Home | Poezi | Poezi peizazhi


Autori: Josel · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Liqeni
Vizitova liqenin mbrëmë, u bë kohë s'e kisha parë. Dallgët e tij sa më shijuan, rendën, më puthën plot me mall. Sa herë kam diçka në shpirt, Bregut të tij me vrap nxitoj, liqenit, mikut tim më të mirë, të parit dua t'ia ka...
Autori: Glea · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Dumrea
O Dumrea ime, tek ti kam plot kujtime, liqenet dhe pyjet, qiellin dhe yjet. Sa mall kam per ty, ne majat e pishave te larta, dushku me gjethet e tij te arta, per ty vec loti me ngeli ne sy. Sa here mendoj nje vend, emri Dumre me vjene ndermen...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Stinet e vitit.
Ne fleten e bardhe, me laprat ne dore vizatoj natyren si nje piktor i rralle. Fusha gjelberon, manushaqja cel ne fushe Dielli ngroh token dhe ua sjell pranveren. Gjethet jane te verdha, nje shi i lehte bie kudo, ajri eshte i fresket dhe vje...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Stinet e vitit.
Ne fleten e bardhe, me laprat ne dore vizatoj natyren si nje piktor i rralle. Fusha gjelberon, manushaqja cel ne fushe Dielli ngroh token dhe ua sjell pranveren. Gjethet jane te verdha, nje shi i lehte bie kudo, ajri eshte i fresket dhe vje...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Natyra.
Qielli po erresohet e nata vjen dalengadale, nga jashte dritares dalloj detin vale-vale. Prej ajrit te fresket qe mushkerite me gjalleron, ndjej se perbrenda nje eufori me zgjon. Sa here rrugen pergjate bregut jam duke bere, vezhgoj gjurmet...
Autori: Gloria Zhuli · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Lule.
Ne mes te fushes une rri, si nje Diell i vogel i kuqerremte. Erdhe ti petalet preke dhe butesine time ne duart tende ndjeve. Ditet me rradhe kalojne, ti vjen gjithmone me shikon, por ngjyrat time fillojne veniten dhe kjo gje ty te trishton. Aj...
Autori: Bekon Demiri · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Përshkrimi i stinës së dimrit
Një ditë u zgjova herët, shkova poshtë por ishte ende errët me durim veten e freskoja, sepse kishte ardhur stina që e dëshiroja. Vrapova menjëherë për të marrë ca dru e të ngrohem,...


Autori: elia cela · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: STINA
ERDHI PRANVERA KJO STINE E BUKUR LULET E BUKURA TE PRANVERES NATYREN E LULEZOJNE LUAJME MBI LENNDINA FEMIJET TE GEZUAR SHI ME NUK MBI ME DHE PEMET KANE LULEZUAR ...
Autori: Gresa xhepmetaj · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Vjeshta e arte
Vjeshte e bukur melankolike. shpejt erdhe,sikur nuk ishe,ike. Token me vel e mbulove, po pyjet dhe lulet,perse I harrove? Si te mos e duash vjesht e n e arte, kur tryeza mbushet me rrush e me dardhe?
Autori: Sabrina Plaku · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Qielli
Dy herë në ditë gjendjen e ndryshon. A thua të magjeps? Mos vallë të ledhaton? Ai kurrë nuk mbaron. S’ka si përfundon. Herë të vë në gjumë e herë të rrezaton. Ka raste që mbi të formohen akullore. Me forma të ndryshme, ...
Autori: Aferdita Lika · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Stinet
Mbi te shkelqen vesa pikturuar mbi nje pelhure te holle, e livadhi me ar, perkedhelje trendafilave u jep, Rrezet e arta amullt i mbeshteten endjes e prehen qete, mbi ajrin e bute te mbremjes. Kaq embel i merr endja, i mbeshtjell, si nje tufe m...
Autori: Sabrina Plaku · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Nata
Nata Nata është e fshehur, pas hënës qëndron. Me yjet përqark, veten e mbulon. Hapat e qetë, askush nuk i shikon. Ajo s’bën zhurmë, por ne na vështron. Mundohem ta shikoj, përpiqem që ta gjej. Por frika më pushton, dhe vet...
Autori: Sabrina Paku · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Nata
Nata Nata është e fshehur, pas hënës qëndron. Me yjet përqark, veten e mbulon. Hapat e qetë, askush nuk i shikon. Ajo s’bën zhurmë, por ne na vështron. Mundohem ta shikoj, përpiqem që ta gjej. Por frika më pushton, dhe vet...
Autori: Endri Vela · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: natyra
Buzkuq i luleve pemeve gishtrinjte me manikyr te natyres tek buza çel manaferra e kuqe tek buza çel qershija bukuria e zogjve del gjak nga lendinat kur bie qershija nga dega gjinjte behen fruta


Autori: Endri Vela · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: natyra
Yje ejani ne syte e mi u merrni ere luleve behen dallge me ngjyrat e ylberit qendisni qiellin ngjyren buzkuqi ua merr luleve çel ne prush
Autori: Ernesti Proko · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Poezi per perendimin e diellit
Koha kalon,iken,iken e Dielli Shpirti i nates mbizoteron Vajton qielli kur zhduken rete Kur era ngadale i largon Flakeron nje drite aty pas malit Si shigjeta rreze leshon Shigjeta me ngjyre ari Dielli pas kraheve i harron I flakte ky cast i di...
Autori: Egla Hasula · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: *Pranvera*
Pranvera Erdhi pranvera plot me lule shqerra e lule të tjera plot me gëzim e lumturi Oh sa bukur, bukuri. Dallëndyshja erdhi fluturim, rritet bari, vishet pylli me blerim Dhe në lëndina plot fëmijë mbledhin lule me dashuri, lule plot ...
Autori: Elidona Duraku · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Kater stinet e vitit
Heret ne mengjes {PRANVERA} trokiti dhe u hap dera zgjohuni...zgjohuni se na erdhi pranvera. Ne vendin tone lulet sapo celin kane plot arome ato celin si perhere si cdo vit ne pranvere. Ne cdo lule nuhasim petalet dhe bucasi...
Autori: Fabiana Nika · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Nata
Kukuvajka kendon nen driten e hanes, Dhe era lehte e shoqeron, Lumi i jep muzikalitet kanges Deri kur kanga mbaron. Sa bukur duket hana me yjet, Bukuri u japin tingujve t'nates; Per se largu ndricojne yjet Me bukuri qe s'te lene te vdesesh....
Autori: Kevin Çika · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Korrik
Një afsh i dendur avullon në erë, po përvëlon një djellë porsi prushi. U poq kajsia.Bari është i prerë Rri në shullër një zog ardhushi. Prej kaq të nxehtë shqerrat, janë hequr. Nën druzëri ku pik'e vapës iku. Çlodhen...dirgjen...

Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com