Data e postimit: 2023-09-18 15:04:02
Lexime: 383
Vdekja nuk eshte fund
Lloji: Poezi lirike
Tema: Poezi
Autori: Kristjan Konomi
Shkolla: Ramazan Subashi
Klasa: 8
Qyteti: Marikaj
E-mail: kristjankonomi5@gmail.com


Kur je i trishtuar e i shkretuar
Dhe miku ste gjendet kund
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund.

Dhe te gjitha qe i kishe te shenjta
Shemben e nuk ndreqen kund,
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund.
Smerr fund,smerr fund.

Kur gjendesh ne udhekryqe,
E shtegdalje nuk sheh kund,
sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund

Dhe te gjitha enderrat te jane zbehur,
E ardhmeria sduket kurrkund,
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund,
Smerr fund,smerr fund.
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund

Dhe kur re stuhie te rrethojne,
E shirat e rende jane te pafund,
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund,
E dora ndihmetare shihet askund,
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund,
Smerr fund,smerr fund.
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund.

Ngase pema e jetes rritet,
Ku shpirti kurre nuk tretet,
E drita e shpetimit ndrit,
Lart ne qiejt e erret e te zbrazur,
Kur qytetet jane ne zjarr,
Me trupa njerezish qe jane bere shkrumb,
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund.

Dhe me kot kerkon te gjesh,
Ndonje qytetar qe gje se tund,
sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund.
Smerr fund,smerr fund.
Sall mbaje mend,me vdekje gje smerr fund.

Vepra te ngjashme
Autori: Niko Vincani · Lloji: Ese argumentuese bindese · Tema: Denimi me vdekje
Pro apo Kunder denimit me vdekje? Kur e degjon kete pyetje te rrenqethet pak mishi sepse kur mendon se dikush do te denohet me vdekje mendon dicka cnjerezore dhe ne fakt keshtu eshte.Ne ditet e sotme denimi me vdekje nuk eshte hequr ne shume vende dhe ky ...
Autori: adelabano · Lloji: Fjale te urta · Tema: teme e pergjithshme
- Mos detyroni dike t'iu mbaje mend gjithe kohen. Vetem rrini te qete dhe lerini ata te verejne se si do te jete jeta e tyre pa ju. - Kurre mos debato me budallenjte , ata te terheqin ne nivelin e tyre , pastaj te mundin me pervojen e tyre. - Respektoji...
Autori: brikena · Lloji: Poezi personale · Tema: koha kalon
nje kujtese nje shprese ne fund harrese abandonim dhunim ne fund nje harrim premtim betim ne fund desherim ah keshtu qenka jeta koha kalon por jo e verteta
Autori: Mirigj · Lloji: Poezi kolone · Tema: Ma mbaj zemren
po cmendem kam nje pikellim te thell ne sy ne zemer kam nje plage te madhe endrra ime u rrezua shpresa ra ne gjunj nje barre e rende mbi shpatullat e mia ma baj zemren amanet mbaje mos te bjere ne ato kurthe te pa besa te mos e shpoje plumbi i n...
Autori: megi · Lloji: Poezi personale · Tema: shoqeria
Dhe 2 muaj na ngelen nga mbyllja e shkolles nuk di ne do gezohem apo do trishtohem do marre fund lodja nga mesimet do marre fund ankthi nga provimet kjo eshte per t'u gezuar cdo medalje ka dy ane njera qesh e tjetra qan dhe pak shkolla mbaron...
Autori: Sidorela Musaj · Lloji: Ese argumentuese · Tema: SHendritsi i nje erresire
Po shkruaj me thellesi te zemres,po shkruaj me thellesi te shpirtit por keto fjal qe po i shkruaj besoj qe do te peshojn aq edhe sa them.Esht e kot te mundohesh kot per gjerat e kota,edht fitimprurse te fitosh ne gjerat qe duhesh fituar,esht vajtim te vaj...
Autori: arjela tela · Lloji: Ese krahasuese · Tema: jeta ne fshat e ajo ne qytet
vepra ime eshte rreth fshatit e qytetit.ne fshat jeta eshte me e veshtire por me e bukur.aty ka pa fund amjente te gjelbera dhe pemet jane si kuti oksigjeni.kurse jeta ne qytet me e zhvilluar me me shume mundesi per edukim.nga a na tjeter eshte me e zhurm...
Autori: katerina iljazi · Lloji: Poezi dashurie · Tema: ca bone mir ?
njerezit flasin nga inati por ti mos u merzit ktu e ke nje person qe kujdeset nate e dite e di qe shpesh djemte premtojne rrena beso zemren tende seriozisht kam ra mrena ka nje bote pa fund tek syte e tu emocinohem...emocionohem sdua ti japi...
Autori: sara · Lloji: Anekdota · Tema: anekdode
Nje burr deshironte te binte ne peshe.Ai sheh nje reklame ne internet per 3 dite do te bini 35 kg.Burri e bleu dhe te nesermen ne mengjes bie zilja e deres shkon dhe shikon,ishte nje vajze e bukur qe kishte te shkruar nje tabele PO ME KAPE JAM E JOTJA vra...
Autori: Era Hoxha · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Ajo
Sa e bukur eshte jeta, me vuajtje e dhimbje plot, mundohem shpesh ti shmangem, por jo eshte e kote. Por ajo vazhdon te shkruaje, edhe pse me mundim, qe here ishte e embel, e here me hidherim. Dalengadale leviz lapsin, sikur shpresat po i hum...
Autori: Albiona Aliqku · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Gjyshja
Ese:Shpirti im. Shpirti im shkoi ne amshim domethene gjyshja ime.E kujtoj me mall e me dhimbje e me lot ne sy gjyshen time , ajo ishte si bleta puntore ,si flutura punonte lehte.Ajo shkoi , por do te mbetet gjithnje ne mendjen time e ne zemren time ne sh...
Autori: Laura Skenderas · Lloji: Poezi personale · Tema: Kujtimet
Sa vite kaluan!E mban mend? Se une as sekondat s’harroj! Jo , jo madje as zerin tend! Cdo tingull vazhdoj numeroj! Cudi do te duket, e di ! Gjithcka ty te ngjan pakuptim Po kjo nuk te tremb kurrsesi . Ashtu sic s’te trembi emir im. Sa vite kal...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Fjale te urta · Tema: shoqërore
1 Të fortit e të guximëshmit nuk i buzëqesh cdo herë fati ! 2.Interesante është ajo gjë,që je i interesuar për të ! 3.Asgjë nuk ka ,që nuk vlen ! 4. Hakun fale ,inatin mbaje ! 5.Kur bën mirë e duron të keqën më shumë !
Autori: Fjolla Gashi · Lloji: Ese argumentuese · Tema: Jeta
Lindi pyetja pse ? Pse vallë quhet jetë? Kush na krijoi ne ? Pyetje pa fund qe mund ti parashtrojm vetes cdo njeri prej nesh. Lindem , u rritem , dhe ja ku jemi tani duke jetuar ne vitin 2013 . Të harrojm te shkuaren , Të jetojm te tashmen , e te meso...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com