Data e postimit: 2024-05-12 13:00:45
Lexime: 129
Zemra ime Shqiperia
Lloji: Poezi lirike
Tema: atdheu
Autori: Sara
Shkolla: .
Klasa: 9
Qyteti: Berat
E-mail: atiasara24@gmail.com


Sa shume madhe e dashuri
Kam per ty moj Shqiperi.
Tek ty kan lindur e vdekur
Gjyshrit tan
Per ty mira trima
Luftuan e u vrane
Per ty jane thurur vardhe e lavdi
Moj e embla shqiperi
Une jam vajza e shqiperis
e bertas me krenari
Jam lindur dhe rritur me motivin e atedhe dashuris
Tani qe jam larg nga ti
kam nje madh qe ne kraharor vlon
Vec une dhe zoti e di
Se mergimi te roberon
Toke me e shenjt ti me je
Ku lindem dhe u rritem ne
Dhe pse larg teje shkova
Kurr une ty ste harrova
Ty ne zemer te ruajta
Largimin nga ty e vuajta
Iu kendoj une bujurive tuaja
Kur del dielli midis maleve
Ghelberimit te lendinave
Dhe lodrimit te sorkalleve
O atdheu im
Me dhe gjuhe dhe shkrim
Me dhe fe dhe bes
Me dituri ,liri dhe shpres
Kushdo qe e gezon gjuhen tone
Vendin dhe kombin e nderon .

Vepra te ngjashme
Autori: arta klaiqi · Lloji: Poezi lirike · Tema: nena shqiperi
Moj nene Shqiperi une tek ty do te vij se une te ti ndjehem si zog kur krahet e mi i hap ne liri. Edhe pse jam ne kete gurbet te zi une shqipen do ta mbroj me krenari, kaq larg teje s`dua te rri do te kthehem te ti oj Shqiperi. Me mbaj ne kra...
Autori: eni · Lloji: Poezi lirike · Tema: shqiperia
shqiperi shqiperi e madhe shqiperi bujare bere shume luftera po su lodhe fare luftuan shqipetaret luftuan me drejtesi nuk u dorezuan gjersa shpallen pavaresine tani jemi te qete e po shijojme lirine por si harrojme vuajtjet dhe padr...
Autori: Leticia Maze · Lloji: Poezi lirike · Tema: Atdheu
O atdhe frymezimi im ti me je Sot po shkruaj nje poezi Keto vargje t'i kushtoj ty O atdhe zonje e rende Te paret tane fort per ty kane luftuar Male e fusha kane zaptuar Ne drite koken ty te ta nxjerrin Gjurmet e turqve me luft t'i percjellin ...
Autori: Rejan Raqi · Lloji: Poezi dramatike · Tema: 28 nentori dita e pavarsise se Shqiperise
Do xhonturq ogurzi deshen ta merrnin nje shqiperi por ca labeate atdhetare se lane ta merrnin shqiperine me shume shqipetare Sot u ngrita me shume gezim se eshte 28 nentori dite pa mbarim Zemra me rreh me shume dashuri ta festojme kete dite...
Autori: Orgittooo (Bjorddi) Pillati · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Atdheu
Atdheu eshte veni ku ne shqiptojme fjalen e pare dhe hedhim hapat e pare te jetes. Edhe pse prinderit e mi jane me origjine shqiptare , mua me rrihet me shume ne vendin ku kam lindur . Sa vjen edhe me shtohet me shume malli per Greqine. Nuk me intereson t...
Autori: YourLiterary.com · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Shqiperi te uroje gezur pavarsine
Shqiperi te uroje gezur pavarsine Atdhe,fjale qe del nga zemra si nje rreze drite , kur e shqiptoje kete fjale me vjen ndermend vendi ku u rrita ku kalova pothuajse te gjithe jeten time aty.Atdheu eshte vend I shtrenjte per kedo ne kete bote,dhe...
Autori: someone · Lloji: Hartim · Tema: atdheu
Ku duket balta me e embel se mjalta?! Ne Shqiperi ne vend te tij. Keto vargje te Cajupit i kujtoj sa here jam larg.I kujtoj me mall hapat e pare sa here jam ngritur dhe rrezuar ne dheun e tokes sime.Atdheun nuk e duam se eshte i vogel apo i madh e duam ...
Autori: Jonart Hadri · Lloji: Ese informuese · Tema: Atdheu im,Shqiperia
Ne Shqiperi kam hedhur hapat e pare, kam mesuar te flas,jam shkolluar dhe kam jetuar....Atdheu eshte krenaria ime!Kur kam qene larg tij,me pushtonte nje brenge e me merrte malli per te.Atdheu qendron ne zemren tende kudo qe ti te jesh!Ai eshte i lidhur sh...
Autori: Fabiana · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Atdheu
"O malet e Shqiperise, dhe ju o lisat e gjate, fushat e gjera me lule, qe ju kam ndermend dite e nate." "Shqiperi, moj nena ime, ndonese jam i merguar, dashurine per ty, zemra kurre s'e ka harruar." Shqiperi, atdheu im i dashur, ti je si nje lule ...
Autori: Katana Gacaferi · Lloji: Poezi personale · Tema: Per heroin Agim Ramadanin
Pse nxen dielli lart mbi male Atje jane trimat n'Koshare Jane qu trimat e jane betu Per KOSOVE dojne me luftu. Djemt e forte trima t'vertete Eshte Agimi me shoket e vet 9 prilli ne histori Qe u m'posht "shtriga" serbi Luftuan trimat n'bore ...
Autori: Iljaz Jashari · Lloji: Poezi lirike · Tema: Atedhetare
Histori e lashte eshte populli shqiptar me trimni e dituri e njohu bota kete shqipri. Populli shqiptar me armiq shume qe kerkonin shkatrimin me cdo kushte. Jo ky popull nuk u dorzua me mish e me shpirte per liri luftuan. To...
Autori: Blendi Bajraktari · Lloji: Hartim · Tema: Atdheu
Fjala atdhe fjale kaq e mire e shenjte e paharrueshme.Ketu u lind memedheu ne atdhe beme gjithqka u lindem u rritem vetem e vetem per herote tone.SKENDERBE,ISMAIL,ketu na bete vendin te shenjte te cmueshem.Atdheu im vend qe s'shitet kurre s'vendesohet.ATD...
Autori: Livia Sadikaj · Lloji: Poezi lirike · Tema: Dashuria per atdheun
Atdheu Vendi ku kam lindur, Vendi ku jam rritur, Vendi qe do vdes, E do vdes me shpres Aty ku te gjithe me duan e i dua. Aty ku pa e vrare mendjen gaboj, dhe gjithe endrrat i realizoj. Shtepia ime eshte aty. Te gjithe e shohin me sy. Me vone...
Autori: aldona seferi · Lloji: Poezi kolone · Tema: atdheu
Rri uluur atdheu plak la me lot e la me gjak mijera vjet histori me shume rob se ne liri vetem qan e renkon trojet e veta kerkon buza vetem i buzeqesh kur sheh bijte me armet ngjesh nga cdo ane vjen ze i burrit ne kete dite te flamurit ng...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com