Data e postimit: 2021-08-16 01:36:03
Lexime: 190
"Jetoje Jeten"
Lloji: Poezi meditative-filozofike
Tema: "Jeta"
Autori: Hajdar Bafti
Shkolla: Profesioni:Poet.
Klasa: Hobi:Krijimtarist.
Qyteti: Thumanë
E-mail: HajdarBafti@Gmail.com


Jetoje jeten ashtu sikur ç'të vjen
Asnjeher mos u dorëzo leht ,nganjeher
Të vijn edhe mendime që veten e gënjen ,
Por gjithmon qëndro me të drejt.

Jetoje çdo sekond, sikur të ishte fundi
I botës se është e gjitha jeta jote dhe,
Bëje me shum vlerë, edhe në ato momente
Që nuk ke asnjë që të përkrah ti tregoje veten,

Tënde që me forcat ,e tua mundesh të
Bëjsh çdo gjë vet. Çdokujt dhuroji respektin
E merituar por asnjë mos lejo të të
Shkelë me këmb , edhe nëse je i sëmur

Perpiqu që të luftojsh me gjith shpirt,
E zemër e mëndje ,se ma shumë se
Humbja e vetbesimit tënd në jetë,
Më shumë ,asgjë stë dhëmb .Lufto për të drejtat e tua dhe, në çdo hap
Që hedh perpiqu , te tregohesh i matur
Dhe me shumë mënd , vleresoje jeten
Ne menyren ma të mirë të mundshme,

Dhe kur të tjerët, të të thonë që je shum
I dobët ti tregoji të kundërtën nga çdo,
Gjë e keqe, që të ndodh në jetë bëje
Fortësin tënde, e behu i fortë porsi një,

Shkëmb .Në jetë mos i bëj keq askujt,
E njerzve që sta dijn vleren hapi rrugën,
Le te shkojn andej ku fryen era se nuk
Ja vlen te marrish pushkën .Me veten

Qëndro i sinqert dhe mos e vër asnjë
Mbi veten tënde, në asgjë mos u trego
I nxituar por vepro më shumë me mëndje,
Dhe në ato momente që gjaknxehtesiaTë ka pushtuar ilaçi ma i mirë asht të
Rrijsh vetëm, sepse çdo njeri ,ka nevoj për të Menduar gjerë e gjatë për tu ftilluar
Sepse krejt kollaj asht ma e bërë gjëmën.

Mos u mërzit për ata që s'të duan por
Ti gjithmon duaj vetën tënde, mos mendo
Nga kjo botë për, me u larguar se tgjith
Kemi për me u larguar nga kjo botë atëherë,

Kur të jetë e shkruar, e në çdo hap që do
Të hedhësh tregohu ,me shumë vëmëndje.
Mos u trego i keq me asnjë njeri në botë
Se i keq në fund behesh me vetën tënde,

E mos mendo ,që çdo gjë është e kotë,
Sepse jeta është e bukur dhe çdo sekond
Duhet jetuar duke luftuar me gjith fortësinë
Tënde të brëndëshme . Mos mendo përMe dorëzuar por, behu i zoti i vetës tënde,
Atë që nuk mundesh ,ta shikojsh me sy,
Perpiqu ta, shikojsh me mëndje.
Mos jeto për opinjonin e të tjerve ,

Por trego respekt për veten tënde,
Mos u mërzit edhe nëse je rritur
Me një jetë shumë të vështir, mos
U mërzit se do vjeri edhe ajo ditë

Që ti të bëhesh sa më mirë , nuk do
Të kesh një jetë ,të lehtë por ti duhet
T'bëjsh shum durim. Asgjë në jetë
Nuk do të të vijë lehtë , por do të

Të duhet shum mundim, do të
Sfilitesh pafund, por jeta s'ka shije
Nëse ti smund të ja dalish mbanë,
Edhe nëse, je duke vujt .Edhe trendafilatJan me gjëmba e do perballish me shum
Njerëz që do te te bejn dredhira pa fund
Ma shum ki besim tek vetja jote se nket
Koh që ka ardh nuk besohet tek askush

E mos i nxjerr vend e pa vend hallet e
Tua se tjetri si loj futbolli me ty ka me
Lujt! Ti bëhu një njeri i veçant për
Jetën tënde, e mos lejo kurrë asnjë

Që ty me gur sikur, te ishe pllumb me
Tgjujt lufto aty ku asht e drejta jote,
E asnjeher ,mos e ul veten posht
E mos ja lejo vetes tënde me humb,

Për asgjë në këtë botë! Respektoji
Ata që t'kan bërë ,kokën se po të mos
Ishin mami e babi ti n'ket botë nuk do,
Të ishe sotë mos, i'a harro kurrë mundinSe ata kan derdhur, edhe gjak me të të
Rritur ty, e ti mos i bëj të derdhin lotë.
Qëndroju pranë kur të bëhen të vjetër,
E bëji prinderit ,ma të lumtur n'botë .

Dija vlerën sa i ke gjallë e përqafoi
Shumë fortë , se me kalimin e viteve
Do të vijë edhe ajo ditë e keqe që
Do të largohen nga kjo botë.

Kush ka lindur do të vdesë , por
Ti do ti kujtojsh ,përgjithmon bëji të
Lumtur me nipër dhe me mbesa ,
Sa janë në këtë botë ti shikojnë,

Le ti'a ndiejn ,aromën e ambël
E tê krenohen me ty që edhe,
Ti je bërë nënë apo baba !
Duaji fortë ,motërat e vëllezëritSe keni të njëjtin gjak, familjen
Gjithmon mbaje pranë vetes,
Dhe asnjëher ,mos i vër shkelmin
Bëji të lumtur aq sa të mundesh

E mos ja mbush me helëm zemrën.
Jetoje jeten sikur çte vjen e mos
Qëndro i merzitur si dje , mos e
Shkaterro veten por mendo edhe per

Njerezit që të mbështesin e mos thuaj
Asnjë llaf t'keq kundrejt atyre se fjala
Më shumë se plumbi të dhëmb.
E nëse shikon ndonjë njeri që ndihet keq,

Ti kundrejt atij trego ,dhembshuri e mëshirë
Se bota rrotullohet e ndoshta ti do jesh,
Një dië në vënd të ,atij e do të përpëlitesh
Me të qara, të mëdha e nuk do të

Mund të ngrihesh, si në fillim. Tregoju
Njeri i mirë sepse ,asnjë i ditur në këtê
Botë nuk lind e plagët ma të thella,
Thonë shërohen ,me kohën por e kan

Gabim un po të jap një këshill çdo gjë,
Tkeqe që ke brenda, vetes shprehje
Duke shkruar rrjeshta në një letër,
Dhe pasi ta kesh perfunduar atë që

Ke dasht të shkruash merre letren
E digje se kjo gjë është si një shërim.

Vepra te ngjashme
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: "JETA VAZHDO UN JETOJ TI JETO"
Mos u merzit dhe kur gabo, Në ktë botë kemi me, u perballur Me miliarda sfida ndaj mos u, Trishto, at her kur mendon se Nuk mundesh të ,ecesh shpreso Nuk është e lehtë udha e, jetes jeto! Gjithsecili do të tregoje ,vlerat e tij Dhe dij...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: "Të Jetosh Do Të Thotë Në Mundsh Të Mësosh Qëndro"
Kqyri nalt ret ,dhe jeto n'jet ka shum sfilitje çdo gjo sfido, por mos u gjunjëzo jeta esht si liber që çdo gjo me kalimin e kohës e kupto, zemren mos e sfilit dhe veten mos e mallko ki besim te vetja dhe kur je në ndonjë veshtir...
Autori: HAJDAR BAFTI · Lloji: Poezi personale · Tema: !
JETA RRUGËTIMI TEK E VËRTETA" Qtash kohërat kan marr ,1 rrug pa kthim sot ësht koha me ec përpara me pas guxim , e asnjëher sduhet me u dorëzu e mos me të  lën me, të mposht  vetmin. Kohërat fillojn ,edhe ndryshojn si një udhë kalimtar...
Autori: HAJDAR BAFTI · Lloji: Poezi personale · Tema: !
JETA RRUGËTIMI TEK E VËRTETA" Qtash kohërat kan marr ,1 rrug pa kthim sot ësht koha me ec përpara me pas guxim , e asnjëher sduhet me u dorëzu e mos me të  lën me, të mposht  vetmin. Kohërat fillojn ,edhe ndryshojn si një udhë kalimtar...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: !
Mos i merr gjërat me frikë, Edhe kur ti, gabo të gabosh Është njerëzore një gabim i, Falet çdo, njeriu por kur ti Perseri me te njejtin gjë ti, Vepron mos harro ,se personin Tjetër e, lëndo.2-Shaka bëjnë Një të vërtet gjithmon ...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: !
Në mundsh të shikosh natën, Dhe kur je i zhytyr ,në errësirë Vendi është pa dritë dhe nuk, Ka as qirirë, edhe hëna lartë Në qiellë nuk është se po bjen, Shumë shi ngado ,që do të shikosh Ti vetëm shikonë errësirë se po,...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: "Mos u merzit ngrihu dhe fshiji lot në kët bon asgjë sësht free dhe nga lart të shikon dhe mbron një Zot"
"LUFTO FITO" Lufto fito ,ngrije koken lart mos ki frik nga asgjo se ke lart nje,zot qe te mbron ngado . Kudo qe rrin ngado qe shkon ,zotin e ke pas vetes dhe pse me sy nuk e shikon . Lufto fito dhe kurr mos u dorëzo jeta nuk ësht si...
Autori: HAJDAR BAFTI · Lloji: Poezi personale · Tema: "Beso guxo jeto fito"
......."Me jetu"........ Nganjëher , mendon që je në ëndërr dhe rruga më e drejt , të duket  me vdek por e ke gabim se me jetu , ësht rruga më e shenjtë . Dhe nëse ke gabu edhe përsëritë , gjërat që bëjn tjert: Epo mos har...
Autori: HAJDAR BAFTI · Lloji: Poezi personale · Tema: "Beso guxo jeto fito"
......."Me jetu"........ Nganjëher , mendon që je në ëndërr dhe rruga më e drejt , të duket  me vdek por e ke gabim se me jetu , ësht rruga më e shenjtë . Dhe nëse ke gabu edhe përsëritë , gjërat që bëjn tjert: Epo mos har...
Autori: Elmedina Deda · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Shprehu
E sot po e filloj me një shkrim të ri dhe shpresoj se do mund ta gjeni veten në këtë tekst. Mund të ju ket ndodhur ndonjëherë,të përballeni me ndonjë person e të thoni me vete: "unë jam zero në krahasim me atë?"E të mendoni se ai apo ajo...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: "Jeta ësht me shum sfida"
......."Sprovat e jetës rrugëtimi drejt së të vërtetës"..... : "Mos u mërzit kur respektin ta marrin për dobësi,njeri jam dhe un edhe po ashtu gaboj si ti,harro të shkuarën edhe mendo për çka të pret tani": Mos lëndo ve...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: !!
Malli sa më'ka marrë e zemra, Më'digjet zjarr ,bota seç zhytet Në'ligesi me thellësin e shpirtit, Mundesh ma e parë! Sa e sa kohë do ,vijnë e çdo Gjë do të ndryshoj e sdo mbajmë, Mënd as datëlindjen ,e njerzvet ma t'afërt e do t...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: "Jeto dhe mos u dorzo"
"Qëndro" Kqyri nalt , ret e shqiptart n qiell përdit , lusim zot me na dhën , pak diell.Shpirti npaq a kon tu ju shku , ska mo parajs, e më vështir ësht me jetu.Drit i'u ka bë shpirti e gjithmon do ju kujtoj , sa t'kem jet ,n...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: "Qëndro në rrugën e drejtë mos bëj asnjëher asnjë mëkat që tët ngeli barr për jetë"
"Udhëzona Në Rrugën E Drejtë" Allah tlutna na jep forcë që ti bëjmë ball ,çdo problemi fatkeqesie lufte dhe sfide, në këtë jetë. Të jemi të zotë dhe t'ia dijmë vleren çdo gjëje që kemi , dhe të mundohemi të fitojmë e...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com