Data e postimit: 2019-08-10 18:01:22
Lexime: 1390
Vetem ngjyra e kuqe e molles
Lloji: Poezi peizazhi
Tema: natyra
Autori: Endri Vela
Shkolla: Llazi Dashi
Klasa: 4C
Qyteti: Vlore
E-mail: endrivela5@gmail.com


Buzkuq i luleve pemeve
gishtrinjte me manikyr te natyres
tek buza çel manaferra e kuqe
tek buza çel qershija
bukuria e zogjve
del gjak nga lendinat
kur bie qershija nga dega
gjinjte behen fruta

Vepra te ngjashme
Autori: madrilene · Lloji: Poezi dashurie · Tema: dashuria
ndërroj shijen e buzëve tuaËndërroj Që sikur mjalti kanë ëmbëlsi, Zgjas buzët e mia drejt teje Të të puth me shumë dashuri! E ti largon kokën prapa Bëhesh se s’më don, Por e di se zemra jote Për mua loton! Buzët i lëpin me ...
Autori: Fabiana Krasniqi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vëllau (gjëja me e mrekullueshme)
-Vëllau gjëja,qenia më e mirë që mund të ketë dikush.Vëllau,njeriu që më bën të ekzistoj,qenia që më bën të buzëqesh,është forca ime,është shkaku i buzëqeshjes time. Kam një dhe vërtetë është njëshi...Të dua më shumë se gji...
Autori: Geraldo Xhina · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Bukurite e veres
E nga t’ia nisësh për të përshkruar veren?Nga ngjyrat e saj karakterizuese?Nga blu-ja e qete e qiellit e cila bashkohet me shtëllungat e reve të bardha e gri.Apo kur krejt papritur zbukurohet grija blu-ja dhe e kaltra e qiellit nga tufat e dallën...
Autori: Rinis cani · Lloji: Pershkrim · Tema: Kroi
Bukuria triumfuese e natyres te terheq permes gjelberimit te pakufij dhe te prangos ne relaksin dhe rehatine ku ajri i paster dhe cicerimat e zogjve jane si nje ninull qe te vendosin ne gjume.uji i ftohte e i kristalte rrjedh ne hapsiren e pafund
Autori: Endri Vela · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: natyra
Yje ejani ne syte e mi u merrni ere luleve behen dallge me ngjyrat e ylberit qendisni qiellin ngjyren buzkuqi ua merr luleve çel ne prush
Autori: Saide pnishi · Lloji: Poezi kolone · Tema: Trinka
TRINKA Molla t'kputuna Te një dege 2 qershija lidh me njërrfan Ku fillojn kufit e deges Rrin 2 qika me një nan Kreck e bre perzi me lisa Rriten rrotull ne qetin Plepa te bute e qe parisa Mbulojn veshin nat lendin Gurra l...
Autori: Ersi · Lloji: Pershkrim · Tema: Pranvera
Zeri i hapave te pranveres prish gjumin e dimrit dhe natyren e kaplon aroma, fresika dhe levizja e hareshme e pranveres. Pranvera nenkupton rizgjimin e qiellit, buzeqeshjen e luleve, zhurmen e zogjve dhe riperteritjen e natyres. Edhe era zgjohet nga gjumi...
Autori: Greis · Lloji: Pershkrim · Tema: Stina e pranveres
E nga t’ia nisësh për të përshkruar pranverën?Nga ngjyrat e saj?Nga blu-ja e bukur e qiellit e cila kur bashkohet me shtëllungat e reve të bardha e gri,kthehet në ngjyrë të kaltër e gri,që ndonjëhereë na e bën dhe humorin tonë gri.Por k...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: shoqërore
Buzëqeshja dhe loti i fëmijës Më e lumtura E lumturisë Esht buzëqeshja E fëmijës ...
Autori: anton harapit · Lloji: Poezi lirike · Tema: poezi per 70 vjetorin e clirimit
shqiperi ,o balle sterralli oh sa shume qe te qesh buza shkriu bora lart tek mali celi ,lulkuqja tek fusha 70 vjete e lire moj e kuqja permbi shoqe me ata djemte e mire roberine nga supet hoqe per trimat qe derdhen gjak le te dridhet edhe guri t...
Autori: ola · Lloji: Ese pershkruese · Tema: pranvera
pranvera eshte nje nga stinet me te bukura te vitit.Pranvera nënkupton rizgjimin e qiellit, buzëqeshjen e luleve, zhurmën e zogjve dhe ripërtrirjen e natyrës. Zëri i hapave të pranverës prish gjumin e dimrit dhe natyrën e kaplon aroma, freskia dh...
Autori: ornida · Lloji: Poezi dashurie · Tema: dashuria
Bukuria e kalit është ne vrapim Bukuria e lules është ne lulzim Bukuria e borës është në natyr Bukuria e diellit është në ngrohtësi Bukuria e Jon është në dashuri
Autori: aldona seferi · Lloji: Poezi kolone · Tema: atdheu
Rri uluur atdheu plak la me lot e la me gjak mijera vjet histori me shume rob se ne liri vetem qan e renkon trojet e veta kerkon buza vetem i buzeqesh kur sheh bijte me armet ngjesh nga cdo ane vjen ze i burrit ne kete dite te flamurit ng...
Autori: Kaltrina · Lloji: Tekst shpjegues · Tema: Gjyshja Ime
Gjyshja Ime Me plot dashuri kujtoj fytyren tënde të bukur,ke qenë njeriu më I drejtë, keqen person me zemer të madhe, ke qenë gjyshja Ime , drita e syve te mi. Unë u rrita në duart e tua,dëgjoja këshillat e tua.Jam shum krenare që jam mbesa...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2022 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com