Data e postimit: 2017-10-14 17:46:47
Lexime: 1906
VARGJE NGA BURGU
Lloji: Poezi dramatike
Tema: VARGJE NGA BURGU
Autori: NAFI ÇEGRANI
Shkolla: Fakulteti i gazetarisë Tiranë
Klasa: -
Qyteti: Shkup
E-mail: rtvzc_nafi@yahoo.com


VARGJE NGA BURGU !

Në burg nuk dija në kishte ardhë pranvera,
apo cila stinë e motit ishte,
në burg nuk ka lule as verë për të pirë,
vetëm dritë e hënës përbirohet nga një vrimë,
atje ku nuk duket dielli,
nuk depërtojnë rrezet të rreshkin eshtrat
e gjymtyrët mbeten të thata
si pema nën akull acari,
çka të bëjë njeriu kur dita është skëterë
qeli burgu në labirinthe të thyera,
atje ku dielli nuk duket fare,
në burg nuk ka verë për të pirë,
nga një dritare e vogël lartë
me rrjetë çufurrash hekuri,
afrohem ta sodis hënën,
ajo depërton me një rreze fshehurazi
nëpër kanate e vështron poetin
dhe mbetet e zymtë,
atje ku nuk duket dielli,
hënëza bëhet shkretirë,
sepse e tillë këtu është jeta,
muajt sa një vit e vitet shekull...
Unë, ka vite që stinët i pres në pranga,
në qelitë prej betoni ku duket skaj i botës,
larg Itakë sime ,
atje brenda murreve të trasha -
ku nuk ka dritë dhe nuk duket dielli,
në labirinthet e errëta ku bredh shpirti
kalamendem i ngarkuar me ëndërrat e mia,
dinjiteti më mban të jem NJERI ,
e këmbët i kam të ngatëruara me zinxhir,
këtu janë qelitë e burgut famkeq të Zenicës,
njëra pranë tjetrës si kontingjent vagonesh,
gjithandej kundërmon erë gjaku të tharë,
e vullneti i njeriut shkrihet si vesa
kur të rrahin hajnat e natës
me shkopinj gome që i mbajnë ngjeshur,
engjuj me fytyrë djalli,
e rroje bëjnë atje ku nuk duket dielli -
Në Zenicë, një burg si shkretirë, skëterë ...!

Vepra te ngjashme
Autori: Sayda Büyüküstün · Lloji: Pershkrim · Tema: vera
vera ajo stina e bukur ku zogjte te falin dashuri dhe ku bregdeti dhe ajeri i paster te mush plot me DASHURI DHE hare.sa bukur qe tingellojne cicerimat e zogjve qe duken sikur hedhin pluhur buzeqeshjeje perreth.rri rri dhe mendohem sa i bukur qe eshte ky ...
Autori: Steisi Ziu · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vjeshta
Sot është një ditë e bukur vjeshte.Gjethet e thata të pemëve kanë shtruar nëpër rrugët e qytetit një tapet të artë.Vjeshta është stina e gjumit të ëmbël.Dielli rrezeartë i ka lënë vendit shiut dhe motit të freskët.Sa bukur është t...
Autori: Floresa.G · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Vjeshta
Sot është një ditë e bukur Vjeshte.Të gjitha rrugët janë mbushur me gjethe të thata.Dielli me rrezet e tij te arta ia ka lëshuar vendin shiut dhe motit të freskët.Zogjt shtegtare shkojnë ne vendet e nxehta sepse është ftohët.Gjithashtu stin...
Autori: Simona Shalcanj · Lloji: Poezi dashurie · Tema: Dashuria
Çdo natë të ëndërroj edhe pse ende s’të kam parë, apo ndoshta të kam parë sa e sa herë dhe nuk e kam ditur që je ti, ai që kërkojë. Po nuk ka gjë, këtë do ta mësoj me kohë. Ne mund të kalojmë pranë njëri - tjetrit e të mos përsh...
Autori: erina aliaj · Lloji: Poezi personale · Tema: poezia
Se kuptoj si vyshket kjo stinë si i meket fryma në buzën time lotit Dhe bëhet boje për të shkruar poezinë Dhe bëhet dhimbje që i dhemb dhe Zotit Dielli në horizontin e lindjes duket largë E shirat dhimbshëm mbi mua kan shkelur. Për dreq...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: personale
Dielli Me rrezet e tij Sjell ngrohtësi Na dhuron dritë Luleve,fëmijëve dhe pleqëve Dielli ua qel ...
Autori: Paulina Ziu · Lloji: Poezi kolone · Tema: Stina e Verës
Erdhi vera porsi era , dhe kudo bën vapë. Mollës iu ka tharë fyti, për një godë ujë, dielli e mbyti. Në verë shkojnë femijët, për pushime bëhen gati, saqë gëzon i gjithë fshati. I pari kopshtari, zgjohet që me natë, pemë...
Autori: ana.ana · Lloji: Ese pershkruese · Tema: pushimet
Hapa dritaren.Ishte errësirë e madhe.Yjet po ndriçonin bashkë me hënën.Teksa po mendoja për shkollën papritmas hyra në një botë tjetër.Aty ku bashkohen gjithmonë shpresat,aty ku janë edhe ëndërrat.Ishte një ditë vere e nxehtë,teksa diel...
Autori: Eralda Peca · Lloji: Poezi lirike · Tema: lirike
Dielli Kur lind në mengjez, ndriçon gjithë globin, me rrezet e tij t’arta na përshëndet nën rrezet e ngrohta gjith’gëzim lozim. Kur dielli perëndon errësira hedh vellon e zezë yjet në qiell fillojnë e lodrojnë t’nesërmen diel...
Autori: Besa Tina · Lloji: Hartim · Tema: Vera
O sa e bukur është vera, stina më e preferuar nga të gjithë. Vera është stinë e ngrohtë dhe me plot dashuri, gjatë verës çdokush viziton vende të bukura turistike. Disa vizitojnë Shqipërinë dhe Malin e Zi, por ka disa që shkojnë edhe në...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: 4 poezi të shkurtra,kushtuar çdo stine
Erdhi pranvera E hirshme si vetë jeta, erdhi pranvera në vendin tim. Ku malet,fushat dhe kodrat, zënë me gaz blerimi të këndojnë. Ku zgjohet e tërë natyra, dhe stofin e ashpër dimëror, tutje e lë. Shkëndija rinie që marrin gaz nga ...
Autori: elton · Lloji: Poezi lirike · Tema: Dilli i mengjesit
Dielli Kur lind në mengjez, ndriçon gjithë globin, me rrezet e tij t’arta na përshëndet nën rrezet e ngrohta gjith’gëzim lozim. Kur dielli perëndon errësira hedh vellon e zezë yjet në qiell fillojnë e lodrojnë t’nesërmen diel...
Autori: Arlind · Lloji: Hartim · Tema: Pranvera
Pranvera eshte stina më e dashur për mua.Në pranverë ti zgjohesh nga kenga e zogjve. Lulet celin plot.Ato kane ere të mir.Nuk ben ftohtë dhe ka plot rreze Dielli.Ne kënaqemi duke luajtur në park mes natyrës.Shpesh bëjmë kurora me lule.Nuk mër...
Autori: ela · Lloji: Hartim · Tema: po vjen pranvera
Dimri u tregua tolerantdhe i tha pranvereste vinte. Ajo erdhi me hapa te shpejta.Natyra nisi te ngjallet.Dielli shtriqi rrezet e tij gjithandej.Bletet turren gjithandej ne kerkim te mjaltit. Dehesh nga aroma e luleve shumngjyreshe. Njerezit qeshin pa ndon...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com