Data e postimit: 2023-03-03 22:41:25
Lexime: 531
Atdheu im.
Lloji: Poezi lirike
Tema: Atdheu im.
Autori: Lion Braka
Shkolla: Shkolla fillore "Ilaz Thaqi"
Klasa: IX1
Qyteti: Hani i Elezit
E-mail: Lionbraka@outlook.com


ATDHEU IM
Atdheu im i dashur,
Me male e fusha plot,
Për ty i tërë kombi,
Me nder krenohet sot.

Ti neve na transon,
Rrugën e ardhmërisë,
Rrita jonë me ty është,
Fole e lumturisë.

Jam shumë i lumtur,
O të dashir miq,
Që atdheu ynë i bukur,
Është një sihariq.

Vepra te ngjashme
Autori: Erlona Nrecaj · Lloji: Analize letrare · Tema: Kosova
Oj Kosova ime e dashur, Sa mall kam për ty, Ti je atdheu im, Me plot gjelbërim. Gjithë ato male , Ty Kosovë të bëjnë krenar, Me mijëra njerëz, Të duan e të lavdërojnë, Ti je atdheu im i dashur, Më i bukuri që kam parë,...
Autori: lorena aliaj · Lloji: Poezi lirike · Tema: atdheu eshte gjitcka per mua
atdheun tim shume e dua shume i embel je per mua atdheu im eshte per bukuri fusha e mal...
Autori: Tringa · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Per Atdheun
Atdheu është gjëja më e shtrenjtë në jetë.Sapo të dëgjojmë fjalën atdhe menjëherë na vijnë në mendje shumë gjëra.Unë linda,u rrita dhe ndoshta do të vdes në atdheun tim.Ata që ikin nga atdheu vet duhet të kenë mall për atdheun s...
Autori: Brikena · Lloji: Ese vleresuese · Tema: Atdheu
Atdheu , eshte nje fjale e vogel por me kuptim te madh . Atdheu eshte si buka, e uritur, qe te iken nga duart e dot nuk te ngop. Eshte si ajri, qe pa te dot nuk jeton, eshte i pavdekshem si loti , eshte i paktahasueshem si nena . Atdheu im , qe ndodhet ne...
Autori: mirlind hasangjekaj · Lloji: Poezi lirike · Tema: vjersha per atdheun
Atdheu Dëgjoj tek flitet për atdheun, këtë copë imagjinare buke, kafshuar nga gjuha shumëgojëshe e më vjen të puth... Ç`fjalë është kjo? Tingull i mbytur i buzëve, apo krismë e pushkës a kollës? Atdheu është kudo, Kudo mb...
Autori: fatjon rama · Lloji: Analize letrare · Tema: gjuhe shqipe
atdheu eshte gjeja me e shejt sepse aty linda u rrita ndoshta dhe do te vdes ka njerz qe jetojn jasht atdhut por kan mall ndaj atdheut sespe aty u mesove te ec te vrapj te shkruaj dhe te lexoj atdheu eshte nena e dyt kur ta degjojm fjalen atdhe aty ki shu...
Autori: nita lajqi · Lloji: Ese pershkruese · Tema: atdheu,liria,kosova etj
Atdheu eshte gjeja me e shtrenjt ne jete ai eshte vendi ku linda dhe ku u rrita.
Autori: franko · Lloji: Ese argumentuese · Tema: atdheu im
Atdheu Atdheu është mbase para se gjithash vendi ku robërohet shpirti. Atdheu nuk do dashuri të cunguar. Ai që nuk bën gjithçka për të, nuk bën asgjë. Ai që nuk i jap gjithçka Atij, ai i ka mohuar të gjitha. Ai s’mund të harrohet. Nu...
Autori: anisa · Lloji: Poezi kolone · Tema: atdheu
atdheu im je ti jeta ime je ti nena ime je vetem ti pa ty nuk ka dashuri ne ty gjithmone do te te mbrojme o atdhe ti je nena jone sa ketu atje pa ty jeta ska kuptim se ti je thesari im atdheu im i vyer kto pika loti jan per ty atdheu im i rremb...
Autori: Kristela Shehu · Lloji: Poezi personale · Tema: Atdheu
Atdheu im O atdhe , je gjithcka per mua , ti ndoshta nuk e di se sa te dua . Bijte e tu jane te beses , porsi bukuria e veses . Te magjeps kjo natyra jote , dete te thella , male te larta, miniera te arta ! Pasurite e tua do te mbeten te papreku...
Autori: Albiona Thaqi · Lloji: Ese vleresuese · Tema: E dua atdheun
Atdhun une e dua shume,sepse ketu linda,u rrita,u edukova e shume gjera te tjera mesova.Atdheu per mua eshte jeta ime,ai per mua eshte gjithqka.Edhe nese shkoj ne nje vend tjeter te panjohur,nuk do ta dua si atdheun tim,ku linda e u rrita bashk me shoket...
Autori: Luna · Lloji: Poezi personale · Tema: Atdheu
Ti atdheu im Nuk dua asgjë në këmbim Dua vetem atdhen tim Emrin ma dhe ti Ti shqiponja përmbi Shqipërisë Ky flamuri jonë i bukur Valvitet në qiell si një flutur
Autori: albi · Lloji: Fjale te urta · Tema: fjale e urta
Kush ka vdekur për atdhe, nuk ka vdekur por ka le. Shqipe Jetoni për Shqipëri dhe vdisni për të. N.Frashëri Dashuria për atdheun është topi që shkatërron kalatë më të forta dhe kalaja që mund t'u qëndrojë topave më të fortë. S...
Autori: Liridon Nusa · Lloji: Ese pershkruese · Tema: atdheu im
Atdheu është gjëja më e rëndësishme në jetën e një personi.Atdheu ynë është Kosova vendi ku u rritëm,luajtëm,qeshëm,qajtëm po ashtu shpresojmë se edhe në te ardhmen do të bëhemi të sukseshëm dhe t'ia ndriçojmë të ardhmen jetës so...
Komentet e fundit!Shto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2023 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com