Data e postimit: 2021-10-19 23:47:38
Lexime: 162
Poezi
Foto
Lloji: Poezi dashurie
Tema: Tema : Thellësia
Autori: Lindita Zema
Shkolla: Mësuese e gjuhês dhe letërsisë shqipe
Klasa: 6,7,8
Qyteti: Kuçovê
E-mail: lindazema@hotmail.com


Titulli : Thellësia

Në tokën e heshtur si gur varri
një shpirt i vrarë kërkon ndihmë
është kjo ndihmë brenda territ
zhytur thellë në vetminë e vet

Dhe era e fortë përplaset pa pushim
godet pa mëshirë tokën e shkretë
ashtu si shpirti kur vuan nga pabesia
në kraharor mbetet si qenie e mjerë

Pas erës së fortē shiu i pabesë
bie furishëm drejt tokës së thatë
duket sikur diçka e ngacmon
të nxjerrë inatin që shumë e mundon

Ndalem dhe vështroj si bie ky shi
parreshtur përplaset pas xhamave të mi
por shpejt e kuptoj se nuk është një shi ,
por janë veç lotët brenda shpirtit tim

Mbetet si llahtar kjo dhimbje e mjerë
laget trupi im i dergjur prej etheve
toka që as veten dot s'e ngroh
si mund të bëhet varr i kësaj zemre të mjerë ?

Kështu mbarojnë lotët si shiu që bie
e shkretë mbetet toka si zogu pa fole
kërkon dashuri që t'i falë jetë
këtij shpirti të vuajtur që tretet dalëngadalë

Vepra te ngjashme
Autori: L · Lloji: Poezi meditative-filozofike · Tema: Vdekja dhe loti
U zhdukën pikat e lotëve ashtu si fiken dritat natën vonë. Si kokrriza pikat e fundit mbi faqe ranë pa shpresë. Lotët u varrosën, u zhdukën pikat e lotëve në thellësi të gjirit të tokës pa rite i përcollën në varr, Nën këmbët...
Autori: Gerti pnishi · Lloji: Poezi lirike · Tema: Per shendetin e tokës
Toka Toka e tharë Po dëshiron bardhësi Po dëshiron lagështi A e di? Në kete tok Gjdo gjë ndryshon Çarja tokën E rrethon, Uji e kthen Ne jetën e vet QË E KA ME SHËNDET.
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: Patriotike
Toka Ime Dashuria për vendin Ndjenjë heroike Që të jetojmë të lirë Në trojet tona etnike Mos të jemi të varur Nga kombet e tjera Mos të na shkelin moralin Mos ardhëshin ditë të vështira Kurrë për shqiptarin Kj...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: shoqërore
Atdheut Kur largohesh prej tij Dashuria për të vjen e shtohet Malli për të arrin majat Eshtë si të digjesh në fund të ferrit i gjallë Kur askush klithmën s'ta dëgjon Në atdheun tonë jemi të etur Kurse në...
Autori: Hajdar Bafti · Lloji: Poezi personale · Tema: Qaj Moj Shqipëri
Gezuar 107-vite pavarsi 42-viktima , vdiqën nga një fatkeqësi syri pikon lot dhe shpirti rrjedh gjak u bë vendi , i tëri në zi. Mallkuar qoftë ai tërmet që i'a prishi ,ëndërrat rinis dhe futi nën-dhe përsëgjalli gra - burra p...
Autori: L · Lloji: Poezi dramatike · Tema: Malli i nënës
Valët e detit largohen dhe sytë duket sikur i shterohen Fryn edhe erë por nëna nuk largohet dot kërkon të mbushë detin me lot Kërkon që dikush një përgjigje ti thotë Qan një nënë buzë detit I than lotët erë flladi Ndjen mal...
Autori: Lindita Zema · Lloji: Ese pershkruese · Tema: Ese : Nêna
Nênê , kjo fjalë e bukur e gdhendur thellê në zemrën time. Kur kujtoj dashurinê e nënës jeta merr tjetêr kuptim , përkëdheljet e saj tê ëmbla , fjala e ngrohtê rrjedh si lum nê venat e mia dhe atëherê zemra bëhet më e ndjeshme dhe fle...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Poezi lirike · Tema: Patriotike
Jam Shqiptar Jam Shqiptar Dhe krenarë Trim dhe Guximtar Kam dinjitet Jam faqebardhë Kam identitet Jetoj në tokën time Në tokën shqiptare Që e kemi prej të parëve E kemi prej të pa...
Autori: Sahide Pnishi · Lloji: Thenie · Tema: për trëndafilin e bardhë
Lulja kosoves Lulja e kosoves Ku të ka nda Nga shoqet e tua Me lot Kur te ka këputur Me dorë të lehtë Nëna ime O lulja shkretë Më thuj q'të ka thanë Kit të ka dërgue Të unë me ardhë Mem përmallue Mem thanē se e mjer...
Autori: Endrina Hajdini · Lloji: Hartim · Tema: Jeta ime , e jotja dhe e të tjerëve
-^Kur të të bezdisë arroganca e dikujt duhet të pyesësh veten menjëherë : A është e mundur të mos egzistojnë nëpër botë njerëz arrogantë ? '' Nuk është e mundur , kështu që mos kërko të pamundurën ..! Koha është e kthjellët , ...
Autori: Fejz Demiri · Lloji: Fjale te urta · Tema: shoqërore
1.Lisat janë të gjatë,por rrënjët i kanë thellë në tokë !
Autori: Zuku · Lloji: Fjale te urta · Tema: fjale te urta
Majën nën thikë fillon të hollohet, shënon vizë-pikë, por ngadalë shkurtohet. (ispaL) Zë vend në tokë, ateron nga lart, dielli kur bie, atëherë bën baltë. (aroB) Vjen nga burimet ndalet përpara digës furnizohen turbinat i...
Autori: Kevin Çika · Lloji: Ese shpjeguese · Tema: Si mund të mbrojmë Tokën ?
Toka është planeto i vetëm në sistemin Diellor me atmosferë të qëndrueshme,ujë të bollshëm,dhe me prani të oksigjenit.Është planeti i vetëm ku ka jetë.Ne duhet të jemi mirënjohës për këtë fakt.Por sot,ndoshta dhe më shumë se dikur,p...
Autori: Klea Kasa · Lloji: Ese filozofike · Tema: Reflektim mbi veten time.
Dialog me sytë e shpirtit. E ulur në një stol të vogël e të vjetër pranë një trotuari nga i cili mund të shikosh qartë cdo hap të shpejtë që bëhet nën jetën monotone.Pranë meje është një lis i madh dhe një ndërtesë ...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com