Data e postimit: 2014-10-26 12:37:16
Lexime: 7279
Shqiperi, o nena ime
Lloji: Ese vleresuese
Tema: Atdheu
Autori: Fabiana
Shkolla: 3 Deshmoret
Klasa: 8A
Qyteti: Kavaje
E-mail: isabela.pasquali458@gmail.com


"O malet e Shqiperise,
dhe ju o lisat e gjate,
fushat e gjera me lule,
qe ju kam ndermend dite e nate."
"Shqiperi, moj nena ime,
ndonese jam i merguar,
dashurine per ty,
zemra kurre s'e ka harruar."
Shqiperi, atdheu im i dashur, ti je si nje lule e vyer, ti je nje vend i bekuar, ku ty Zoti te ka falur gjithcka. Te ka falur fushat e bleruara, malet kryelarte, lumenjte e kulluar si kristal e dete e paane. Shume trima kane dhene jeten per ty,Shume te tjere kane merguar, por dashurine per ty kurre s'e kane harruar.Nuk ka semundje me "fisnike" sesa malli per ty, o atdhe! Njeriu ne atdhe ka te kaluar, por dhe te ardhme. Ne vend te huaj ka vetem te tashme. Atdheun e duam jo se eshte i madh apo i vogel,por e duam se eshte toka ku na ka rene koka. Atdheu eshte vetem nje ashtu sikurse dhe nena. Shqiperi,o atdhe, ty te ka kapluar bukuria e per ty s'ndalon krenaria. Sot je bere nje nuse e bukur veshur kuq e zi. Ne sofren tende tani po mblidhen bijte e tu nga te gjitha anet tefestojne se bashku me ty jubileun tend.70 vjet clirim! Ah,sa bukur tingellon!

Vepra te ngjashme
Autori: franko · Lloji: Ese argumentuese · Tema: atdheu im
Atdheu Atdheu është mbase para se gjithash vendi ku robërohet shpirti. Atdheu nuk do dashuri të cunguar. Ai që nuk bën gjithçka për të, nuk bën asgjë. Ai që nuk i jap gjithçka Atij, ai i ka mohuar të gjitha. Ai s’mund të harrohet. Nu...
Autori: someone · Lloji: Hartim · Tema: atdheu
Ku duket balta me e embel se mjalta?! Ne Shqiperi ne vend te tij. Keto vargje te Cajupit i kujtoj sa here jam larg.I kujtoj me mall hapat e pare sa here jam ngritur dhe rrezuar ne dheun e tokes sime.Atdheun nuk e duam se eshte i vogel apo i madh e duam ...
Autori: Iris Nuri · Lloji: Poezi lirike · Tema: atdheu
U largova nga atdheu u nisa ne emigrim Dashurine per te e ndjeva per malet,pyjet,fushat e femijerise Bukurine qe ke ti Asnje tjeter per mua se ka dhe... Per gjuhen tende malli me ka marr Per kengen e bukur shqipe Zemra ne dy pjese me eshte nda...
Autori: marina xhemali · Lloji: Poezi lirike · Tema: atdhedashuria
Qe i vogel jam larguar por ty ste kam harruar Malli per ty kurre s'ka shterur Zemra per ty gjithmone me ka dhembur Per ty atdhe fiset tona kane luftuar, per te te mbrojtur, se dashuria per ty s'ka per te mbaruar Bukuria jote s'ka fjale per tu pers...
Autori: LunaBeta · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Atdheu im
Atdhe eshte fjala qe me sjell menjehere ndermend vendlindjen time te bukur. Edhe pse jetoj ne Shqiperi e di se atdheu im eshte Italia. Vendi ku kam mesuar te flas dhe te hedh hapat e para drejt nje te ardhmje te gjate. Edhe nese udbetoj jashte atdheut tim...
Autori: Emirjona Kertolli · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Shqiperi te uroje gezur pavarsine
Shqiperi te uroje gezur pavarsine Atdhe,fjale qe del nga zemra si nje rreze drite , kur e shqiptoje kete fjale me vjen ndermend vendi ku u rrita ku kalova pothuajse te gjithe jeten time aty.Atdheu eshte vend I shtrenjte per kedo ne kete bote,dhe...
Autori: Leticia Maze · Lloji: Poezi lirike · Tema: Atdheu
O atdhe frymezimi im ti me je Sot po shkruaj nje poezi Keto vargje t'i kushtoj ty O atdhe zonje e rende Te paret tane fort per ty kane luftuar Male e fusha kane zaptuar Ne drite koken ty te ta nxjerrin Gjurmet e turqve me luft t'i percjellin ...
Autori: anisa · Lloji: Poezi kolone · Tema: atdheu
atdheu im je ti jeta ime je ti nena ime je vetem ti pa ty nuk ka dashuri ne ty gjithmone do te te mbrojme o atdhe ti je nena jone sa ketu atje pa ty jeta ska kuptim se ti je thesari im atdheu im i vyer kto pika loti jan per ty atdheu im i rremb...
Autori: Megi Hasanllari · Lloji: Ese vleresuese · Tema: uAtdhey
Atdheu.....Ne kete vend, ne kete atdhe kemi kaluar plot kujtime, hidherime e shume gjera te tjera ama keto kujtime s I kemi kaluar askund tjeter. Ne kete atdhe; te ky dhe; te ky bar qe kemi perqafuar ndjenjat e kujtdo, te cileve i kemi miq ende ne zemren ...
Autori: Blendi Bajraktari · Lloji: Hartim · Tema: Atdheu
Fjala atdhe fjale kaq e mire e shenjte e paharrueshme.Ketu u lind memedheu ne atdhe beme gjithqka u lindem u rritem vetem e vetem per herote tone.SKENDERBE,ISMAIL,ketu na bete vendin te shenjte te cmueshem.Atdheu im vend qe s'shitet kurre s'vendesohet.ATD...
Autori: Orgittooo (Bjorddi) Pillati · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Atdheu
Atdheu eshte veni ku ne shqiptojme fjalen e pare dhe hedhim hapat e pare te jetes. Edhe pse prinderit e mi jane me origjine shqiptare , mua me rrihet me shume ne vendin ku kam lindur . Sa vjen edhe me shtohet me shume malli per Greqine. Nuk me intereson t...
Autori: albi · Lloji: Fjale te urta · Tema: fjale e urta
Kush ka vdekur për atdhe, nuk ka vdekur por ka le. Shqipe Jetoni për Shqipëri dhe vdisni për të. N.Frashëri Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t'u qëndrojë topave më të fortë. S...
Autori: Kristela Shehu · Lloji: Poezi personale · Tema: Atdheu
Atdheu im O atdhe , je gjithcka per mua , ti ndoshta nuk e di se sa te dua . Bijte e tu jane te beses , porsi bukuria e veses . Te magjeps kjo natyra jote , dete te thella , male te larta, miniera te arta ! Pasurite e tua do te mbeten te papreku...
Autori: DAJANA NEZIRI · Lloji: Poezi lirike · Tema: Atdheu
Per ty kane luftuar Per ty jane shkaterruar Per ty kane vdekur Per ty te gjalle jane djegur Per ty atdhe i dashur,per ty Per ty i fal edhe dy jete,edhe dy Prej teje jeta ime eshte e gjallerueshme,e bukur Prej teje jeta ime eshte e gezueshme,e l...
Komentet e fundit!

Emri: Emili Capi
Email: nadacapi@yahoo.com
Komenti: Kjo po qe eshte ese jo ajo qe kishte postuar LunaBita klasa e 7. Braaaaavoooooooooooooo! Te lumte! Nuk di se cfare te them talent moj talent

Emri: Hhejbdej
Email: Shhssh-shhwhw@hotmail.com
Komenti: Shum bukur e keni shkru

Emri: ortjolzeqo
Email: ortjolzeqo653@yahoo.com
Komenti: Shum e bukur ................

Emri: flora
Email: flora-lora@live.net
Komenti: shumm e bukurShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com