Data e postimit: 2023-04-20 15:07:30
Lexime: 527
Sorkadhja ime
Lloji: Poezi dashurie
Tema: Sorkadhja ime
Autori: Orges Tori
Shkolla: Eqrem Cabej
Klasa: X-1
Qyteti: Tirane
E-mail: Orgestori06@gmail.com


Sorkadhja ime

Po sec mu gjind nje sorkadhe
Ne mes ktij pylli plot mister,
Ma t’bukuren,at sorkadhe pashe.
Me thjeshtesin e saj
Zemren ma pushtoi,
Me syt e saj
Erresiren ma ndricoi.

Sec mu duk nje gje e dyshimt
Ne ket pyll magjepes,
Por ajo s’me magjepsi
Po ma mbushi jeten plot dashuri.
Ama kjons’ishte e vertet,se,
Me syt e saj ajo m’hipnotizoi.

Une u futa ne syt e saj
Dhe aty pashe nje labirinth,
Nje labirinth,pa rrugedalje.

Cdo rruge qe ndiqja
Me conin ne te njejten qeli,
Ajo ishte zemra e saja
Qe shpirtin ma beri hi.

U mundova te dilja por dhe s’doja
At’vend fillova ta shijoja
Sepse,aty gjeta pakez qetsi,
Nje qetsi plot dashuri.

Ah kjo zemer se c’mu pervelua
Per ket sorkadhe te mahnitshme,
Per ket sorkadhe lajkatare,
Per ket sorkadhe lozonjare!

Mendova ta kapja ket sorkadhe,
Por qenka e veshtire.
Jo,s’esht si sorkadhet e tjera,
Esht ndryshe dhe e vecante,
Qe sa here e shikoj zemren ma pushton.

Po mendoj menyra tjera
Qe ajo te vij te mua,
Ta afroj te zemra ime
Ta degjoi se E DUA!

Do e gjej ket zgjidhje,
Qe ajo te vij ne kraht e mi,
Te mos ket ftoh nga ky pyll,
Por ta ngroh me dashuri.
Hajde te une qe tani,
Ta shijojme ket jet pa mbari
Moj drita e syve t’mi!

Vepra te ngjashme
Autori: Agnesa Jetullahu · Lloji: Tregime per femije · Tema: Sorkadhja
Nje sorkadhe e vogel ishte duke pire uje tek nje burim sepse ishte shume e etur.Aty ne uje e verejti fetyren e saj te bukur dhe u mahnit.Prane saj aty erdhi luani.Ajo u frikesua shume dhe ia mbathi kembeve.Ajo u largua mjafte nga luani por perpara saj u g...
Autori: Ensild · Lloji: Poezi lirike · Tema: Sjellja jone ndaj natyres
Ne pyll une hyra, s'kerkoja gje, kur brenda u futa, cudi m'u be. Nen hije pashe, nje lule te blerte, si yll ndriste, ish plot me ere! Ta kepusja kur desha, nga une u kthye: "Qe une te vyshkem ti po me shqyen!" Me rrenje e nxora, e mora ...
Autori: Iljaz Jashari · Lloji: Poezi dashurie · Tema: Per dashuri
lyrics.al lyrics.alIIljaz JashariE Bukra Ndjesi E Bukra Ndjesi Ne kete nate te ftofte zemra me dhimbje plote kerkon pak qetsi te largohet e keqja merzi. Merzi e vetmi lote e pikllim te veshtir e ka kete ndarje shpirti im. K...
Autori: gisel gorani · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: pylli
Pyll,o pyll i dendur cfare magjie fsheh ti? Nje drite...
Autori: kostandina idrizaj · Lloji: Poezi dashurie · Tema: zemra e debuar
Kur te pashe ,ne dashuri rash Beje sikur s'shikoje, dhe mua me lendoje. Dukeshe sikur s'me njihje dhe s'doje t'ja dije. Papritur shikimi mu erresua dhe drita u largua. Ngrita koken drejt qiellit dhe degjova nje ze, nga brendesia e diellit. Ai m...
Autori: aishe dervishanji · Lloji: Poezi kolone · Tema: nena e dashur
Malet me gure, fusha me bar shume, arat me grure, me tutje nje lume. Fshati per karshi me kish’e me varre, rrotull ca shtepi te vogela fare. Uje te ftohte, era pun’e madhe! Bilbili ja thote… Grate si sorkadhe. Burrat nen hije lozi...
Autori: erinda jace · Lloji: Poezi kolone · Tema: NENA
Te dua nen te dua je e vetmja dashuri per mua je e vetmja mbeshtetje n jet je nje engjell i vertet je hyjnesha aferdit perndi mbi perendit me ke rritur me mundim me dashuri pa shterim me dit te tera pa gjum t lash dhe vetes sime nje keshill...
Autori: emanuela · Lloji: Analize letrare · Tema: besnike
Nje shoqe qe me kishte humbur me kohe le te themi!Zoti qoi qe nje dite te takohemi ne nje dasme.Une me ate(vilmen)nuk flisnim pervec:"pershendetje".Ajo dasem me beri qe te kuptoja se cfare njerzish ka ne kete jete ka shoqe pafund por qe perfitojne nga des...
Autori: Egla Hasula · Lloji: Poezi peizazhi · Tema: *Pranvera*
Pranvera Erdhi pranvera plot me lule shqerra e lule të tjera plot me gëzim e lumturi Oh sa bukur, bukuri. Dallëndyshja erdhi fluturim, rritet bari, vishet pylli me blerim Dhe në lëndina plot fëmijë mbledhin lule me dashuri, lule plot ...
Autori: Hajdar bafti · Lloji: Tekst shpjegues · Tema: Hala jom i njejti
.........."Hala jom i U bo koh q me le ti Per ty po , mendoj Edhe tani....Hala Jom i njejti mke Perseri mas veti Edhe pse ti su Ktheve m le n Vetmi e m genjeve... Zemren ma pervelove Nuk e di tash se çka Fitove q mua me Trishtove... Thell ...
Autori: samina · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Dashuria
Dashuria eshte nje ndjenje jashtezakonisht e fuqishme qe lind papritur brenda nesh e cila te lidh ngushte me dike apo dicka.Dashuria eshte nje koncept aq i gjere dhe i cmuar saqe do ishte shume e veshtire ta perkufizonim . Dashuria , gjuha e shpirti...
Autori: Englantina Zeqai · Lloji: Poezi lirike · Tema: Teme lirike
Zgjodha te ulem ketu , pak lagesht po cpun me prish kjo .. Fundja po vi nga nje bote e prishur drejt teje .. Me zemren bosh e mendjen plot ... Po a mund t ket nje vend bosh ne kete bote te mbingarkuar.. Po ja ku eshte ne doren time qe zgjatet drejt teje ....
Autori: Anonime · Lloji: Ese informuese · Tema: Shtëpiake e Dëshpëruar
U zgjova NE mengjes Me plot kuriozitet Te shihem ne pasqyre E Te shoh sa jam e mirë. Të pastroja dhëmbët oh sa qejf kisha , por edhe të parfimosesha Nuk është se nuk dija. Hapa sytë të shihja Në dritare, po cte shihja Me...
Autori: agnesa sejdiu · Lloji: Ese vleresuese · Tema: qytet tjeter
Nje dit ne nje qytet te panjohur Afer nje lugin kalova pyllin dhe dola ne nje qytet ku gjitqka ishte me ndryshe dh me e panjohur. Psa asaj hyra ne ate qytet dhe pash shu gjera qe nuk i kisha par kurr atehere thash me vete oh sa manitshem qenka ky vend...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2024 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com