Data e postimit: 2012-11-05 09:53:48
Lexime: 64124
Jam krenare qe jam shqipetare!
Lloji: Hartim
Tema: Une e dua atdheun tim dhe jam shume krenare qe jam shqipetare!
Autori: Ina Nezaj
Shkolla: Fan S. Noli
Klasa: 8B
Qyteti: Tirane, Albania
E-mail: ina.bieber1@hotmail.com


Per mua te qenurit shqiptar ma ploteson kuptimin e jetes. Te qenurit shqiptar, per mua eshte e mrekullueshme. Krenaria ime shkelqen pse i perket kesaj race fisnike, te zgjuar e trime. Krenaria ime shkelqen pse i perkas popullit me te lashte ne Evrope, krenaria ime shkelqen per ndjenjat liridashese dhe te gjithanshme te popullit tim. Gjithashtu shteti shqiptar edhe pse ka qen per vjet me rradhe i pushtuar, e mori pavaresine me luftera, beteja dhe nga Partizanet e guximshem si meshkuj ashtu dhe femra! Kjo me ben te ndihem krenare. Me shtohet aq shume dashuria kur degjoj apo kendoj himnin e flamurit, kur shoh flamurin e mrekullueshem me shqiponjen trimereshe. Ndihem aq mire kur degjoj historine e ngritjes se flamurit nga i madhi Ismail Qemali ne vlore. Une e dua atdheun tim dhe jam krenare qe jam shqiptare.

Vepra te ngjashme
Autori: Sidrit · Lloji: Analize letrare · Tema: Krenar si nje shqiptar
Ese: Jam krenare qe jam shqipetare Ne , jemi bijte e nje legjende mijera vjecare Ndajme te njejten buke, zemrat ngrohim ne te njejtin diell, me nje buzeqeshje shperndajme rete, me rrenje ne histori , me shprese, shohim nga e ardhmja. Per mua te qenurit sh...
Autori: klini ibrahimi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: jam krenar qe jam shqiptar
Per mua te qenurit shqiptar ma ploteson kuptimin e jetes. Te qenurit shqiptar per mua eshte sublime. Krenaria ime shkelqen, pse i perkas kesaj race fisnike, te zgjuar e trime, krenaria ime shkelqen pse i perkas popullit me te lashte ne Evrope, krenaria im...
Autori: Fjona · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Krenar qe jam shqiptar !
Per mua, te qenit shqiptar ma ploteson kuptimin e jetes. Krenaria ime shkelqen pse i perkas kesaj race fisnike, te zgjuar dhe trime; krenaria ime shkelqen pse i perkas popullit me te lashte ne evrope;krenaria ime shkelqen per ndjenjat liridashese te popul...
Autori: Klaudja Liçaj · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Jam krenar qe jan shqiptar
Ese: Jam krenar qe jan shqiptar Shqiptaret e kane mbeshtetur krenarine e tyre ne shume aspekte si:Bukuria e vendit te tyre,gjuha me e vjeter e ballkanit,trimat qe luftuan per te mbrojtur vendin e tyre,veshjet tradicionale per femra dhe per meshkuj,ushqim...
Autori: Aida · Lloji: Hartim · Tema: Dita e Flamurit
Dita e Flamurit apo dita e shqiptareve ane e mbare botes,eshte nje dite e rendesishme per gjeneratat shqiptare. Ne kete dite te bukur,shteti apo populli shqiptar u shpall i panvarur,ne mbare boten.Kjo dite e bukur,ku ishin te pranishem njerez nga t...
Autori: Grisilda Shira · Lloji: Ese pershkruese · Tema: 100 vjet pavaresi
Flamuri eshte shpirti i kombit,himnmi eshte zeri i tij.Ky flamur kuq e zi me shqiponjen dykrenare ka valevitur plot 100 vite duke nxjerre ne pah identitin tone kombetar.Ndersa himni,qe cdo shqiptar e ka per krenari te recitoje vargjet gjigande te asdrenit...
Autori: znj.P · Lloji: Poezi dramatike · Tema: 28 nentori
Neser eshte 28-29 netori shume e gezuar jam per flamurin tone te gjithe po festojn te gjithe veshin xhupa te kuq me shqiponj edhe une po ashtu po kercej e po kendoj Per kyt dit qe Ismail Qemali vendosi flamurin don ne Kosov U...
Autori: anisa alla · Lloji: Pershkrim · Tema: jam krenar qe jam shqipetar!
shqiperi u befsh 1000 vjec!sot, mora vesh shume gjera per ty.pashe ne google se ti ke ditelindjen.sa keq,-mendova me vete.sot shqiperia mbush 100 vjec ,dhe une s'di asgje per atdheun tim. vendosa te kerkoj me shume dhe pashe se me date 28 nentor Ismail...
Autori: Jeta Zguri · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Dita e flamurit
Kete 28 nendor shqipetaret festojne 100 vjetorin e pavaresise. Sa sakrifica e sa perkushtim per atdheun u bene ne ato kohe te turbullta nga patriotet per te bere shqiperine te “mevetme”. Ishte koha kur perandoria turke ishte ne grahmat e fundit dhe k...
Autori: lovely bebw · Lloji: Ese argumentuese · Tema: pavaresia
Emocioni te pushton teksa fillon te flasesh sepse eshte pak e veshtire te flasesh per gjithe keto vite,te tregosh per nje 100 vjet pavarsi,100 vjet krenari,100 vjet trimeri.Eshte po aq e veshtire te tregosh per te gjithe personat e shquar qe gjate kesaj k...
Autori: fatjon · Lloji: Ese pershkruese · Tema: shqiperia
…………….Nje kohe lufterash , pergjakjesh, vrasjesh masakrash , lotesh Smund te te shihte syri vecse vrasje pushtime , nuk degjoje gje tjeter pervec te krisurave te armeve , kemba shkelte vec ne vende te minuara. Nje periudhe tranzicioni per te g...
Autori: Jonart Hadri · Lloji: Ese informuese · Tema: Atdheu im,Shqiperia
Ne Shqiperi kam hedhur hapat e pare, kam mesuar te flas,jam shkolluar dhe kam jetuar....Atdheu eshte krenaria ime!Kur kam qene larg tij,me pushtonte nje brenge e me merrte malli per te.Atdheu qendron ne zemren tende kudo qe ti te jesh!Ai eshte i lidhur sh...
Autori: Artion Brahimi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Cfare ndjen kur je nje maturant
Ndjesia qe te shkakton ideja e te qenurit maturant eshte e papershkrueshme. Eshte moment per te cilin qe i vogel kam menduar se nuk do te vinte kurre, por ja qe erdhi. Te qenurit maturant eshte dicka me shume se te qenurit ne vitin e fundit te...
Autori: FLAVJA AHMETAJ · Lloji: Ese pershkruese · Tema: KOMBISHQIPTARE 100VJET PAS PAVARESISE
NE FAKT ESHTE PAKSA E VESHTIRE TE FLASESH PER GJITHE KETO VITE. ESHTE E VESHTIRE TE TREGOSH PER:100VJET LIRI,100VJET KRENARI,100VJET TRIMERI. ESHTE PO AQ E VESHTIRE SA TE TREGOSH PER GJITHE PERSONAT E SHQUAR QE GJATE GJITHE KESAJ KOHE E KAN BERE KETE VEN...
Komentet e fundit!

Emri: Armaldo
Email: Armaldogjergji9@gmail.com
Komenti: 😍

Emri: luciano
Email: lucianoshkrepi10@gmail.com
Komenti: te lumte e ke ba kot fare

Emri: 💋miran leka
Email: miranleka@zahoo.com
Komenti: 😊😃🎈🏆 bravo të lumtë

Emri: klarisa
Email: klarisaklarisa1111@gmail.com
Komenti: /

Emri: semi
Email: semiislamaj@gmail.com
Komenti: Ha ha ha

Emri: fabiola
Email: fabiolaakeqaj@yahoo.com
Komenti: mund te ishte shume here me mire

Emri: jasina
Email: jasina.haxhia7@yahoo.com
Komenti: flm me keni ndihmuar shume per kete ese ..... megjithese keto fjale jane te pavlera sepse asnje shqiptar nuk e di vertet kuptimin e emrit shqiptar se tan ata qe kan ik jashte shtetit e kan harru kete vend e per ta nuk ekziston ndoshta hic .... po flas per disa dhe jo per te gjithe...... gjithesesi flm per ndihmen

Emri: mbvmf
Email: mbvmf.bkalaj@hotmail.olo
Komenti: ssssmmmmnnnnnddddiiiimmmmooooonnnnn fare

Emri: aurel
Email: aurel.KAPAJ@OUTLOOK.COM
Komenti: kjo sme ndikmoj fare

Emri: aurel
Email: aurel.KAPAJ@OUTLOOK.COM
Komenti: kjo sme ndikmoj fare


Emri: robshi
Email: robshi@debili.com
Komenti: ta shpif

Emri: denis kukli
Email: deniskukli@gmail.com
Komenti: shume e bukur kjo eseja

Emri: ALBINA
Email: ALBINA@HOTMAIL.COM
Komenti: Ese "Miqesia" Qe me lindjen e njeriut ka lindur dhe nevoja te mos jete vetem.Per te mbijetuar atij I duhej te qendronte me te tjere te llojit te tij .Por tani kohet kane ndryshuar .Njeriut nuk I duhet me te mbrohet nga kafshet e egra por nga dicka me e madhe me e eger dhe me e pameshirshme sic jane vete njerezit.Kjo shpjegon nevojen per miqesine … Miqesia eshte nje marredhenie qe mund te ndertohet ne shume forma.Ajo ka per qellim t’I beje njerezit te ndihen me mire ,me te sigurt ,sikur nuk jane te vetem ne problemet e tyre por kane dike qe jo t’ua zgjidhe por thjesht t’I degjoje ato.Por si cdo gje tjeter qe ka nje fillim dhe nje mbarim , edhe miqesite nuk jane te perjetshme.Kjo ndodh sepse perkrah perditshmerise hyjne smira ,intrigat ,konkurenca etj,veti kto qe kane lindur qe me njerezimin dhe po shtohen per shkak te individualizmit njerezor.Vete jeta eshte kthyer ne nje lufte per mbijetese ne cdo hallke te saj .Prandaj pertej deshires se madhe nuk mund te krijojme dhe te mbajme kurre nje miqesi te sinqerte e dashamirese.Jo vetem me nje mik por edhe me nje te aferm apo te familjes kthehemi ne nje moment te caktuar ne rivale e konkurrente te forte.Megjithate ne emer te kesaj “mbijetese” ne nuk kemi pse humbasim te gjitha virtytet me te mira te cilat duhen vite per t’u fituar.Dhe ne nj e moment hedhim poshte vite te tera pune. Eshte bere zakon qe ne fillim te shohim anen negative.Por kjo edhe pse nje arme mbrojtese s’eshte e thene qe duhet perhere.Duhet te mendojme pozitivisht duke pare anet me te mira te tjetrit.Duhet ta pranojme shokun apo mikun per ate qe eshte dhe jo per ate qe do donim ne te ishte. Cdokush prej nesh I ka te dyja anet e medaljes sepse askush nuk eshte I persosur.Nese do mendonim cdo moment te gjithe keshtu do te jetonim ne paqe me veten ne rradhe te pare por edhe me te tjeret.Nuk duhet te behemi njerez te sukseseve por te vlerave.

Emri: klevis
Email: klevisshenjatari@hotmail.com
Komenti: shume e bukur

Emri: trfgb
Email: hcytfh@gmail.com
Komenti:

Emri: hasah
Email: jdashffffsajdhgsaf@gmail.com
Komenti:

Emri: redi.redi
Email: redi@yahoo.com
Komenti: shum bukur..thnx

Emri: Besmir
Email: Besmir.karaj@yahoo.vom
Komenti: Yll

Emri: xhensila
Email: xhesika.xhek@hotmail.com
Komenti: bkr

Emri: shfshtgrsh
Email: fhfds@gmail.com
Komenti:


Emri: anna
Email: alaldisa7@gmail.com
Komenti: me bere shume pune flm

Emri: enejda
Email: bukuroshja123@hotmail.com
Komenti: Shume bkr bravo qenke shume e mire per te krijuar ese !E meriton 1 bravo te madheeeeeeeeeee

Emri: kejsi
Email: zamira.75@hotmail.com
Komenti: wowww e mrekullueshme me beri pun x mesim

Emri: eldina
Email: zeshkanja118@live.com
Komenti: shum e bukur

Emri: qendresa
Email: limi_aga@hotmail.com
Komenti: bravo te lumt e ke ber ese shum te bukur

Emri: aida
Email: ketaida@hotmail.com
Komenti: shume e bukur ...jeni krenaria e shqiperise

Emri: lora
Email: lora_27@live.de
Komenti: shum shum histori e bukur!

Emri: sara
Email: irena.muca@outlook.com
Komenti: eshte shum shum e bukur

Emri: Jennifer
Email: Jenny@yahoo.com
Komenti: Nuk e lexova,Por me plq shume

Emri: arbesa
Email: arbesa2001@hotmail.com
Komenti: jo aq e bukur sa ka mundur me kan


Emri: anjeza
Email: aetleva@yahoo.com
Komenti: shume ese e bukur/

Emri: Ina Nezaj
Email: ina.bieber1@hotmail.com
Komenti: shume flm per te gjitha komentet tuaaja )) hahaha juve qe ju duhen x mesim, skgj fare

Emri: Ina Nezaj
Email: ina.bieber1@hotmail.com
Komenti: shume flm per te gjitha komentet tuaaja )) hahaha juve qe ju duhen x mesim, skgj fare

Emri: ergys
Email: ergyslamaj2000@live.com
Komenti: shume e bukur kjo eseja me duhej per shkoll

Emri: lusi
Email: lusi.bulku@live.com
Komenti: shum ese e bukur me duhet per msim .flm

Emri: Geri Selimaj
Email: geri_selimaj@yahoo.com
Komenti: Shume bukur kjo eseja mu nevojit shume per ne shkolle.

Emri: andy
Email: klodikos@live.com
Komenti: shum e bukur eseja per shqiperin

Emri: hygerta
Email: hygertauruci@yahoo.com
Komenti: bravooooo.....me duhet x msim kjo, sh flm

Emri: Gjulian
Email: gjulian2000@hotmail.com
Komenti: te lumte

Emri: ELVIS
Email: visixili@live.com
Komenti: BRAVO KRENARIA DUHET TE JET E MADHE PER SHQIPERIN


Emri: xhenifer
Email: x_xhenifer@hotmail.com
Komenti: ESHTE SHUME SHUME E BUKUR BRAVOOO!!!!!!!!!!!!!!!

Emri: aisla
Email: aisla.baba@hotmail.com
Komenti: shume bukur

Emri: xhesika
Email: xhesi@hotmail.com
Komenti: ua me tè vèrtetè histori shumé prekèse bravo

Emri: xhesika
Email: xhesi@hotmail.com
Komenti: ua me tè vèrtetè njè histori shumè prekèse bravo

Emri: sarah
Email: sarahvgl@hotmail.com
Komenti: shummm e bukuuuur..

Emri: sarah
Email: sarahvgl@hotmail.com
Komenti: shummm e bukuuuur..

Emri: Ina Nezaj
Email: ina.bieber1@hotmail.com
Komenti: shume faleminderit Eranda Xhakolli & shume shume flm Joana! xx

Emri: joana
Email: joana_qoshi@yahoo.com
Komenti: iiii turp ai qe e ka bo dislike!! behet fjale x shqiprin njereeez! ;) gjithsesi! bravooo Inaaa (:

Emri: eranda xhakolli
Email: eranda xhakolli@hotmail.com
Komenti: e bukur dhe shum prekeseShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com