Data e postimit: 2013-02-25 17:17:43
Lexime: 19460
ABDYL FRASHERI
Lloji: Ese informuese
Tema: HISTORIKU I TIJ
Autori: SARA XHELESHI
Shkolla: AHMET CAMI
Klasa: E 7B
Qyteti: GJORICE
E-mail: S.XHE@LIVE.COM


ABDYL FRASHERI lindi ne vitin 1839 ne fshatin Frasher,Shqiperi dhe vidiq me 3 nentor te vitit 1892 ne Stamboll,Turqi ishte patriot demokrat i shquar,nje nga ideologet perparimtare te RILINDJES KOMBETARE dhe nje nga udheheqesit kryesore te LIDHJES SHQIPTARE TE PRIZRENIT,HERO I POPULLIT.Lindi ne Frasher ne familjen e nje spahiu te vogel te deklasuar,vellai i madh i Naim Frasherit dhe Sami Frasherit,fis DOKOLLARESH nga Dera e madhe Frasheri.Abdyl Frasheri e kaloi pjesen e pare te jetes ne fshatin e lindjes deri ne moshen 18 vjecare kur u vendos per nevoja pune ne Janine.U shqua si personalitet politik qysh me 1877,sapo u duk se KRIZA LINDORE po rrezikonte trojet shqiptare.Si kryetar i KOMITETIT SHQIPTAR TE JANINES qe u formua po ate vit,hartoi projektin e shpalljes se pavarsise se Shqiperise me anen e kryengritje clirimtare antiosmane.Por shpresat e tij se idene e shtetit shqiptar do ta perkrahnin rivalet e PERANDORISE RUSE,te cilet nuk e deshironin supremacine e saj ne GADISHULLIN BALLKANIK, NUK U REALIZUAN.

Vepra te ngjashme
Autori: Ensar Iljazi · Lloji: Hartim · Tema: Nentori Muaj Festash
Nese do duhej te zgjedhim se cili eshte muaji me I rendesishem ne historine e Shqipetareve , pa dyshim se ai do te ishte muaji Nentor. Muaji Nentore eshte me nje rendesi te veqant per kombin Shqipetar. Ne kete muaj bejne pjese 22 Nentori qe eshte dita e...
Autori: anonim · Lloji: Hartim · Tema: autoret me te pelqyer
ne fakt do te me pelqente nje sondazh : cili nga shkrimtaret shqipetare ju pelqen me shume : 1. dritero agolli 2. ismail kadare 3. sami frasheri 4. naim frasheri ? cili prej ketyre shkrimetareve te njohur ju pelqen me shume ???
Autori: zhulia · Lloji: Pershkrim · Tema: shkrimtaret
dritËro agolli Dritëro Agolli ishte poet, shkrimtar, politikan shqiptar dhe ish-president i Lidhjes Shqiptare të Shkrimtarëve dhe Artistëve. Ai studioi në Leningrad në Bashkimin Sovjetik dhe shkroi kryesisht poezi, por edhe tregime të shkurtra...
Autori: Zana · Lloji: Hartim · Tema: Nentori muaji i festave nderkombetare
Nentori per ne shqiptaret nuk eshte vetem muaji i njembedhjete i vitit,me te ne na lidhin shume ngjarje te medha historike. Me 22 Nentor te vitit 1972 u mbajt kongresi i drejtshkrimit,aty moren pjese 87 delegate nga Shqiperia,Kosova,shqiptaret e Maqedoni...
Autori: QLIRIM MURTEZI · Lloji: Ese pershkruese · Tema: ATDHEU
DUKE u nisur nga fakti se GJUHA SHQIPE flitet edhe me heret prej ilirve paraardhesit ton qe u munduan me te gjitha sakrificat e tyre dhe mundimet ne per lufta qe ta merr fitoren e tij si fitore mbar shiptare qe populli i tyre te jet drita e popullit ilir...
Autori: Iris Kapo · Lloji: Hartim · Tema: Himni shqiptar
Kur isha ne fillore mesova himnin tone. E kendoja ne klase dhe ndihesha e lumtur. Tani qe po rritem , po filloj te arsyetoj. Nje dite me lindi kurioziteti per prejardhjen e tij. Shfletova librat e vjeter ne biblioteken time dhe aty zbulova per te . ne fi...
Autori: MARSELA SINA · Lloji: Tregime per femije · Tema: FAMILJA
ISHTE NJE HERE NJE FEMIJE I CILI NUK KISHTE AS NENE,AS BABA, AS MOTER ,AS VELLA.AI ISHTE I VETEM NE FAMIJLE ,POR KISHTE 2 SHOKE TE CILET I DONTE SHUME.SHOKU I 1:EMANUEL DHE SHOKU I 2:ADI.KY FEMIJA QUHESH LINDI ISHTE NJE FEMIJE I URTE ,SHKONTE NE SHKOLLE,...
Autori: fatjon · Lloji: Ese pershkruese · Tema: shqiperia
…………….Nje kohe lufterash , pergjakjesh, vrasjesh masakrash , lotesh Smund te te shihte syri vecse vrasje pushtime , nuk degjoje gje tjeter pervec te krisurave te armeve , kemba shkelte vec ne vende te minuara. Nje periudhe tranzicioni per te g...
Autori: SUEJD SEJRANI · Lloji: Tekst informativ · Tema: IDRIZ SEFERI
Idriz Seferi lindi në një familje muslimane në fshatin Sefer (në Preshevën e sotme, në jug të Serbisë), në veri të vargmalit të njohur si Mali i Zi i Shkupit (Tur. Karadağ, Alb. Mali i Zi i Shkupit, Ser. Skopska Crna Gora),në atë kohë pjes...
Autori: Jurgen Allamani · Lloji: Ese informuese · Tema: 70 vjetori i clirimit te Shqiperise
70 vjetori i clirimit eshte nje feste qe festohet nga te gjithe. Shume djem dhe vajza shqiptare dhane jeten qe te vinte kjo dite. Luftoi i madh e i vogel deri edhe moshataret tane qe Shqiperia te fitonte lirine. Sot ne i kujtojme me respect ato bije e bij...
Autori: Anxhela Hasankolli · Lloji: Ese e krahasim-kontrastit · Tema: Skenderbeu
Te dyja keto vepra letrare jane shume te rendesishme per vete llojin e tyre.Figura kryesore qe eshte ajo e Skenderbeut na jepet si nje nga figurat me legjendare ne historine e popullit tone.Une si lexuese e ketyre poemave jam mahnitur nga menyra sesi keta...
Autori: Elsika Murrizi · Lloji: Analize letrare · Tema: Shqiperia gjate viteve 1939-1943
Tema : Shqiperia gjate viteve 1939-1943 1. Figura e Ahmet Zogut Ahmet Zogu lindi ne Burgajet me 8 tetor 1895 Ne kete kohe 13 vjec Ahmet Zogu behet keshtu shef i krahines se Matit .Ne vitin 1912 Zogu largohet nga Turqia per tu kthyer ne Shqiperi, mbas la...
Autori: sfr · Lloji: Ese argumentuese · Tema: heroi yne kombetar
Hero eshte ai person,i cili arrin deri ne vetesakrifikim per t'i sjelle njerezimit qetesi.Hero quhe dikush,i cili kalon kufirin e egoizmit te njerezve.Dhe i tille eshte edhe heroi yne kombetar. Ai shquhej per bukuerine e tij fizke,por jo vetem kaq.Ai kar...
Autori: megi · Lloji: Ese vleresuese · Tema: skenderbeu
Figura dhe vepra e ndritur e Skenderbeut ka lene gjurme ne zemrat dhe mendjen e popullit shqiptar.Skenderbeu shenon nje nga faqet me te ndriturate historise sone kombetare.Skenderbeu hyri ne histori si nje figure me vlera te medha kombetare e nderkombetar...
Komentet e fundit!

Emri: nazlije ajeti
Email: moni-ajeti@hotmail.com
Komenti: thenks me keni ndihmuar shum me detyra

Emri: lola
Email: anila.halili4@gmail.com
Komenti:

Emri: Mexhide
Email: megjide.halili@gmail.com
Komenti: Faleminderit me ndimove shume thnx

Emri: ina
Email: ina@gmail.com
Komenti: u kepute ,

Emri: mira
Email: eizagonzales@hotmail.com
Komenti:

Emri: mira
Email: eizagonzales@hotmail.com
Komenti:

Emri: al
Email: eizagonzales@hotmail.com
Komenti: i shkreti

Emri: ds
Email: eizagonzales@hotmail.com
Komenti:

Emri: fe
Email: eizagonzales@hotmail.com
Komenti: kiss my dick

Emri: lo
Email: eizagonzales@hotmail.com
Komenti: bravisimo amigos bravo


Emri: Robert Sulollaraj
Email: bertisulollaraj@gmail.com
Komenti:

Emri: anna
Email: an.feel@tre.net
Komenti: cdo inf per autore te ndryshem asnjehere nuk eshte i tepert se na sherben ne si nje inf + qe do te thote se mer vetem like. e thjeshte fare per te shkruar nje ese informuese pasi i ke te gjitha tek wikipedia

Emri: LENTI
Email: laurentleka@hotmail.com
Komenti:

Emri: kujtime
Email: kkujtime_kk@hotmail.com
Komenti: me 23 tetor jo me 3 nentor

Emri: besmir
Email: besmirmarkja@live.com
Komenti: shum bukur

Emri: besarta
Email: besartaibrahimi@live.com
Komenti: shum e bukur te mallengjen

Emri: FLORIAN
Email: FLORIAN2013@HOTMAIL.COM
Komenti: ME NDIHMOI SHUME SARA PO NA BEN TE GJITHVE SHUME KURIOZE PER TA PARE E PER TI DHENE LIKE

Emri: FRENC RAKIPI
Email: FRENCRAKIPI@LIVE.COM
Komenti: NICE AND A STORY BEATIFUL

Emri: suada
Email: suadahoxha@live.com
Komenti: very good sara

Emri: era angel
Email: eraangel@hotmail.com
Komenti: exelent


Emri: franceska legisi
Email: franci 2013@live.com
Komenti: shum mir pa gabime

Emri: genta
Email: genta 11@hotmail.com
Komenti: shum mi thanks mrekullueshem

Emri: nermin
Email: nermin lela@live.com
Komenti: je shume e zgjuar thanks per informacionin

Emri: lela
Email: lele .s@hotmail.com
Komenti: me ndihmoi me detyrat thanksShto komentin tend per vepren e mesiperme!

Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =


Copyright © 2011 - 2021 YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com