Data e postimit: 2013-05-29 01:20:52
Lexime: 20202
Tema : Une pro mjedisor.
Lloji: Ese shpjeguese
Tema: Tema : Une pro mjedisor.
Autori: Blenarda Dikolli
Shkolla: Ismail Qemali
Klasa: 12-13
Qyteti: Tirane
E-mail: blenardadikolli@hotmail.com


Mjedisi apo ambienti, është tërësia e rrethanave përreth një organizmi ose grup organizmash, veçanërisht ndërthurja e kushteve të jashtme fizikore, natyrore që veprojnë dhe ndikojnë në rritjen, zhvillimin, dhe mbijetesën e organizmave. Ne si qenie njerzore dita dites jemi duke e shkaterruar cdo minute e me shume mjedisin ne menyra nga me brutalet . Jemi shnderruar ne makineri dhe ne mermer. Nuk ka me asnje vend ku ti mund te kenaqesh me gjelberimin apo me aromen e natyres qe eshte gjeja me e mire qe mund te kete.
Shtohet pyetja : Mos njerezimi , ne, kemi harruar kenaqesine e te qenurit ne harmoni me natyren dhe ta trajtojme ate me kujdes qe te kemi dhe ne perfitime prej saj ?
Une jam pro mjedisit.Jam nje individ i shoqerise njerzore qe eshte kundra cdo demtimi qe i behet tokes.Me vjen keq dhe ngrej zerin kundra cdo demi qe I behet mjedisit, kundra cdo plage qe I hapet dhe cdo pakesimi pemesh qe po ndodh.
"Njerëzit fajësojnë mjedisin e tyre. Por është vetëm një njeri për tu fajësuar , dhe vetëm një ,ata vetë." U shpreh Robert Collier. Kjo eshte ajo qe une ngre zerin cdo dite , ne cdo vend, kudo qe shof shkelje dhe demtime.Jemi ne ato qe po demtojme ate qe duhet ta mirmbanim.Ne demtojme shtepine tone, vendin ku cdo dite ne jetojme dhe na mban.Jemi masmirenjohes dhe hipokrite, s’dime te mbajme ate qe kemi dhe me pas mundohemi ta gjejme fajin tek tjeter kush kur ne te vertete faji eshte vetem i joni.
Ne nuk do të kemi një shoqëri nëse ne shkatërrojmë mjedisin, se nej shoqeri e kulturuar dhe me edukate s’do e bente kurrsesi nje veprim te atille, ajo do kujdesej.
Kush peshtyn token,ka peshtyre veten e vet ne jemi bijte e tokes dhe toka eshte nena jone duajeni dhe ndihmojeni token sic kujdeset dhe na do ajo ne. Nuk ka sesi te ndodhe ndryshe eshte nje mendim qe vjen natyrshem pa u menduar gjate per te gjetur nje pergjigje per te gjithe ata qe peshtyjne ate te cilen I solli ne jete e I mban gjalle.Ndaj ashtu si un qe jam pro mjedisit dhe e dua duke ja treguar me kujdes e duke e mirmbajtur, ashtu duhet te veprojne te gjithe.Gjithsesi dueht ta filloje nga vetja se nese e ben ti vete do ishte gjithcka shume ndryshe.Nga nje do behemi shume e nga shume mjedisi yne do te permiresohet dhe jo vetem une qe do jem pro mjedisit por do jene shume njerez dhe pse jo te gjithe.

Vepra te ngjashme
Autori: Barbie projects · Lloji: Ese argumentuese · Tema: mjedisi ku ne jetojme
Mjedisi eshte ambjenti ku ne jetojme, thithim ajrin e perditshem ushqehemi dhe argetohemi.Te gjitha keto ose shumica e tyre jane dhurate e natyresn.Ne i pranojme me kenaqesi, duke pohuar se natyra apo zoti e ka per detyre te na i fale, dhe ne nuk ke...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Ese filozofike · Tema: Mjedisi
Ne qytetari sot tema ishte “Mbrojtja e mjedisit” ku ne fund te ores mesuesja na dha si detyre te komentojme shprehjen e famshme te nje shkrimtari francez ne te cilen thuhet:”Ne nuk e trashegojme token nga paraardhesit tane,ne e kemi marre ate hua ng...
Autori: Lion Braka · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: Mjedisi
Mjedisi Mjedisi eshte gjeja me kryesore ne jeten tone.shumë njerez nuk ia dijne vleren mjedisit asesi.disa e keqperdorin e disa jo por nje mjedis i pastert,eshte shumë i nevojshem Gjithashtu disa prej qytetareve dalin per ta shijuar mjedisin,disa dali...
Autori: Stikjano · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Natyra
Krijimi i nje eseje me kete teme mendoje se eshte ese e lehte sepse ne me natyren takohemi cdo dite gjendemi prane saj cdo minute.'Natyra' ky term kaq i rendesishem per ne i cili mban brenda tij shume te mira per ne . Lind pyetja a dim ne ti vleresojme ke...
Autori: Orgita · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Mjedisi dhe ne.
Mjedisi përbën burimin themelorë për jetën në tokë.E megjithatë ,ai është rrezikuar dhe rrezikohet vazhdimisht nga veprimtaria njerëzore .Brezat e ardhshëm do të trashëgojnë gjithnjë e më pak nga mjedisi i sotëm ,pasi ai po shfrytëz...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Ese filozofike · Tema: Racizmi
Racizmi eshte ushqimi i intelektit te njerezve duke i bere ata te besojne se jane me superiore ndaj dikujt tjeter,kjo duke u mbeshtetur vetem ne faktin se dikush perben sasi me te madhe melanine se dikush tjeter.Racizmi eshte nje 'semundje' qe prek vetem ...
Autori: Egiol Hoxha · Lloji: Ese informuese · Tema: Mjedisi
Mjedisi eshte dicka shume e rendesishme per ne , ai eshte gjithckaa qe na rrethon.Mjedisi eshte vendi ku ne jetojm.Ai eshte dicka shume e bukur,njeriu ka nderhyr ne mjedis.Njeriu ne mjedis ka ndikuar per mir edhe per keq.Mjedisin duhet ta ruajme sepse p...
Autori: Desara Dedolli · Lloji: Hartim · Tema: 2 botet
Kjo eshte nje pyetje aq e veshtire por edhe e lehte njekohesisht.Te dyja botet jane te rendesishme ne jete sepse te ndihmojne te njohesh dhe te shfaqesh me shume veten.Dua te them,pse te jem dikush tjeter kur mund te jem vetvetja? Edhe pse eshte plot gabi...
Autori: KLAJDIMETA · Lloji: Analize letrare · Tema: TE MBAJME PASTER MJEDISIN
mjedisi eshte jeta jone . ne duhet ta mbrojme ate sepse po u ndot mjedisi jemi ndotur edhe ne .mjedisi eshte gjysma e jetes sone .disa rregulla per mbrojtjen e mjedisit jane= 1=te mos hedhim mbeturina ne toke 2=te mbjellim sa me shume peme 3=te mos p...
Autori: XHENI · Lloji: Ese pershkruese · Tema: NENE
AJO ESHTE MAMAJA IME! Tashme jam e rritur. Nuk mund te them se jam femije. Erdha deri ketu ku jam. Nuk isha vetem gjate rruges. Isha me ikonen time. Isha me ate qe me beri ajo qe jam sot. Ajo eshte mamaja ime. Jeta ime eshte e varur nga ajo. S’mund te...
Autori: Willi gam · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Mjedisi
Mjedisi eshte ambienti ku ne jetojme,lindim,rritemi dhe vdesim.Ajri qe thithim eshte dhurate e natyres dhe ne e pranojme kete.Ne e dime se cndodh rreth nesh cdo dite,shkaterrimi i zonave me gjelberim,prerjen e pyjeve,ndotjen e ajrit,tokes etj e deri tek h...
Autori: Blinera Murati · Lloji: Ese filozofike · Tema: Toka
Ne jemi ketu te gjithe per nje qellim...Qellimi im eshte te mesoj shume gjera e te jem e sukseshme,qellimi i dyte eshte qe te kontriboj per vendin tim dhe token dhe qellimi i trete eshte qe te kujdesem per familjen time...Qdo dite eksplorojme dhe mesojme ...
Autori: Enada Methasani · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Mjedisi
Kur flasim per natyren,nje mike te vlere per njerezimin,duhet te permendim dhe rendisim gjithmone te mirat qe na jep ajo ne formen me te mire per ekzistencen e jetes ne planet.Ne kurre ama nuk rendisim shkaqet apo pasojat qe kryejme ne te mire te vetes po...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Si mund të mbrojmë Tokën ?
Toka është planeto i vetëm në sistemin Diellor me atmosferë të qëndrueshme,ujë të bollshëm,dhe me prani të oksigjenit.Është planeti i vetëm ku ka jetë.Ne duhet të jemi mirënjohës për këtë fakt.Por sot,ndoshta dhe më shumë se dikur,p...
Komentet e fundit!

Emri: rrezi
Email: rreziiiii@gmail.com
Komenti: vari m karin m zemra

Emri: erva
Email: erva.43@hotmaili.com
Komenti:

Emri: genta
Email: dishnica.ggenta@gmail.com
Komenti: shum bukur

Emri: Selenica
Email: selenica23@hotmail.com
Komenti: eseja e bukur por vetem kur ben ese nuk duhet shhkruar se nga ndotet por nice ishte bravo

Emri: greta
Email: greta.papa2@gmail.com
Komenti: bukur

Emri: oldi
Email: oldi-halaj@hotmail.com
Komenti:

Emri: Ergi
Email: ergi@hotmail .com
Komenti: Te lumte je 1 me pelqen eseja

Emri: selenica
Email: selenica23@hotmail.com
Komenti: : mut si kenge

Emri: geri
Email: jam_misterioz@gmail.com
Komenti: hhahahhahahah

Emri: Selenica
Email: selenica23@hotmail.com
Komenti: pfff


Emri: guga buga
Email: bebe@gmail.net
Komenti:

Emri: guga buga
Email: bebe@gmail.net
Komenti:

Emri: edlira lira
Email: eedlira43@hotmaili.com
Komenti: ese une e dua natyren

Emri: edlira
Email: eedlira43@hotmaili.com
Komenti: ese une e dua natyren

Emri: ca te duhet ty
Email: cateduhetty@hotmail.com
Komenti:Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com