Data e postimit: 2020-01-12 15:57:29
Lexime: 1799
Ec pergjate erresirerave
Lloji: Poezi dramatike
Tema: Nata e acarte
Autori: Ersi Topcija
Shkolla: Medreseja Haxhi Sheh Shamia
Klasa: 9A
Qyteti: Shkoder
E-mail: ersitopcija@gmail.com


Kur qaj e kuptoj se sa i bukur eshte shiu
Sepse edhe zemra ate nate me rete vetetiu
Kur me lendojne e kuptoj se sa larg jane endrrat
E kur me tradhtojne e kuptoj se sa te plagosin gjembat
Nuk dua te qaj me edhe kur te bie nata
Sdua ti humbas endrrat e erresirave te gjata
Me zhurmen e kujtimeve nuk dua ta degjoj
Ashtu si qielli qe ne oqean mund te pikturoj
Ashtu dhe trishtimi zemren time e ndryshoj
Por te tjeret nuk jane mesuar qe une ti lendoj
Por ska perse qe sot duhet ta mesojne
Se me mbi mua nuk mund te triumfojne
Sdua te qaj..te me plagose slejoj me njeri
Kete e mesova duke qendruar ne vetmi
Duke e lene zemren e ftohete per ca njerez qe po shkruaj ne kete flete
Per ata qe donin te me vrisnin per se gjalli ne kete jete
Jam pa ndjenja dhe nuk e kam te veshtre
Sepse edhe sikur zemren peng te ma merrni une perseri do jem mire...

Vepra te ngjashme
Autori: Anna Cani · Lloji: Ese filozofike · Tema: Arti dhe enderrat jane shume prane njera-tjetres
Qe te krijosh si fillim duhet te enderrosh. Pas cdo arti fshihet nje enderr te cilen e bejme realitet. Arti dhe enderrat shprehin dicka. Ato te dyja jane sa te njejta,aq edhe te ndryshme. Endrra ka shume,por ato qe shprehen me ane te pikturimit,te artit m...
Autori: laura skenderas · Lloji: Poezi dashurie · Tema: dashuria
Peng Me vinin nga larg ca kujtime, ca rreshta, ca vargje, poezi. Po trazonin perseri zemren time, njesoj si atehere ne rini. Me vinin ne mendje dy sy nje buzeqeshje e embel e harruar. Gjithcka qe te perkiste ty Gjithcka qe dikur kishte lenduar. ...
Autori: Klejsi Ismali · Lloji: Poezi personale · Tema: Nena
Nëna Sa her mbytem ne mendime I ulur diku ne nje qoshe se ce pengon zemren time se di ceshte gjithe kjo joshje jane lotet e tu nene qe kurre sdua ti shoh se ti je drite , je hene qe diellin e ngroh me mjafton buzeqeshja jote fytyra j...
Autori: Anonim · Lloji: Pershkrim · Tema: Vetvetja
1. Si me shikojne prinderit e mi. Gjate gjithe jetes sime kam pasur nje lidhje shume te afert me prinderit e mi. Me kane qendruar prane qe nga dita kur kam lindur e deri ne ditet e sotme. Si me shikojne ata? Mendoj se me shikojne ashtu si kane dashur gji...
Autori: Beatrika Krasniqi · Lloji: Analize letrare · Tema: "UNË"
Nga : Beatrika Krasniqi -E di , edhe sot si çdo nate tjeter vendosa të shkruaj , edhe sot si çdo nate tjeter vendosa që ti lexoni ndjenjat e mia edhe nëse nuk mund ti ndjeni vet ato të p...
Autori: Zemra jote · Lloji: Poezi dashurie · Tema: Te dua
Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti, Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi. Cdo pike shiu qe bie dashurine per ty me kujton, Do deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne. Ne endrrat e mia cdo nate ty te shoh, Te perqafu...
Autori: Mario Mane · Lloji: Poezi dashurie · Tema: dashuri,pajtim,prekje.
Ne buzet e tua Une ndjejdashurin Te them:Sa te dua Te them:O shpirti im Sjemi aq larg ne te dy Edhe pse u ndame te zemeruar Po kur me pe me ata sy Shpirtin tim te pastruar Se di cfare te kam thene Apo zemren ta kam lenduar Sot te vetmuar me...
Autori: Eduart Hoxha · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Sikur te kisha edhe pakez jete
... sa jete mizore! As njehere nuk jam menduar kaq shume sa jam menduar keto dite. As njehere nuk kam provuar ta kuptoj jeten sic e kam provuar ta kuptoj keto dite... Deri dje isha i lumtur, dhe e jetoja jeten ashtu si me vinte ne kuptimin e mire te saj.....
Autori: fitore lela · Lloji: Ese pershkruese · Tema: babait tim
Ditet ikin, ashtu si javet , muajt , vitet ....Ikin pa u ndjere , ndersa dhimbja po me pervelon shpirtin ...Hap syte , por cte shikoj ,kur nje mjegull e pashpirte me pengon veshtrimin drejt qiellit ...Baba , e ndiej mungesen tende ,si te ishte ajri qe thi...
Autori: emanuela · Lloji: Ese filozofike · Tema: falja
Po e filloj me nje peng te madh ne zemren time te vogel.E di qe te lendova pa mase "motrushe".Por ama dije se ti do te jesh gjithmone ne zemren time sepse une pa ty jame asgje dhe s'mund te bej perpara.Ti je loti i kulluar ne zemren time qe e mban ne dore...
Autori: Ana · Lloji: Poezi dashurie · Tema: per ty
Jam diku humbur ne mendime se ce ka gjet kete zemren time S’mund te mendoj azgje tjeter vec per ty e shkruaj ne leter. Zdi ku jam e zdi ku shkoj as nuk dua te mendoj Po me thuaj si te harroj kur xhdo cast te mendoj. Me fal zemren un po vras ...
Autori: Erika Ciku · Lloji: Ese filozofike · Tema: Frike...
Frike.... Frike... Frike per cdo gje.... Frike per tu gezuar se mund te ndodhe dicka qe e prish... Frike per te folur sepse mund te thuash dicka gabim ... Frike per te menduar sepse mund te veprosh gabim ... Frike per te dashuruar sepse jeta ishte e mbush...
Autori: Danjela · Lloji: Rrefenja · Tema: Nje faqe ditari
Ja ku jam ketu ! Qendroj vetem dhe nuk mendoj asgje .. po shkruaj rrjedhshem ndjenjat e mia , po flet zemra ime qe ne kete moment nuk di sec ndjen ! E ke parasysh kur jane disa minuta dhe nje ndjesi thjesht bosh ?91. Mendon qe dhe pa gjithcka qe kishe der...
Autori: emanuela · Lloji: Analize letrare · Tema: besnike
Nje shoqe qe me kishte humbur me kohe le te themi!Zoti qoi qe nje dite te takohemi ne nje dasme.Une me ate(vilmen)nuk flisnim pervec:"pershendetje".Ajo dasem me beri qe te kuptoja se cfare njerzish ka ne kete jete ka shoqe pafund por qe perfitojne nga des...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com