Data e postimit: 2017-12-05 21:27:29
Lexime: 10120
Te gabosh dhe te falesh
Lloji: Ese filozofike
Tema: Te gabosh eshte njerezore, te falesh eshte hyjnore.
Autori: Pakora
Shkolla: x
Klasa: 9B
Qyteti: Tirane
E-mail: bbcrazy68@gmail.com


Te gabosh dhe te falesh, dy gjera qe jane kaq prane njera- tjetres, por dhe kaq larg. Pse te gabojme eshte njerezore? Pse te falim eshte hyjnore? Cfare ka falja qe e barazon me dicka kaq te larte sa hyjnorja? Falja ekziston sepse ekziston gabimi. Ne nje fare menyre gabimi mund te quhet i drejte duke qene se rezultati i ketij gabimi esht dicka hyjnore si falja, apo jo? Epo…..jo.
Njerezit jane krijesa qe, sic na e tregon dhe historia me kalimin e kohes jane zhvilluar nga krijesa primitive ne krijesa “inteligjente”. Nje informacion qe e kami marre te gjithe eshte qe njeriu perdor vetem 10% te trurit. Pra, ne punojme cdo dite per te njohur veten dhe mjedisin qe na rrethon, duke u perpjekur te rrisim kapacitetin tone. Gjate kesaj rruge te gjithe bejme gabime. “Nga gabimet mesojme”, eshte nje shprehje qe e degjojme ose ja kujtojme vetes gjithmone, here per te ngushelluar veten, dhe here te tjera per tu mbrojtur. Atehere njeriu ka rreth 90% mungese informacioni, ka 90% ?(pikepyetje). Kete 90% ‘boshllek’ a mund ta mbushim pa gabuar, a mund ta mbushim pa sakrifikuar?
Gabimet vijne nga ato me te thjeshtat dhe me deme disi te padukshme, deri ne ato me pasoja fatale per veten dhe shoqerine. Here te vetedijshme, here te pavetedijshme, here te miremenduara, dhe here te tjera pa dashur. Gabimet e vogla dhe pa deme jane te lehta per tu falur dhe te japin nje mesim modest. Po ato fatalet? Ato qe mund te te shkatrrojne te ardhmen, ato qe mund te marrin nje jete, ato qe shkaterrojne dicka te vyer? Ato a mund t’i falim?
Dikush te ben nje padrejtesi, qofte i penduar, qofte jo te kerkon falje. Por sa here shikon kete person shikon demet. Sa here shikon kete person te hapet nje plage ne zemer. A mundesh vertet ta falesh kete person, a mundesh vertet ta shikosh cdo dite dhe te besh sikur s’ka ndodhur gje, a mundesh? Une personalisht nuk mundem. Dhe nese i them ketij personi qe e kam falur, dhe sikur te perpiqem ta bind veten qe e kam falur, thelle-thelle kam nje kujtim te erret qe ma ben te padurueshme ndaj ketij njeriu. Eshte nje ndjenje negative qe te ha perbrenda.
Dhe per kete arsye te falesh eshte hyjnore. Sepse falja eshte dicka qe shume pak njerez arrijne ta japin me te vertete, eshte nje paqe “shpirterore” qe shume pak e arrijne. Nje stad akoma me hyjnor i faljes, eshte falja ndaj vetes. Nese ne bejme nje gabim me deme te medha sado qe te tjeret na falin ne nuk mund ta falim veten. Dhe nese nuk arrijme ta falim veten, nuk mund te ecim perpara. Do mbetemi ne nje pike, ne ate gabim dhe do e lendojme veten cdo dite, pak nga pak deri sa te mos mbetet me gje.
Si perfundim dua te them qe ne momentin qe falim veten apo dike tjeter ne ndihemi ne paqe, dhe paqja eshte dicka hyjnore, dicka e paster. Mesuesja ime e gjuhes thote gjithmone “Shko falu ne xhami/kishe”. Pra gabimin mund ta bejme te gjithe, por dicka kaq e paster dhe “e embel” sa falja eshte dicka pertej natyres se eger njerezore. Mund te zgjatem vertet shume me kete teme por dicka qe dua qe te gjithe ta mendojne ne fund te kesaj eseje eshte:
A mundesh ti ta arrish kete stad ‘hyjnor’ sic eshte falja? PO MUND TA ARRISH. Por nuk eshte e thjeshte, duhet te mesosh te harrosh, te mirekuptosh dhe te pranosh. Nuk eshte e thjeshte dhe nese ne fund nuk arrin te falesh, mos u merzit je njeri dhe jo cdo gje mund ta pranojme dhe ta falim, por mos e ushqe veten me ndjenja te erreta.
FALEMINDERIT PER VEMENDJEN!

Vepra te ngjashme
Autori: Emili Capi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: A duhet te falim gjithmone?
Kjo fjala "gjithmone" me lekund pak. Asgje nuk duhet te jete"gjithmone". Sigurisht qe duhet te falim... ama jo gjithmone. Te falesh eshte nje shenje e nje karakteri te forte thone dhe jam shume dakord. Te gjithe e dime se duhet te falim kedo kur ben nje g...
Autori: armira · Lloji: Ese pershkruese · Tema: tte gabosh eshte njerezore te falesh eshte hyjnore
TE GABOSH ESHTE NJEREZORE,TE FALESH ESHTE HYJNORE Te gjithe njerezit nuk jane njesoj,ne quhemi njerez dhe jemi qenie njerezore,por ndryshojme shume nga njeri-tjetri.Njerezit ndryshoje ne mendimet e tyre,ne sjellje,ne veprime,ka njerez qe genjejne dhe...
Autori: ezra · Lloji: Ese argumentuese · Tema: falja dhe gabimi
-Te gabosh, e perse njerzit duhet te gabojne?-Te falesh,e perse duhet te falim?-A eshte e drejte te gabosh?-A eshte e drejte te falesh?Keto jane disa pyetje te cilave nje mas e madhe njerzish nuk ja din pergjigjen,ka dhe te tjere te cileve,as qe u bie nde...
Autori: eda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: te gabosh eshte njerezore te falesh eshte hyjnore
Me fal nuk e perseris me, me fal se nuk isha ne gjendje te mir kur gabova i kemi degjuar shum here keto fjal por cfar rendesia kam ato tek ne? Duhet ti marrim si dicka kalimtare apo duhet te kuptoj se vine nga thellesia e zemres?te gjithe mund te gabojme ...
Autori: Hygerta Uruci · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Te falesh
Koha sheron gjithçka. Dhimbjet, plaget, te meson te kerkosh falje, te meson tefalesh. Por kur dhimbja te pushton shpirtin te falesh te duket e pamundur. Thonese te gabosh eshte njerezore por te falesh eshte hyjnore. Dhe nese ti e do vetentende aq pak sa ...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Ese argumentuese · Tema: shoqërore
Koha thuhet se shëron gjithcka ,dhimbjet ,plagët ,brengat e së kaluarës ,koha të mëson të kërkosh falje të mëson të falësh .Kur dhimbja ta pushton shpirtin të falësh të duket një gjë e pamundur .Të gabosh është njerëzore,kurse të fal...
Autori: nuk ta them · Lloji: Ese pershkruese · Tema: kush eshte me i lumturi nder te lumturit
Jo rralle here ne vetes i bejme nje pyetje ’Kush eshte me i lumturi ?’ Nje shkrimtar ka thene me i lumturi nder te lumturit eshte ai qe mund t’i beje te tjeret te lumtur.Kjo shprehje eshte shume e vertete sepse ne kete bote nuk jemi vetem ne por jan...
Autori: Nigela Moqi · Lloji: Leter · Tema: Per te gjithe ata qe nenvlersojne vetem
Duaje veten ashtu sic je,nuk ke arsye te ndryshosh personalitetin tend per askend dhe per asgje ne kete bote sepse je unike,je e bukur ne llojin tend,ti ke ardh per nje arsye ne kete jet,ke ardh per te luftuar,ke ardh per ti dhene dicka kesaj bote.Shfryte...
Autori: Blerta.O · Lloji: Ese informuese · Tema: gabimet
E dini? askush nuk eshte perfekt ne kete bote,te gjithe ne si qenie gabojme,e qe shpesh keto gabime behen pa dashjen tone. Gabimi eshte dicka qe falet,vecse nese ti nuk kalon kufijt e tij,sepse ka njerez qe jane te ndjeshem nga kjo gje. Shpesh ne edhe ...
Autori: Rabie Lika · Lloji: Ese informuese · Tema: likarabi@gmail.com
Te gabosh eshte nje veprim i pa menduar mire qe behet duke filluar nga nje adoleshent,deri tek nje person qe mendon se eshte me lart se te gjithe.Por ne shumicen e rasteve ai person mendon se eshte lart sepse nuk kryen veprime te uleta qe ulin veten e saj...
Autori: mia · Lloji: Ese filozofike · Tema: paqja
NE KETO VARGJE PASQYROHET DESHIRA PER NJE JETE ME TE MIRE,NJE JETE NE PAQE,NJE JETE PA LUFTE E KONFLIKTE,PA LAKMI E URREJTJE.NESE JETA NA OFROHET VETEM NJE HERE,A NUK E KEMI NE NE DORE QE TA JETOJME KETE JETE NE MENYREN ME TE MIRE TE MUNDSHME?A NUK E KEMI...
Autori: Desara Dedolli · Lloji: Hartim · Tema: 2 botet
Kjo eshte nje pyetje aq e veshtire por edhe e lehte njekohesisht.Te dyja botet jane te rendesishme ne jete sepse te ndihmojne te njohesh dhe te shfaqesh me shume veten.Dua te them,pse te jem dikush tjeter kur mund te jem vetvetja? Edhe pse eshte plot gabi...
Autori: kledi sina · Lloji: Ese argumentuese · Tema: ceshte e bukura
ceshte e bukura Per shume njerez jeta reale eshte dicka monotone, e perseritshme, e merzitshme.. ajo ka aq shume dhimbje brenda saj, por e mira eshte se cdo dhimbje shoqerohet me dicka te gezuar. Prandaj s’ka dhimbje pa gezim dhe ska gezim pa dhimbje. ...
Autori: Tea Lako · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Dashuria
C`eshte dashuria??? Dashuria eshte gjeja me e bukur qe mund ti ndodhe nje personi.Ndjesia me e bukur qe pushton shpirtin. Dashuria eshte nje ndjenje qe mund te shkruash aq shume,por ne mendje te vijne aq fjale sa nuk di cilen te shkruash me perpara. Dash...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com