Data e postimit: 2013-02-14 14:51:40
Lexime: 5694
"DASHURIA E PERENDUAR"
Lloji: Poezi dashurie
Tema: çdo te thote dashuria
Autori: Maria Marku
Shkolla: SHkolla e mesme e bashkuar Thumane
Klasa: 8b
Qyteti: Thumanë-Krujë
E-mail: marku_maria@yahoo.com


Përroi rridhte me shpejtësi
Një shqiponjë në lartësi vështronte,
Lule të freskëta kishin mbuluar luadhin
Erë e lehtë shpirtin freskonte.

Mendja ime larg fluturon
Nëpër ditët plot lumturi,
Kur të bashkuar sikur një
Thellë e ndjenim këtë bukuri.

Të mbështjellur me dashuri
Lart në qiellin e shtatë fluturonim,
Aty ku bota më nuk ishte
Por vetëm unë dhe ti qëndronim!

E kujtoj me mall e nostalgji
Një kohë kaherë të përfunduar
Thellë në zemrën time e ruaj
Afshin e dashuris së perënduar!

Vepra te ngjashme
Autori: Florentina Dërmaku · Lloji: Pershkrim · Tema: Nostalgjia
Sot, në mëngjesin e freskët me shi seç më kaploi një dëshirë e rrufeshme për të lexuar një libër që kishte ca ditë që më vështronte nga cepi i raftit, sikur kopertina e tij ngjyrë kafeje po më thoshte: Më merr budallaqe, sepse nuk e d...
Autori: elmamema · Lloji: Poezi lirike · Tema: jeta e nje shqiponje
shqiponja sa e bukur eshte shqiponja kur ajo fluturon ne qiellin e kalter sikur belbezon.
Autori: ANONIM · Lloji: Poezi personale · Tema: Trëndafilat e zemrës sime
Në një kopsht të bukur, nëpër hije e dritë, Trëndafilat e zemrës sime rriteshin me kujtime. Ata bënin valë në errësirën time, Ngrinin lartë shpresën dhe dashurinë. Trëndafilat e zemrës sime, simbole e bukurisë, Ngjyrëzuar në hi...
Autori: Valdrina Hafizi · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Ora e matematikës
Sot ishte dita e parë e shkolles.Ora parë ishte matematikë.Atë orë kishim përseritje. Kisha mësuar mirë dhe isha e sigurtë qe do i kuptoja të gjitha.Në këtë moment erdhi mësuesja.Duartë e mia filluan të dridheshin dhe zemra kërcente.Ajo ...
Autori: Ambra Muça · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Zemra
Pa titull Nisi që ktu, në këtë pjesë të vogël e të padukshme, pikërisht këtu në zemrën time. Aty nisi të rritej dicka, më saktë të mbinte dicka, pa i hedhur një farë, pa i dhënë një arsye. Aty fillo...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi dashurie · Tema: "I lov you mom"
       "Nëna ima" Sa her thell n-zemrën time. Flasin shekuj me,gjëmime..Shpesh her humbas në, mendime..Asnjëher nuk më ke lënë në hidherime!Vetëm më ke dhuru , lumturi edhe ,gëzime... Jam krenar që ti je nëna ime...M...
Autori: Xhesilda Paja · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Femijeria
Fëmijëria , shpirti im rebel . Fëmijëria është stacioni më i bukur në udhën sa të gjatë por dhe të shkurtër të jetës. Është pranvera e shpirtit, është përjetimi më njerëzor i kësaj bote , të cilën e kujto...
Autori: Egla Hasula · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: *Pranvera*
Pranvera Erdhi pranvera plot me lule shqerra e lule të tjera plot me gëzim e lumturi Oh sa bukur, bukuri. Dallëndyshja erdhi fluturim, rritet bari, vishet pylli me blerim Dhe në lëndina plot fëmijë mbledhin lule me dashuri, lule plot ...
Autori: Gresa Zymeri · Lloji: Ese argumentuese bindese · Tema: Shëtija
Erdhi mëngjesi i së shtunës . Në këtë ditë vere gjithë natyra binte erë freskie, jeta kudo shkëlqente.Muzika buqiste në çdo zemër , dhe në të rejat kënga rridhte vetvetiu . Gëzimi i madh...
Autori: Glea · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: Dumrea
O Dumrea ime, tek ti kam plot kujtime, liqenet dhe pyjet, qiellin dhe yjet. Sa mall kam per ty, ne majat e pishave te larta, dushku me gjethet e tij te arta, per ty vec loti me ngeli ne sy. Sa here mendoj nje vend, emri Dumre me vjene ndermen...
Autori: LH · Lloji: Ese pershkruese · Tema: gjakmarrja ne Shqiperi dhe menyra si e perjeton nje vajze adoleshente ngujimin.
Ese “Sikur të kisha edhe unë një jetë…” Një jetë më ndryshe, me më shumë liri, paqe, argëtim, lumturi dhe dashuri. Vetëm kaq dua në këtë botë. Unë marr frymë, por nuk jetoj, s’jam në këtë botë, askujt nuk i interesoj. Jeta ...
Autori: elena · Lloji: Poezi dashurie · Tema: nena
Sot ca vargje po shkruaj që t’I recitoj me lule në duar ty të ti dhuroj Të dua fort sa e gjithë bota në sytë e tu nuk ka ditë të ftohta Je shumë e sinqertë dhe e vërtetë në fytyrën tënde shoh vetëm ...
Autori: Gerta · Lloji: Leter · Tema: Ndjenja
Edhe sot si atehere me nostalgji kujtoj femijerine time.Sepse ti ishe pjese e femeijerise time,dashuria ime.E c'kuptim kishte?! Zemra ime rrehte fort e askush se dinte,as ti.Te doja nga larg,duke te shikuar.E mrekulluar si asnjeher me pare.E dashuruar me ...
Autori: Florentina Dërmaku · Lloji: Pershkrim · Tema: Një ngjarje në jetën time
Nuk do ta kisha menduar kurrë se një ditë do të ndjehesha kësisoj siç u ndjeva sot, në këtë ditë fatkeqe për mua. Meqë faji është aq i padëshirueshëm, mbetet jetim pa askënd sepse nuk e pranon njeri në botë. Kësaj radhe u fajësova un...
Komentet e fundit!

Emri: aleksandra
Email: aleksa@yahoo.com
Komenti: yll fare

Emri: bini
Email: 123.45@kosovaks.com
Komenti: mjaft nje poezi e bukur por nuk ishte edhe mjaft argetuese

Emri: Maria
Email: marku_maria@yahoo.com
Komenti: çdo te thote per ju dashuria?????Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com