Data e postimit: 2018-02-18 14:33:28
Lexime: 7137
Dëshpërim
Lloji: Hartim
Tema: Jeta ime , e jotja dhe e të tjerëve
Autori: Endrina Hajdini
Shkolla: Abdullah Tahiri
Klasa: IX\1
Qyteti: Malishevë-Gjilani
E-mail: linda_endrina@hotmail.com


-^Kur të të bezdisë arroganca e dikujt duhet të pyesësh veten menjëherë : A është e mundur të mos egzistojnë nëpër botë njerëz arrogantë ? '' Nuk është e mundur , kështu që mos kërko të pamundurën ..! Koha është e kthjellët , me shi dhe pa diell por edhe me breshër , mirëpo në zemrën time mbretëron ftohja , errësirë . Në errësirë kërkoj Diamantin ndoshta më jep pak dritë . Po si duket kot e kërkojmë .^Pse gjithmonë e kërkojmë të pamundurën e të mundurës i biem shkelëm . Të gjithë e dinë se vuajtjet janë për njerëzit . Sa shumë rreze ka në botë dhe unë nuk i shoh dot ato . Dita është e gjatë , e pakuptimtë fare , por jo për të gjithë . Kur të tjerët festojnë , pse dikush duhet të presë a do ti kaloj vuajtja një ditë . Ndoshta po , ndoshta jo , ndoshta ndonjëhere , ndoshta edhe kurrë ... Sfida ë e vështirë është të jesh vetvetja në një botë ku çdokush përpiqet të të bëjë të ndihesh ndryshe ..! Jeta është një jetë e papërshkrueshme , një ditë që shumë shpejt kalon , një sfidë që të sfidon , një luftë që të mundon .... Njeriu është qenie e dobët ... Eshtë besimi që e bën të fortë !!..'' Por ku është besimi '' Sa shumë mall, sa dëshpërim, sa vuajtje, sa shumë dashuri , sa shumë ëndrra të paplotësuara ore . a është jetë kjo ? - Sidoqoftë të gjithë jemi njerëz dhe të gjithë janë të çmendur vështirë të gjindet ndonjë i mençur .. OHHH disa jetojnë të lumtur , e jetojnë jetën në mënyrën më të mirë , bënë atë që duan të bëjnë , mund të flasin , të tregojnë , por ku mbesin të tjerët ? Në Tokë , Qiell , Diell apo në realitet ?? Ku?? Bota është e vogël , por të madhe e bëjnë problemet ...! Cohu në këmbë , thuaji mendimet e tua , deklaroje të vërtetën tënde , që të gjithë të mund ta ndajnë , ji i guximshëm , sjpalle atë kudo''. Jetojnë vetëm ata që guxojnë . Je zot i vetvetes tënde , bëhu i guximshëm , krenohu me veten , sepse njeriu në jetë ka nevojë për një filxhan shkencë , një shishe kujdes dhe një oqean duriim.:::::!!!??./

Vepra te ngjashme
Autori: Armend Berisha · Lloji: Poezi personale · Tema: Problemet e jetës
Jeta. Jeta është një ndjenjë,e pa përshkrueshme, jeta është një dit,që shumë shpejt kalon, jeta është një sfid,që të sfidon, jeta është një luftë,që të mundon. Jeta është buzëqeshje,jeta ësht...
Autori: s.sh · Lloji: Ese argumentuese · Tema: nje mik i vertete
Secili prej nesh ka shokë e shoqe. Marrëdhënia jonë me çdonjërin prej tyre është e ndryshme. Vetëm me disa ose me dikë ndihesh më i afërt dhe u beson më shumë. Një shok i vërtetë është gjëja më e bukur që mund të ndodh në jetën e ...
Autori: Besarta Ibrahimi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Shoqes se ngushtt
Do të doja që këtë tekst ta filloja kështu: FALEMINDERIT QË EGZISTON! Ndonjëherë jeta është aqë e bukur me ne saqë na i fal disa njerëz të veqantë siqë je ti,për mua dhurata më e bukur nga Allahu janë miqtë që din të duan dhe vlersoj...
Autori: Big G · Lloji: Ese filozofike · Tema: ese, ese filozofike, te jesh a mos te jesh, te jesh a te mos jesh
Të rrosh a të mos rrosh është një nga monologjet më të famshme të letërsisë botërore dhe një nga alternativat më dramatike në jetën njerëzore. Njeriu i gjendur përballë fatit të vet që nuk i ofron asnjë rrugëdalje. Në këtë moment ...
Autori: Big G · Lloji: Analize letrare · Tema: ese, liria, forca e lirise
Është e drejta e gjithkujt të jetë i lirë në mendime por edhe në veprim. Liria është e rëndësishme dhe ka vlerë të madhe se pa liri jeta nuk ka kuptim. - Është e vështirë të shkruhet me fjalë; ajo duhet të përjetohet. Liria është r...
Autori: Endrina Hajdini · Lloji: Tekst shpjegues · Tema: Botë me probleme
Mos , mos , mos . Mos bëj ashtu , mos bëj kështu ..!Sa keq apo jo ?! Nuk je i lirë të jetosh jetën që t'i e endërron ose të themi më mirë jetën që ti zgjedh për ta ëndërruar . Në jetë egzistojnë vetëm dy gjëra me dëmethënie të ...
Autori: Nedreta Fetahi · Lloji: Ese filozofike · Tema: Jeta
Të gjithë të vërtetat kuptohen,por e vërteta e jetës është një enigmë e vërtetë.Është fakt se së pari duhet ta kalosh erësirën për ta parë dritën,duhet ta provosh të hidhurën për ta kuptuar të ëmblën,duhet të lëndohesh për ta ...
Autori: Alisa Aliaj · Lloji: Ese filozofike · Tema: Kuptimi i jetes
Sa herë kam qenë e mërzitur dhe i kam bërë vetjes një pyetje: “Pse jetoj unë?”, sa herë kam menduar t’i kthej përgjigje asaj pyetje, por çdo herë kam mendime të ndryshme. Jam e sigurt që jo pa qëllim u lindëm në këtë planet të vog...
Autori: Adriana Ramadani · Lloji: Ese vleresuese · Tema: "Nëna" - ♥
Nëna është drita e syve të mi ,është gjëja më e bukur në Botë . në mes të natës dhe ke sakrifikuar orët e gjumit për tu kujdesur për mua.♣♣♣ Ti me atë dashurinë tënde të ëmbël,më ke veshur, më ke zhveshur, më ke larë dhe...
Autori: Elmedina Deda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: "Shoqëria në ditët e sotme"
"Shoqëri" e lehtë ta thuash por e vështirë për disa njerëz për tu mbajtur.Shoqërinë e mirë duhet ta ruajmë sepse në kohën ku ne po jetojmë është e vështirë të gjesh një mik/e të vërtet i cili ose e cila është gjithmonë krah teje p...
Autori: Big G · Lloji: Analize letrare · Tema: ese, dija, dijet, dashuria per dijen
- Warren Buffett tha njëherë: “Sa më shumë të mësosh, aq më shumë do të fitosh” Kjo është shumë e vërtetë. Shiko njerëzit e suksesshëm si Bill Gates, Elon Mosk, Winfrey Oprah dhe çdo njeri tjetër shumë të suksesshëm. Ata janë të...
Autori: Elidona Duraku · Lloji: Tregim · Tema: Jemi te ndryshem por te barabarte
Le të shqyrtojmë personat. Qeniet njerëzore do të përshtaten përkufizimin tonë të njerëzve për tani, por do të kthehemi në këtë më vonë. Të gjithë personat janë të barabartë. Kjo duket e qartë për mua. Tani, unë jam i vetëdijshëm...
Autori: Dejvis Rama · Lloji: Thenie · Tema: Shprehje frymezuese nga Nënë Tereza
1. Të duash do të thotë të bësh gjëra të vogla me dashuri të madhe. 2. Mos i prisni kryetarët. Bëjini gjërat vetë, njëri për tjetrin. 3. Fjalët e mira mund të jenë të shkurtra dhe të lehta për t’u thënë, por jehona e tyre ës...
Autori: Robert · Lloji: Ese filozofike · Tema: guximi
• 1. Nëse humbet guximin atëherë ke humbur vetveten. Ajo çfarë e mban gjallë një njeri dhe e dallon atë nga të tjerët janë vlerat nga të cilat ai karakterizohet. Një prej atyre vlerave është guximi. Çdo qenie njerëzore në këtë plan...
Komentet e fundit!

Emri: alea
Email: alea@outlook.com
Komenti: shume e lehte

Emri: ska rendsi
Email: skarendsi@gmail.com
Komenti: no comment, e perkryer...

Emri: olta
Email: altina.m44@gmail.com
Komenti: Eshte nhe ese e shkelqyer vetem vazhdo te lumte suksese

Emri: olta
Email: altina.m44@gmail.com
Komenti: Eshte nhe ese e shkelqyer vetem vazhdo te lumte sukseseShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com