Data e postimit: 2014-12-12 20:01:49
Lexime: 4713
metamorfoza
Lloji: Ese pershkruese
Tema: ndyshimi i koherave
Autori: ADELAJDA PRENGA
Shkolla: SH.M.I RUBIK
Klasa: 11
Qyteti: RUBIK
E-mail: adelagjeci@yahoo.com


Metamorfoza!
Në një ditë të bukur me diell dola shëtitje në zemër të metropolit tone.
Kishte shumë , shumë lëvizje , njerëz të ndryshëm qe ndiqnin rrugë të kundërta me njëri-tjetrin.Sec dëgjoje disa zhurma makinash , bori të pafundme , shitësit që të ofronin produktet e tyre , a thua të ishin më të mirat në botë ! Vallë c’ishin këto njerëz të vrenjtur me dosje nëpër duar , me makina të shtrenjta , që shikonin vazhdimisht orën duke nxituar për të kapur oraret e punës.
Më e bukura ishte se këta kalonin plot luks dhe elegancë sikur donin t’u bënin publicitet njerëzve te varfër , te ulur nëpër qoshet e rrugëve , me pjesë fizike te gjymtuara që shikonin nga këto njerëz te cekët sikur të ishin burimi i tyre i jetesës pavarësisht se këta të fundit nuk e vinin ujin në zjarr në këtë drejtim. Por ironia vazhdon edhe më tej kur shikoje nëna që kishin fëmijë nëpër duar duke u larë xhamat e makinave njerëzve të pushtetit , që edhe atë kosto të vogël pagese e jepnin me njëmijë llafe. Rrugëtimi im vazhdoi edhe me tej . Është një qytet i bukur , që çdo ditë e më shumë në të ngrihen minigradacela të reja ku duket sikur secila i shet mend tjetrës se kush është më e gjatë dhe kush më e bukur , apo se në cilën prej tyre bëheshin më shumë selfie.
Ah këto janë të rinjtë, të veshur bukur , me tablet dhe iphone nëpër duar, dhuratë nga babi , dhe me buzët me silikon dhuratë nga mami. Ata të binin shpesh herë dhe në shpinë pasi nuk e kishin fare mendjen se ku vinin këmbët dhe nuk nguronin as te thonin fjalën magjike të mësuar në kopësht tashmë të harruar , të ëmblën “Më fal”. Po , po ky është realiteti i sotëm ku secili sheh punën e tij , ku asnjëri s’do t’ia di për ty , ku morali dhe ndërgjegjia vlerësohen me notën 4 dhe teoria e marrjes së farës së kosit hua mbetet e pluhurosur në arkivat e komshinjëve të vjetër.Gjithsesi ndoshta u tregova pak kritike në shkrimin tim ,por megjithatë unë jam optimiste se Shqipëria jonë do të ecë përpara dhe do të ketë gjithmonë ditë të bukura me diell ose më saktë unë e dua me çdo kusht këtë ndryshim.

Vepra te ngjashme
Autori: Klea Kasa · Lloji: Ese filozofike · Tema: Reflektim mbi veten time.
Dialog me sytë e shpirtit. E ulur në një stol të vogël e të vjetër pranë një trotuari nga i cili mund të shikosh qartë cdo hap të shpejtë që bëhet nën jetën monotone.Pranë meje është një lis i madh dhe një ndërtesë ...
Autori: Klea Kasa · Lloji: Ese filozofike · Tema: Reflektim mbi veten time.
Dialog me sytë e shpirtit. E ulur në një stol të vogël e të vjetër pranë një trotuari nga i cili mund të shikosh qartë cdo hap të shpejtë që bëhet nën jetën monotone.Pranë meje është një lis i madh dhe një ndërtesë ...
Autori: Elidona Duraku · Lloji: Tregim · Tema: Jemi te ndryshem por te barabarte
Le të shqyrtojmë personat. Qeniet njerëzore do të përshtaten përkufizimin tonë të njerëzve për tani, por do të kthehemi në këtë më vonë. Të gjithë personat janë të barabartë. Kjo duket e qartë për mua. Tani, unë jam i vetëdijshëm...
Autori: Fejzë Demiri · Lloji: Ese filozofike · Tema: Ese filozofike
Porosia e babait Kur kthehem pas, në hapat e padukshëm të kujtimeve, më kujtohet dita e parë kur erdhe në këtë botë. Si fëmijë i njomë që ishe, dalëngadalë duke u rritur fillove t’i bësh hapat e parë të jetës. Vogëlushi im, qaje me ...
Autori: Endrina Hajdini · Lloji: Tekst shpjegues · Tema: Botë me probleme
Mos , mos , mos . Mos bëj ashtu , mos bëj kështu ..!Sa keq apo jo ?! Nuk je i lirë të jetosh jetën që t'i e endërron ose të themi më mirë jetën që ti zgjedh për ta ëndërruar . Në jetë egzistojnë vetëm dy gjëra me dëmethënie të ...
Autori: DION HASANAJ · Lloji: Ese filozofike · Tema: SISTEMI
SISTEMI Në jetën tonë të përditshme shpesh herë dëgjomë fjalën sistem te përdoret por rastet kur ne i kushtojmë vëmendje përdorimit të kësaj fjale janë shumë të rralla.Po si perkufizohet sistemi në v...
Autori: serdashehu · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Delja e zeze
Njerëzit kanë tendencë të shohin dallimet mes njëri-tjetrit duke dashur të diferencojnë njëri tjetrin si nga pasuria , statusi social, apo edhe perceptimin e tyre në lidhje me konceptin e “normales. Të gjithë jemi të ndryshëm por të gji...
Autori: Sara Neziri · Lloji: Analize letrare · Tema: Dita e pare e dimrit!
A e dini një stinë që është e veqantë për mua?!Jo?! Epo,ai është një stinë e veqantë.Dimri,vëllau më i vogël i 4 stinëve të vendit tim. Unë e adhuroj dimrin.Ai është i bukur,i pastërt dhe më e bukura,është ngjyra e preferuar e bo...
Autori: Rina Cakrani · Lloji: Ese vleresuese · Tema: moda,te rinjte,
Moda është një një term I përdorur zakonisht për të përshkruar një stil veshjeje,I cili është mjaft I përhapur në pjesën më të madhe të popullsisë.Një stil veshjeje qëndron popullor zakonisht deri në tre vjet,dhe më pas ne themi se ...
Autori: Dolores Alla · Lloji: Rrefenja · Tema: Autizmi
Unë jam një fëmijë me autizem. Jeta ime ka qenë e mbushur me situata të pakuptueshme dhe ndoshta edhe të çuditshme. Gjithmonë jam ndjerë ndryshe, pavarësisht pamjes time fizike që është thuajse e njejtë me atë të moshatarëve të mi. Kam ...
Autori: Blenarda Dikolli · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Unë ekzistoj përmes filozofisë e parimeve të mia për jetën
Ti vlen për atë që je dhe jo për atë që provizorisht je i detyruar të bësh. Prandaj përball njerëzve dhe kohëve ti duhet të përcaktosh qartë idetë e tua dhe pozicionin tënd. Ezistojnë dy mënyra për të vlerësuar njerëzit dhe kohët, d...
Autori: Shyhrete olluri · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Për njerëzit me aftësi të kufizuara
Jan disas njerëz të cilët nuk jan edhe aq të zgjuar por kanë veqorit e tyre njerëzore.Megjithatë ata përmbajn në vete një esenc karakteristike dhe vezulluese me veprimet,gjestet që bënin(bëjn).Ata bënin dhe ende vazhdojn të bëjn:tregime,po...
Autori: Armela Reshiti · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Të ndryshëm , por gjithëashtu të barabartë
A është e vërtetë që të gjithë jemi njësoj? Apo jemi të gjithë të ndryshëm? Njerëzit duket se argumentojnë pafund për këtë temë. Merrni parasysh skenarët e mëposhtëm: “Ai thotë se nuk dëshiron vëmendje. Por a ia shikonit f...
Autori: Daris · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Shkruajmë bukur gjuhën shqipe
Në mëngjes kur zgjohem, dëgjoj nënën time që më thotë – Zgjohu zemër. Në rrugë kur dal e shkoj në shkollë më thonë shokët – Mirëmëngjesi. Sa herë dua të kem diçka, sa herë të tjerët më kërkojnë diçka gjithmonë në mënyrë...
Komentet e fundit!

Emri: arjola
Email: arjolatoskaj@outlook.com
Komenti: E cte them une? I ke then te gjitha. Bravo! Me mire prishet.

Emri: ygkh
Email: adelagjeci@yahoo.com
Komenti:Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com