Data e postimit: 2016-02-17 21:09:57
Lexime: 11212
NENA
Lloji: Ese vleresuese
Tema: NENA
Autori: DRITANA HIDA
Shkolla: KOLE-KOCI
Klasa: 8
Qyteti: POGRADEC
E-mail: DRITANA@YAHOO.COM


ESE PER:”NENEN”

Engjejt ekzistojne por ndonjehere nuk kane krahe… Falenderoj zotin I cili ka zbritur nje engjell nga qielli dhe e ka sjelle ketu…perkrahe meje…dhe pikerisht ky engjell esht ajo …e kush tjeter pervec nenes sime?Sepse eshte ajo te ciles I detyrohem per gjithcka.Aojo e e cila ka qeshur kur un kam lindur duke qare .Ajo me krahet e renduar nga nente muaj lodhje me ka leshuarme agoni ne kete botete zbrazet,dhe ka qare bashke me mua me lotet qe I peshonin me shume se gjithe ujerat e oqeaneve,asaj te ciles I tkurrej zemra kur degjonte te qaren time duke me marre me duart qe I dridheshin si zemra e nje zogu te vogel ne kafaz.Ajo e cila me dashurine e saj te tejskashme me ka veshur, me ka zhveshur,me ka lare dhe nuk eshte lodhur aspak.Eshte kjo qenie e cila me ka dhene jete prej jetes se saj dhe fryme prej frymes se saj,dhe nese une jam kjo qe jam sot jame fale saj…EHH…Mbaj mend nje dite tek vendosa koken ne preherin e saj dhe ajo filloi te me ledhatonte ballin.Zemra filloi te me rrihte aq fort,sikur perpiqej te dilte nga kafazi I kraharorit dhe shpirti tkurrej sin je perde e hapur ne nje skene teatroje.Shtegetoi teper lart ne brigjet e femirise ..Pa pritur e pakuptuar nocionet e kohes u permblodhen Brenda syve te mi ku fokusohej e trembur ndjenja sin je shpend ne stuhi.
OH, cfare ndjesie e papershkrueshme me fjale,e cila ngacmoi ndjesine time te mallit te vizatuar ne majen e keshtjelles se mendimeve.Nje film me metrazh te shkurter filloi te ritransmentohet ne mendjen time,ne cdo moment te jetes sime ajo ka qene engjelliim mbrojtes.Me kujtohen netet pa gjume ku qendronte mbi koken time duke u kujdeshur per mua kur isha semure.Ajo me mesoi te flisja duke perseritur pas saj me rrokje fjalen MA-MA,me mesoi te hidhja hapat e para..ishte prane meje kur mua me dolen dhembet e para dhe gjithmone prane meje ne periuthen e bankave shkollore.Nena ime ka qene me mua si ne moment te lumtura ashtu dhe te trishtuara shkeputen prej ketij filmi kaq te bukur te quajtur femiri.Dhe personazhi kryesor I ketij filmi ishte pikerisht engjelli im,mami ime.Nuk arrij t’I pershkruaj dot ndjesite qe ndiej kur vendos koken ne preherin e saj, me mungon ai vend ndihem kaq mire atje, kaq e sigurt.E di qe nuk do ta besoni porn je rrebesh shiu po lag faqet e mia..Largesia,mungesa e ketyre casteve rikujohen ne cdo fragment me nuance ngjyrash qe thyhen mes vete sin je pasqyre.Edhe pse une e di se ky film do te vazhdoje madje do te kete plot skena te bukura si keto qe kane kaluar dhe do te ritransmertohen ne studion e xhirimit,ne makinen e memories sime.Kurre nuk e kam marre kete guxim,kurre nuk kam mundur ta shpreh dashurine dhe mirnjohjen time per te por sot mundem, e ndjej te nevojshme se duhet ti them nenes sime:FALEMINDERIT QE EKZISTON.Nuk e imagjinoj kurre jeten time pa te.Veten ta lija ne dhimbje dhe vetmi nuk dua kurre ta humbas jap jeten per ted he per kete I jap shkas!!Fale saj ndihem me e pergatitur se kurre per te ecur drejt hartes se jetes sime.Eshte ajo e cila me ka dhuruar kaq shum copeza lumturie ne jeten time.Nese perfeksioni do te kishte nje emer padyshim qe do te mbante emrin e saj.Nuk ka piedestalaq te larte per te ngjitur emrin e saj.Sepse ajo eshte idhulli im,eshte gjaku qe qarkullon ne venat e mia eshte jete eshte rrahje zemre,eshte e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja!E falenderoj zotin qdo dite qe rezervoi nje suprize kaq te bukurper mua,nuk do te doja te ndryshoja asgje nga nena ime sepse ajo eshte emir I dyte I qenies perfekte.Dhe betohem qe dote behem pasqyra e saj shembelltyra e saj duke shpresuar qe ajo nje dite te jete krenare per mua….!!
MESAZHI:Duajini prindrit ata jane jeta jone mundohuni t’iu jepni sa me shum dashur pasi ata kane nevoje per dashurine tone ashtu sic kemi dhe ne nevoje per dashurine e tyre.N.q.s nuk I keni te dy prinderit mundohu qe te gjith dashurine t’ia dhurosh vec ati qe ke. Te jesh krenar/e per prinderit e tu.Mos I hidhero prinderit e tu per ti beret e lumtur te tjeret,sepse dije se te tjeret nuk e sakrifikojne jeten e tyre per te ndertuar jeten tende!!
Mos t’iu vije turp qe te dilni me prinderin tuaj ne sy te te tjerve sepse ti je me fat qe I ke at ate dy..por dikush do qe ti ket po nuk I ka pran vetes!!

PUNOI:Dritana Hida
Klasa:8a
Shkolla:KOLE-KOCI

Vepra te ngjashme
Autori: Inn · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Babi ♥
Shpresoj qe kjo leter te jete nje nga kujtimet me te bukura per ty Baba. E bej kete gjest edhe pse cdo dite te shoh por me pelqen te shprehem nepermjet fletes. Prandaj doja te thoja qe te dua shume e je krenaria dhe shpresa ime.Kur te shoh aq te lum...
Autori: Griselda · Lloji: Leter · Tema: Babi im ❤
Shpresoj qe kjo leter te jete nje nga kujtimet me te bukura per ty Baba. E bej kete gjest edhe pse cdo dite te shoh por me pelqen te shprehem nepermjet fletes. Prandaj doja te thoja qe te dua shume e je krenaria dhe shpresa ime.Kur te shoh aq te lumtur d...
Autori: danny · Lloji: Leter · Tema: nje dashuri e zbehte
Dikur mendoja se isha e dashuruar,por nuk e dija se ishte dashuri imagjinare,inekzistente. Vuaja pa e patur nje qellim,qaja si femije,por per dike qe nuk e meritonte. Mendoja se ecja gjate jetes me dashuri,por jo. Nji dite isha krejt e veteme,po mendoja: ...
Autori: Arta Lleshi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Nena
Nene,ti je ajo qe gjendesh me mua ne gjithe kete rrugtim te jetes sime,je ajo e cila nuk me braktis kurre.Nene,sot vendosa qe te marr nje flete te bardhe dhe ta shkruaj me ate bojen e zeze, me fal per disa fjale qe jane lagur,por lotet nuk po me ndalojne....
Autori: Arta Lleshi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Nena
Nene,ti je ajo qe gjendesh me mua ne gjithe kete rrugtim te jetes sime,je ajo e cila nuk me braktis kurre.Nene,sot vendosa qe te marr nje flete te bardhe dhe ta shkruaj me ate bojen e zeze, me fal per disa fjale qe jane lagur,por lotet nuk po me ndalojne....
Autori: desara · Lloji: Ese argumentuese · Tema: ese per nenen
Te flasesh per nenen esht shum e veshtir por edhe nje kenaqesii e madhe sepse te flasesh per njeriun me te dashur ne bote nuk eshte e lehte sepse nuk do te mjaftonte nje jete e tere..!! Nena ime e dashur faleminderit x gjithcka qe ke bere per mua mbi te g...
Autori: Eriola Rama · Lloji: Leter · Tema: Leter mamase
E dashur mami Kjo leter eshte per ty. Perpara se te shkoj ne boten tjeter doja te te thoja shume gjera qe nuk ti kam thene dot gjate gjithe jetes time. Nuk e di pse.....por te pakten me lejo te ti them tani. Ne keto caste te vdekjes pendohesh per shum...
Autori: Brikena · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Shoqeria ,pjese e jetes sime
Shoqeria ,pjese e jetes sime Shoket e shoqet e mia jane njerzit qe dua me shume , jane ata qe me bejne per te qeshur ne cdo moment , nese ata jane te lumtur dhe une jam e lumtur , nese ato merziten dhe une merzitem me shume se ato , nese ato lendohem u...
Autori: Desara Dedolli · Lloji: Hartim · Tema: Vellai ,gjeja me e shtrenjte ne bote
Vellai im eshte gjysma ime tjeter.E dua pa fund...Me te kaloj castet me te bukura te jetes sime.Ai gjate gjithe kohes me qorton ne gabimet qe une bej dhe per kete e dua edhe me shume sepse do te thote qe ai kujdeset per mua.Ndihem shume krnare qe kam nje...
Autori: Esmeralda · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Nena
Nene…po filloj aty ku loti perkedheli faqen tende teksa degjoje te qaren time te pare.Aty ku lumturia jote mposhti dhimbjen.Nuk mund te kujtoj,por di te imagjinoj veten ne krahet e tua,teksa ti me falje ngrohtesine qe askush vec teje nuk mundet te ma ...
Autori: Arberita Rraqi · Lloji: Analize letrare · Tema: Nena
Kete ese dua te ja kushtoj me te shtrenjtes sime ..Nenes time.. Ajo luftoi shume qe te me shpie ne kete bote.Sakrificat e saj jane te shumta sepse ajo me lindi,edukoi,mesoi,ajo me mesoi fjalet e para , hapat e pare etj etj.. Per mua nena ka qene edhe si ...
Autori: Amra Osmani · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Pershkrimi I Nenes
Ehhh... permend fjalen Nene do te thuash kuptimin e jetes,ardhmerise dhe gjithesise !!!Qendro prane saj ne njenje qe sdo ta ndjesh kurre me ! Nje jete mendoj per ty !! E h moj nene ! Ti qe me dhe jeten ! Me fale lumturine !Nuk me lejove te qaja ! Me rrite...
Autori: valerjana tafoshi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: shkolla-vend i shenjte
shkollimi eshte nder qellimet me te rendesishme ne jeten e qdo njeriu. Per mua eshte pjesa me e mire e jetes sime.Shkolla eshte vendi ku per here te pare bashke me gjithe te tjeret zemra dhe truri mbushen me dije.Ne ato banka mesova shkronjat e para.Jeta...
Autori: Rosilda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Autobiografia ime
Une quhen Rosilda kam lindur ne 20 shkurt dhe jam vajza e dy prinderve te mrekullueshem. Kam dy vellezer me te medhenj te cilet me gjenden prane gjithmone kur kam nevoj per ta. Vitet e para te jetes sime i kam kaluar ne qytetin e bukur te Durresit, ne das...
Komentet e fundit!

Emri: na dervishi
Email: anadervishi0987@gmail.com
Komenti: super

Emri: anadervishi
Email: anadervishi0987@gmail.com
Komenti: shum prekese

Emri: na dervishi
Email: anadervishi0987@gmail.com
Komenti: super

Emri: mira
Email: mira@yahoo.com
Komenti: sa bukuur

Emri: anisa
Email: anisa@yaho.com
Komenti: na shpetove nga detyrat e shpiss bravo

Emri: klea
Email: klea@yaho.com
Komenti: shum shum e bukur

Emri: eva
Email: eva@yaho.com
Komenti: dritana te lumte shum e bkr

Emri: rea
Email: rea@yaho.com
Komenti: bravooo

Emri: besa
Email: besa@gmail.com
Komenti: shum e bukur

Emri: ana
Email: ana@yaho.com
Komenti: shum shum shum e bkr bravoShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com