klasa: 7d
Qyteti: Tirane
E-mail: antonela.tafilaj@gmail.com


Ne kupen qiellore te nates yjet duken te fiksuara ne vendet e tyre, ato rrotullohen ne qiell ne menyre kaq te pa ndryshueshme sa ne kohet e lashta perdoreshin per te matur kohen. Megjithate planetet jane ndryshe, jane me enigmatike. Ato rreshjasin ngadale neper qiell dhe ne pamje te pare duken sikur levizin ne menyre te crregullt. Perpjekjet per te shpjeguar kete levizje te planeteve u bene baza per te kuptuar gravitetin dhe levizjen nga shkenca moderne. Per mijra vjet kishte mibizoteruar ideja e Aristotelit se toka ishte e palevisshme dhe qendrinte ne qender te universit. Por ne 1.515 nje prift polak i quajtur Nikolla Kopernik hodhi inene se toka ishte nje planet sic ishte Venusi ose Saturni dhe se te gjithe planetet rrotulloheshin rreth diellit. “Ne rrotullohemi rreth diellit ashtu sic cdo planet tjetr”―N.K Kjo thenje e Kopernikut e shkundi fuqishem njerzimin. Ne nje epoke ku bota mezi pranonte se toka ishte e rrumbullaket ishte e veshtire te hiqje dore nga rivilegji i jashtezakonshem per te qene qendra e universit. Mbase ishte kjo frike qe e shtyu Kopernikun ta botonte teorine e tij rreth 28 vite me vone pak para se te vdiste.
Kjo teori gjeti disa mebshtetes qe me kalimin e kohes u perballen me kundershime dhe akuza te rreme per herezi. Njeri prej tyre ishte Galileo Galilei. Kur Galileo drejtoj teleskopin e tij ne qielin e nates me 1.610 ai pa per here te pare ne historine e njerzimit se perreth Jupiterit leviznin disa satelit. Nese teoria se toka ishte ne qender te universit do te ishte e vertet ateher keto satelite nuk do te ekzistonin. Keto zbulime bejne qe Galileo te denohej per herezi nga kisha Romake.
Megjithate provat per sistemin qe ka si qender diellin pak e nga pak po shtoheshin. Ne te njejten kohe me Galileon Matematicieni gjerma Johan(Xhon) Kepler botoi nje seri me ligje qe pershkruanin orbitat e planeteve rreth diellit. Akoma edhe sot keto ekuacione matematikore figurojn si parashikme te sakta te levizjes se planeteve. Me 1.687 Isak Njutoni i dha goditjen e perfundimtare teorise se sistemit gjeocentrik, duke u bazuar ne ligjet e Keplerit. Njutoni shpjegoj levizjen e planeteve rreth diellit dhe i dha nje emer foreces qe mbante keto planete ne pozicionet e tyere_ Gravitet.
Edhe pse epoka edhe autoritet e asaj kohe i kundershuan ashper keta kolos te shkences ata nuk u dorezuan. Perball kundershtimeve dhe kercenimit te vdekjes ata hodhen drite per te zbuluar dicka me shume nga universi i paane, si dhe hodhen bazen e shkences moderne.

Vepra te ngjashme
Autori: Elsa Golemi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Toka
ckemi une qe po ju flas jam elsa dhe jam 13 vjece me pelqen te shkruaj tekste te ndryeshme dhe shume te gjata siq mund ta pyrfytyroni ju,tani mendoni se cfare eshte kjo e marre qe shkruan keshtu marrinash por ju lutem mos mendoni ashtu sepse une jam nje n...
Autori: desara dedolli · Lloji: Pershkrim · Tema: udhetimi per ne mars
UDHETIMI PER NE MARS Une kam vendosur te bej nje udhetim ne nje nga planetet e university,Marsin.U nisa me disa nga shoket e shoqet e mia qe ne mengjes.Morem te gjitha mjetet e nevojshme dhe patjeter kostumin e astronautit.Hypem mbi anijen kozmike d...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Hartim · Tema: Shkrimi i nje teskti fantastiko-shkencor.
Ishte viti 2100.Jeta kishte ndryshuar shume.Toka ishte populluar dhe nga krijesa te tjera te cuditshme.Gjithcka ishte transformuar. Njerezit shkonin nga njeri planet ne tjetrin sikur te te ishin qytete.Teknologjia ishte zhvilluar shume por prape njer...
Autori: Ina Agolli · Lloji: Analize letrare · Tema: prejardhja e njeriut
E dinim se 8 planetet ishin te vetmit qe kane ekzistuar deri tani. Ishte nje shok i vertete per te gjithe. Si fillim vjen e-mail nha nje planet qe as nuk mendohej se ekzistonte. Me e keqja ishte ajo qe shkruhej aty. "Mos mendoni se e kini prejardhj...
Autori: Filanja · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Udhetim fantastik ne hapsire
Ishte viti 2145. Qielli I ndricuar nga rrezet e arta te diellit rrembente vemendjen e njerzve. Natyra e gjelbert ishte ngushelluese per njerzit. Deti i kristalt ndriconte si diamant. Por edhe pse jashte natyra permbante gjithe kete bukuri une doja te eksp...
Autori: Anna Cani · Lloji: Ese filozofike · Tema: Perendimi
Kur shikon perendimin e diellit te duket sikur je ne enderr. E pra,edhe me mua keshtu ndodh. Cdo fundjave ngjitem ne tarrace bashke me tim vella e shohim perendimin e diellit. E teksa perpiqem te shkruaj vargje shoh bukurite e natyres,perendimin e diellit...
Autori: Klevisa Manovi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pushimet
Pushimet verore kete vit kane qene ndryshe nga vitet e tjera,jo vetem per mua por per 'te gjithe'.Ne keto pushime nuk ka qene "argetimi" ne krye te gjithçkaje,por kane qene "frika"dhe"kujdesi" nga nje armik i papritur dhe i panjohur deri diku per te gjit...
Autori: Elda J. Pere · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Diktatura
LIRIA E INDIVIDIT NE KOHEN E DIKTATURES Dilni ne rruge dhe therrisni me sa ze keni. Ju ndalon njeri? Jo. Shko thuajini mesuesit qe nuk ju pelqen teksti. Ju shan je? Jo. Thuajini policit aty afer se jeton ne nje shtet koti. Do te te beje gje? Jo… Per k...
Autori: Anonim · Lloji: Ese argumentuese · Tema: A ka jete ne planetet e tjera ?
Historia e kirjimit të Tokës daton rreth 4.5 miliard vjet më parë.Por gjate kesaj kohe ne nuk kishim ndermend te hidhnim pyetje :A ka jete ne planetet e tjera.Nga kjo gje ne hulumtojem per kete ceshtje.Shkencetaret kane bere hipoteza te prezences se q...
Autori: Samuel Osmani · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Legjendat
Dikur njerezit nuk dinin te flisnin apo te shkruanin. Ata shpreheshin me vizatime e figura ne mur. Me kalimin e kohes njerezit kuptuan si t e merreshin vesh dhe ky ishte hapi i pare drejt nje te ardhme plot letersi e fantazi Kur njerezit filluan te k...
Autori: Niko Vincani · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Efekti serre
Atmosfera e Tokes eshte unike,krahasuar me planetet e tjere te sistemit tone diellor.Per shkak te ekzistences se saj,ne planetin tone ka jete.Ne toke do te kishte diferenca te medha midis temperaturave te dites dhe te nates nese nuk do te ishte atmosfera,...
Autori: Xhesika Merkuri · Lloji: Pershkrim · Tema: Nje udhetim ne hapsire
Une kisha vendosur të bëja një udhëtim në hapësirë.Mora të gjitha sendet e nevojshme dhe sigurisht kostumin e austonautit. Hyra në anije dhe u nisa për udhëtimin drejt hapësires. Emoconet ishin të shumta. Une e ula gravitetin në anije ze...
Autori: Melissa Baloshi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vendi imagjinar
Sot imagjinata me coi diku larg kesaj bote reale. Nuk mund te konceptoja ku kisha shkuar,kishte shume drite dhe ishte kaq shume harmoni. Kishte njerez e makina qe leviznin ngado per te kryer punet e tyre te perditshme. Ishte nje rremuje aq e bukur e jetdh...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Stina e vjeshtes.
Ishte mengjes dhe me ne fund arrita.Pamja ishte mbreslenese.Rrezet e Diellit nuk ishin shume te forta por reflektimi i tyre mbi gjethet e arta e mbushnin vendin plot shkelqim.Gjithe vendi ishte mbuluar nga nje mbulese e arte.Gjethet e rena "kercenin" sipa...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com