Home | Posto
ID: 3271
Data e postimit: 2014-11-14 21:22:50
Shikime: 2008

Likes: 1 Dislikes: 0

Titulli: Sirena te erresires

Lloji: Pershkrim
Tema: Pershkrim i nje mjedisi ne nje drame timen
Autori: Klara Noku
Shkolla: At Shtjefen Gjecovi,Lac
Klasa: XI
Qyteti: lac
E-mail: klaranoku@yahoo.com

Teksti:
Do qe te marresh mendimin qe kane shoket per ty?
Do qe te te shkruash mendimin qe ke per shoket?
Regjistrohu tani dhe tregohu i ndershem!

http://tbh.me
nate nje heshtje e urryer kish` mberthyer qytetin e zhurmshem te Nju Jorkut.Rrugica te erreta te conin drejt nje vorbulle tanime te pashmangshme.Nje ere e lehte peshperiste ne dritaret e qytetit ,te cilat hapeshin e mbylleshin athua se bisedonin me te.Nje rryme e ftohte, qe te ngjante me nje luan te arratisur nga xhungla,kerkonte tengjitej ne fron.Ca nota vrasese ne pentagrame erresire luheshin nga nje bande instrumentale me artiste urrejtjen,epshin,pasionin dhe vdekjen.Disa peshperitje vesh me vesh kishin marre dhene e nje melodi shkaterruese e enderravrasese ,trokiti ne mengjesin e se nesermes ne qytet.Dielli depertoi ne gjamat e dritareve ,e njerezit u zgjuan nga ai gjumi i thelle pas asaj nate plot mistere.Femijet e vegjel shkonin ne shkolle me cantat plot libra mbi shpine ,per te pare here fytyrengrysur per fillimin e nje jave te re.Dhe ja aty,kudo te zene syte njerez qe nxitojne sa andej ketej duke pare oren.Makinat kerkojne te nxitojne gjithandej ne trotuar po nje drite e kuqe ne semafor ua ndal hovin.Dielli u struk pas reve dhe qielli u vesh nga nje pelerine gri.Dukej sikur te gjithe parandjenin te njejten gje,fajin.Dukej sikur cdo gje argetuese ne kete qytet ku dhe qielli dukej me i bukur se dje ,ku natyra buzeqeshte ne krahet e njeriut e ku mrekullise ia thonin emrin realitet,ishte thjesht nje iluzion ose te pakten nje pasqyrim qe po kaplonte gjithe qytetin por do te vriste vetem nje lule te tij.Nje dite ndryshe kishte mberritur ne kete qytet.Nje dite, shume e lumtur per nje 18 vjecare me emrin Amelia.Dita kur per te fundit here ne jeten e saj do ishte udhetare e tokes dhe jo e oqeanit.Ajo vinte nga nje prej familjeve me te pasura te Amerikes.Nje vajze shtatgjate,me floket e verdhe por me te shndritshem se dielli,me nje lekure te bardhe si debora e Himalajave e me nje buzeqeshje rrezellitese si yjet ne erresiren dritheruese te nates.Nje vajze qe ishte rritur ne nje ngrohtesi familjare qe cdo kush do e kishte enderruar,qe kish patur cdo gje qe kish dashur ne jete.Nje vajze qe njihej nga te gjithe si nje vajze e dashur,miqesore dhe shume e sinqerte.Kjo vajze,Amelia Blein ,jeta e se ciles do braktiste tapetin e kuq duke qene pjese e pandashme e tij ,sot ajo diplomohej


Vepra te ngjashme
Dje
Lloji: Ese pershkruese
Nje zymtesi qe vrau gjallerine vesh si nje mallkim i pasherueshem kete imazh te erret.Disa rruge pa ...
Qielli i fshehur
Lloji: Ese argumentuese bindese
Po ecja ne rere dhe ne nje nga sheminjte e vegjel buze detit ishte ulur nje vajze bjonde me syte blu...
Qielli i fshehur
Lloji: Ese argumentuese bindese
Po ecja ne rere dhe ne nje nga sheminjte e vegjel buze detit ishte ulur nje vajze bjonde me syte blu...
Nje dite e bukur
Lloji: Pershkrim
Ne qytet zhurmat futeshin lehtesisht ne dritaret e hapura: makinat e njerezit qe shkonin kudo, zogjt...
Dita e pare e shkol...
Lloji: Tregime per femije
Neri zgjohet shpejt dhe therret Berten,motren e saj.-Zgjohu,zgjohu!:thote Neri. Berta e pergjumur ng...
Perralla:Endrra qe ...
Lloji: Hartim
Nje here e nje kohe ne nje shtepi e cila gjendej ne mes te nje fushe te gjelbert jetonte nje vajze e...


Komentet e fundit!


Emri: ina
Email: anaanaana1927@hotmail.com
Komenti: shum bukurrrrrrrrrrrr

Emri: erisa jasharaj
Email: erisaedona@hotmail.com
Komenti: cka ndodhi me pas me te

Emri: jyt
Email: annaanna@gmail.com
Komenti:

Emri: Markelian noku
Email: nokuklara@yahoo.com
Komenti: shuuuuuuuuuuume buuuuuuuuuuuuuukur


Shto komentin tend per vepren e mesiperme!
Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =

Copyright © 2011 - YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com

Kaloni ne versionin Desktop