Data e postimit: 2013-09-24 23:42:25
Lexime: 22412
Vjeshta
Lloji: Ese pershkruese
Tema: Vjeshta
Autori: Steisi Ziu
Shkolla: Naim Frashëri
Klasa: 3a
Qyteti: Elbasan Albania
E-mail: steisi_ziu@live.com


Sot është një ditë e bukur vjeshte.Gjethet e thata të pemëve kanë shtruar nëpër rrugët e qytetit një tapet të artë.Vjeshta është stina e gjumit të ëmbël.Dielli rrezeartë i ka lënë vendit shiut dhe motit të freskët.Sa bukur është të shohësh pemët e mbuluara me gjethe të thata në këtë mot të freskët!!Zogjtë shtegtojnë nëpër vende më të ngrohta.Shiu bie mbi trëndafilat e kuq në kopsht dhe lag kurorat e arta të pemëve.E mahnitshme!!Vërtet një stinë e mrekullueshme!!

Vepra te ngjashme
Autori: Floresa.G · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vjeshta
Sot është një ditë e bukur Vjeshte.Të gjitha rrugët janë mbushur me gjethe të thata.Dielli me rrezet e tij te arta ia ka lëshuar vendin shiut dhe motit të freskët.Zogjt shtegtare shkojnë ne vendet e nxehta sepse është ftohët.Gjithashtu stin...
Autori: Steisi Ziu · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: Stina ime e preferuar
Dimri është stina më e mrekullueshme që kam parë.Bora bie me flokët e saj të bardhë duke mbuluar rrugët,çatitë,pemët dhe të gjithë qytetin tim të bukur.Netët me borë,unë rri brenda shtëpisë time,pranë oxhakut të ngorhtë dhe duke ngr...
Autori: Ensar Gashi · Lloji: Pershkrim · Tema: Ese:Stina e Vjeshtës(E shkurtë)
Për dallim nga stina e verës ne kemi hyrë në një stinë tjetër,që është stina e vjeshtës.Mua nuk më pëlqen stina e vjeshtës por secila stinë e ka bukurinë e vet.Vjeshta na sjell shumë pemë të mira dhe të shëndetshme siq janë:mollat,rr...
Autori: KALTRINA · Lloji: Hartim · Tema: VJESHTA
Vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelbër merr fund. Kjo stinë stinë e bukur, e cila natyrës i jep ngjyrën e bukur prej ari. Stina e vjeshtës na sjell një mot jo shumë të preferushëm për fëmijët, të cilët nuk janë adhurues të shiut dhe fil...
Autori: Emili Capi · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Stina e vjeshtes
Vjeshta, një stinë ku ngjyra e gjelbër merr fund. Kjo stinë stinë e bukur, e cila natyrës i jep ngjyrën e bukur prej ari. Stina e vjeshtës na sjell një mot jo shumë të preferushëm për fëmijët, të cilët nuk janë adhurues të shiut dhe fil...
Autori: Madita ,Majlinda,Doresa,Era · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Dimri
DIMRI Dimri eshte nje stine shume e bukur dhe nje stin e ftoht.E ghithe siperfaqja e natyres eshte e mbuluar me debore.Fytyra e femijeve eshte gjithmone e buzeqeshur dhe ata lozin me topa bore.Dimri fillon me 22 dhjetor dhe mbaron me 21 mars.Dimri ka...
Autori: ulpiana mulaj · Lloji: Hartim · Tema: vendlindja ime
vendlindja ime është vendi ku unë u linda e u rrita ,vendi ku mora mesimet e femirisë, ku jetuam qdo qast me gëzime dhe hidherimet tona . Aty unë hodha hapin e parë dhe nisa rrugen e jetesës. vendlindja është kjo tokë e shenjët ,ku qdo pjes...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: 4 poezi të shkurtra,kushtuar çdo stine
Vjeshta Pikëzat e shiut rrëshqasin, kërcejnë si balerina elegante, në rrugicat e vjetra të qytetit. Era e fuqishme merr ato, qka vera i la mbas. Ca gjethe të vërdhëlluara, i shkund nga pemët, Një melodi e ëmbël, si e një violine d...
Autori: Alma · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Pranvera
Ç'është pranvera?Pranvera është stina mëe bukur e vitit....Njerëzit mbushen me hare dhe fillon një jetë e mirë e lumtur.Zogjtë gjallërohen pemët...Pastaj lulja e parë është manushaqja një stinë e bukur me plot gjallëri....Pas njé dimri...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Hartim · Tema: Pranvera
E ndjej afshin e saj që ndihet në ajër.Më deh me aromën e vet këndellëse.Shoh të shtrihet nëpër tokë.E bën të rilindë dhe ndërlikset në pemë dhe e vesh me lule.Si ulet nëpër qiej dhe i përzë retë.Nxjerr në pah kaltërsinë e çiltë...
Autori: ulpiana mulaj · Lloji: Te tjera · Tema: vendlindja ime
vendlindja ime është vendi ku unë u linda e u rrita ,vendi ku mora mesimet e femirisë, ku jetuam qdo qast me gëzime dhe hidherimet tona . Aty unë hodha hapin e parë dhe nisa rrugen e jetesës. vendlindja është kjo tokë e shenjët ,ku qdo pjesë...
Autori: Anabela · Lloji: Pershkrim · Tema: VJESHTA
Vjeshta...stina ku gjelberimi humb, e natyra mbulohet me ngjyre ari.Eshte stina ku pemet fillojne te thahen e gjethet e tyre bien. Stina ku pushimet mbarojne e shkolla fillon.Rruget e qytetit jane te mbuluara me gjethe te nuancave te ngjyres kafe.Kurse p...
Autori: butrint dana · Lloji: Ese filozofike · Tema: vjeshta
Vjeshta është stinë shumë e bukur.Gjatë kësaj kohe peisazhi bët madhështor. Gati çdo fletë e çdo peme bëhet me ngjyrë të artë,të kuqerremte dhe të portokalltë. Unë jam i sigurt në fshatin tim vjeshta është më e mahnitshme se në f...
Autori: Gresa xhepmetaj · Lloji: Ese informuese · Tema: Vjeshta
Vjeshta eshte nje stine imagjinare.Ne fshatin ku une jetoj eshte shume bukur sepse kur bien gjethet e gjithe toka mbulohet.Mollet piqen,rrushi,geshtenjat e shume fruta te tjera.Vjeshta eshte stina e preferuar e bujqve sepse ka shume gjera per te vjele.Por...
Komentet e fundit!

Emri: thjesht un
Email: jetaeshteaventure@yahoo.com
Komenti: shum e bkr dhe t them t vrttn m shpetove nga detyrat e gjuhs

Emri: AMELA KASA 1
Email: aminakasa@yahoo.com
Komenti: / fuckthat

Emri: ArdiJakupi
Email: ardijakupi@yahoo.com
Komenti: Hallall se me shpetove nga detyrat e gjuhes

Emri: nita
Email: nita.joni123@hotmail.com
Komenti: Shumë më pëlqeu kjo te lumtë

Emri: urta
Email: urta_guda@hotmail.com
Komenti: shume bukur :

Emri: andrewa
Email: andrea_50@live.com
Komenti: mire me pelqeu

Emri: yyigiy
Email: uyguyg@hotmail.com
Komenti: good

Emri: valza
Email: valza_2003@hotmail.com
Komenti: Sipas me je eshte shum bukur bravo

Emri: anxhela ademi
Email: ads.jon@hotmail.com
Komenti: shume shum bukur po te ishte pak me e gjate so te na bente edhe me shume pune gjithsesi bukr

Emri: laureta
Email: leta-tona@live.com
Komenti: me peqeu shum a tu lodhshin durt me shkru ma shum a sipas meje ma mir sesa nje ese tjeter qe e pash ajo ishte e bere me shume gabime te lumt dora per shkrim bye bye


Emri: laureta
Email: leta_tona@live.com
Komenti: shum bukur te lumt a tu lodhshin durt me shkru ma shum me fal po kjo pjese e vogel me pelqeu me shum sesa pash nje te madhe me shum gabime sipas meje bravooooooo

Emri: ahmet
Email: ahmet@live.com
Komenti: ma e keqe ma sdi qysh ahahhahahah

Emri: smajl
Email: smajl_mafia@ecmekohen.net
Komenti: ese e bukur

Emri: ema
Email: ema.j@hotmail.com
Komenti: shum buker e paske shkru edhe pse shkurt pak po ma mir shkurt e buker se sa 2 faqe e mi bo pldh braoo

Emri: LAURITA AVDIU
Email: laurita.a@hotmail.com
Komenti: shum bukur steis eseja nga shkolla jeronim de rada

Emri: Erza
Email: Hajdgajanxu@hotmail.com
Komenti: Diona Visoka hahahahahahha sje normal

Emri: Diona
Email: dionavisoka@hotmail.com
Komenti: veq qikaq a? koke lodh

Emri: jehona goca
Email: ona-dina@live.com
Komenti: më pelqeu por shumë i shhkurtër

Emri: linda
Email: linda_hasani@zbavitu.com
Komenti: me pelqeu shume 2 e ki

Emri: linda
Email: linda_hasani@zbavitu.com
Komenti:


Emri: nita
Email: nit-jona@hotmail.com
Komenti: hahaha

Emri: nita
Email: nit-jona@hotmail.com
Komenti: pak me pelqeu

Emri: lona
Email: lona11@live.com
Komenti: palidhje po shkruni ma teper

Emri: Prin Cess
Email: prin.cess@live.com
Komenti: saaa bukuuuuuuur.......perfekteShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com