Data e postimit: 2021-05-06 10:10:43
Lexime: 151
"Realiteti Dhe Gënjeshtra"
Lloji: Analize letrare
Tema: "E verteta dhe Shtigjet e Saj"
Autori: Hajdar Bafti
Shkolla: Profesioni Poet.
Klasa: Hobi Krijimtarist
Qyteti: Thumanë
E-mail: hajdarbafti@gmail.com


N'shkoll kur nuk heca rrugvet
U silla pa ndalim e tu thuruar
Rrjeshta se di ku shkuan t'parit
E mi a thu a egziston parajsa

A thu aty n'varr i kan ato heshtra
Ku shkuan ato fjal e gjith ato
Premtime t'vjetra mbaj mend
Dikur nga çdokush u largova

E nuk u pershendeta perse bota
Ka shum ngjyra perse njerzit
Nuk kqyrin punet e veta a thu
A gjithmon i'u shtyhet jeta ktyre

Mjeranvet tu thurur gënjeshtra
Perse rinia sotit po u edukojke
Nga analfabeta perse asnjë
Njeri spo i vlersojke gjërat që

Ka e spo mesojke kurgjo nga jeta
Jeta sësht e leht nganjher t'peshon
M'pak truri sesa penda lapsi asht
I mpreht e perse po u'thyjke nga

Letra njerzit sot po mesojken
Nga drroga e spo i'u punojke
Mendja jeta asht e vshtir a thu a
Po bojken gjëra t'sakta me kto

Informacione t'pakta e perse spo
I'u shikojke vlera per sa kohë Interesi po egzistojke njerzia po
Shkojke nga fryen gjëja që ta

Lehtesojke dhimbjen po thojken
Osht heshtja jetoj me 1 fytyr e
Smë ndrrohet lekura sikur gjarprit
Kur vjen vjeshta u kom rrit me

Plot sakrifica e nganjher me barkun
Bosh gjum fleja at here kur jom kon
N'nevoj njerzit mi mbyllenin dyert
E tash sillna neper bot si robot

Skam ndjenja gjakun e pompon
Zemra naper vena atë që smund
Ta thom me goj ma thot mendja
Nuk thom se jom perfekt se në

Ktë bote kerkush perfekt nuk asht
Po gjithmon perpiqna me hec Faqebardhë e kryelart si njeri Normal me vlera sdi se çka me

Fol mo e çka me i'u shpjegu Njerzvet qe as veten e tyre spo
E kuptojken e spo besojken qysh
Asht e verteta në ktë botë ku ne

Jetojm te varferin e nençmojn dhe
Gjithmon po e ofendojken kta i Varfen nuk quhesh gjithmon nga
Vlera monetare kto qe kan jeten

E luksit sdijn as se çka o vlera Kapen e zihen me ndonje person
E pastaj thon si bera kurgjo po
N'fakt aty po fillojke gjakmarrja

E gjakderdhja po masanej qysh po i
Shijojke jeta n'kok n'vend trurit Pasken e t'gjith jan bo me t'meta
Po thojken jom rrit n'rrug po a

Nuk po i pritke familja n'shpi nana
Baba motra e vlla ku u rrite n'rrug
Sot sakrahu ta fut dhe shoqeria
Kerkush sa mo i randesishem se

Familja n'jet mo vlla jetes nuk i dihet
Me t'vertet nuk po m'beson per Asgja pyete nje ma t'madh se ty
Dhe thoji çfar po m'thot ky se asht

Moshatari im o xhaxha kshtu asht
Realiteti njerzvet po i ndrojke Intualitekti e po fillojke indiferenca
E verteta asht prezenca ky djali

Ditka m'shum gjera se ty o nipçja
Jem i par papritur mu kujtue jeta
Jon n'kohet e hershme ku ta Nderprisnin te drejten e fjales e nuk

Mund te bejshim kurgja ai Mentalitet ka mbetur por u ka
Modernizuar nganjher them qe
Ma mir asht kan at here sesa kjo

Koh qe ka ardh tash sot njeria e Ditvet t'sotit njoni tjetrin po dojken
Me pre e me vra jeta sesht krim qe
T'jetosh persembari e pa t'gjetur

Ndonje telash i madh e nese e ke Gabim sesht turp me thon mfal
Kur mund t'shpetojsh qindera jet
E t'mos vrasesh asnja fundja-fundit

Osht krejt kalimtare kjo jet e spo
Dijm se çka po ndodh me ktë dynja
Dhe pse hala jom i ri n'mosh Njerzvet po i japi nje keshill se

Gjerat e keqija nuk asht veshtir me I ba kur tna vjeri ajo dita fundit e Jetes t'jesh njeri me seder t'bardh
Te tan jeten tende e pse nganjher

Asnjë ske pran e kerkush stë Perkrah mbaj mend një amanet
Që një njeri i vjeter ma ka lon qe
Asi her t'mos ndryshoj e gjithmon

T'jetoj me ni mendje tmadhe e Zemer t'bardh e pa u ofendu me
Kerkan n'ket dynja sado pare t'kesh
Sado i pasur do jesh kur vjen ora

Fundit t'gjith jemi te barabart
E futemi ne nje kuti si me
Kan tu u fut n'thes e ne
Jemi nen toke 2 metra

Pra njerz t'dashtun ky osht
Realiteti i jetes ton pa e
Zbukuruar fare me genjeshtra

Vepra te ngjashme
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Analize letrare · Tema: !
Dhimbja me ka vrar e malli shum M'ka marr jetes nuk i dihet çdo gjë T'vjen si bomb hidrogjeni ne ato Momente kur sje i pergatitur taman Spo di se çka me than a me fol Per dikan qe sdin me respektu apo Per ato që rrin ter diten mbas Krahvet du...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: !
Çka po fol bre a spo kupto Çka po sillesh keq kur kerkon Spo e degjo a asht mir me Kan kshtu o bro fjala osht Fjal e besa osht bes e shoku Shokut doren kurr sja Lsho Çka po t'ndodh qe spo m'beso A t'pelqejka vetja kur m'ofendo Jeta thon ...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Rrefenja · Tema: Vrasje Nga Policia Dt 14 Dhjetor 2020
Ëh o polic tkom dit si njeri T'mir po na dole krejt Katil çpo ndodh nkyt Shyqpni qysh po ja vritke Policia n'der t'shpis fmin Ky nuk asht shtet kur gjakun Po na pin ngrije koken lart Bro ty mos ta nin për ni Munges maske trupin qysh Po ja...
Autori: Samina Beqiraj · Lloji: Tekst vleresues · Tema: Ajo
N'fakt ... Femna pasqyron madheshtine e krijimit ajo asht parajsa e toks Asht drit , shpirt , dashni , Asht jet , se jet jep Po ajo per t'cilen flas un Asht nji thesar, t'gjesh si at sot Asht sikur t'kerkosh gjilpanen n'kasht kot te lodhesh...
Autori: Samina Beqiraj · Lloji: Tekst pershkrues · Tema: AI
Ai asht Ai Aj asht bekim prej zotit e fat i jemi Aj asht rrezatus i miresis e reflektim i dashnis Aj asht Fmi plot gjallni Po asht edhe trim plot drejtesi Aj asht i brisht , aj asht i durushem, aj asht kokfort , aj asht drit Vec me pa n'syt e t...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: !!
Malli sa më'ka marrë e zemra, Më'digjet zjarr ,bota seç zhytet Në'ligesi me thellësin e shpirtit, Mundesh ma e parë! Sa e sa kohë do ,vijnë e çdo Gjë do të ndryshoj e sdo mbajmë, Mënd as datëlindjen ,e njerzvet ma t'afërt e do t...
Autori: Hajdar bafti · Lloji: Ese filozofike · Tema: Sfidat e jetës-qëllimet e të vertetës
....sfidat e jetës qëllimet e të vërtetës...... Qtash un kom marr I rrug pa kthim!. Sot O koha me ec perpara Me pas guxim!..E Asnjeher sduhet Me u dorzu!.. E Se shum koh Ka me ardh e ko Me vazhdu!.. Dita Dites ç...
Autori: lulzim · Lloji: Tregime dashurie · Tema: Dashuria
C'eshte dashuria? Nje pyetje e rende per disa njerez.Mos eshte dicka qe as vet ne nuk i kthejme dot pergjigje ! Si eshte te biesh ne dashuri? Mos eshte gje ajo ndjenja perbrenda qe ndonjehere kur te vjen ndermend te ben te flakerosh? Perse disa njerez bi...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: !
....."REALITETI~I VËRTETI"...... Qysh e kom jeten jom kon ,tu e hedh en letër shum njerz em thojnë gënjeshtrën, un gjithmon qëndroj në të ,vërteten.Nuk flas shum, fjalën po merrem vetem me vepren .Nuk besoj paren po çdo gjëje ...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: !
....."REALITETI~I VËRTETI"...... Qysh e kom jeten jom kon ,tu e hedh en letër shum njerz em thojnë gënjeshtrën, un gjithmon qëndroj në të ,vërteten.Nuk flas shum, fjalën po merrem vetem me vepren .Nuk besoj paren po çdo gjëje ...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: "Jeto dhe mos u dorzo"
"Qëndro" Kqyri nalt , ret e shqiptart n qiell përdit , lusim zot me na dhën , pak diell.Shpirti npaq a kon tu ju shku , ska mo parajs, e më vështir ësht me jetu.Drit i'u ka bë shpirti e gjithmon do ju kujtoj , sa t'kem jet ,n...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: "JETA VAZHDO UN JETOJ TI JETO"
Mos u merzit dhe kur gabo, Në ktë botë kemi me, u perballur Me miliarda sfida ndaj mos u, Trishto, at her kur mendon se Nuk mundesh të ,ecesh shpreso Nuk është e lehtë udha e, jetes jeto! Gjithsecili do të tregoje ,vlerat e tij Dhe dij...
Autori: HAJDAR BAFTI · Lloji: Poezi personale · Tema: "Beso guxo jeto fito"
......."Me jetu"........ Nganjëher , mendon që je në ëndërr dhe rruga më e drejt , të duket  me vdek por e ke gabim se me jetu , ësht rruga më e shenjtë . Dhe nëse ke gabu edhe përsëritë , gjërat që bëjn tjert: Epo mos har...
Autori: HAJDAR BAFTI · Lloji: Poezi personale · Tema: "Beso guxo jeto fito"
......."Me jetu"........ Nganjëher , mendon që je në ëndërr dhe rruga më e drejt , të duket  me vdek por e ke gabim se me jetu , ësht rruga më e shenjtë . Dhe nëse ke gabu edhe përsëritë , gjërat që bëjn tjert: Epo mos har...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com