Home | Posto
ID: 207
Data e postimit: 2011-12-13 14:23:57
Shikime: 37356

Likes: 42 Dislikes: 3

Titulli: Shtepia ime e endrrave

Lloji: Pershkrim
Tema: shtepia imagjinare
Autori: Iris Kapo
Shkolla: Rilindja
Klasa: 11F
Qyteti: Durres
E-mail: gezimkapo@hotmail.com

Teksti:
Do qe te marresh mendimin qe kane shoket per ty?
Do qe te te shkruash mendimin qe ke per shoket?
Regjistrohu tani dhe tregohu i ndershem!

http://tbh.me
Te gjithe kane skicuar pak a shume ne mendjen e tyre shtepine e endrrave, te tjere kane arritur ta ngrene ne realitetin qe jetojne, te tjere nuk kane mundur ta kapercejne ylberin e imagjinates duke iu pershtatur mundesive qe kane patur.Shtëpia ime ëndrrave??
Nje shtepi.
Si nje parajse tokesore.E rrethuar nga nje kopesht me lule shume ngjyreshe ,imagjinohet disa kilometra nga qyteti ynë, në një vend shumë piktoresk pranë liqenit pa fund. Unë preferoj ajrin e pastër dhe ujin e freskët të pa ndotur. Zhurma rrjedhëse e ujit me bën te mendoj, te reflektoj, te humbas ne një bote pafund, një bote ylberike, jashtë realitetit. Nuk e gjej veten shumë të lumtur në shtëpi të vogël dhe të pakëndshme, kështu që shtëpia ime e ëndrrave është , e rehatshme, e planifikuar mirë,ku ta gjej veten të humbur ne dritaret gjigante qe me sjellin ndërmend kalatë e vjetra romake ndërtuar plot shije.. Dhomat?? Me duhet të them se unë nuk kam nevojë për shumë prej tyre, por është shumë e rëndësishme që dhoma ime te ketë një ambient te ngrohte, miqësor, te rehatshëm si një kutize e kristalte.Ne ate kutize ku askush dhe asgje nuk mund te depertoje. Mendoj se muret janë qielli, eshte me i besueshmi im, ai qiell i mendjes time, qe i rrefej sekretet me sublime Dera hapet: përpara me shfaqet nje salle e madhe, ku janë portrete shumë prej anëtarëve të familjes, te cilet kurre nuk me lene vetem, me shoqerojne gjate gjithe hapesires gjigande te shtëpisë imagjinare.Duke e kthyer majtë është kuzhina .. formuar nga një pjesë e platformës së ishullit, Kuzhina e gatimit shfaqet diellore, çdo gjë më fton mua ne qetësinë e abiseve ...
Ne ketë ambient te bollshëm, shtrihen krenare katër sofa (kolltukë moderne) lëkure dhe ne mes tyre vallëzon krenare nje tavoline xhami e gdhendur me shije artisike.
Një mur xhami, gati instinktivisht me vjen te them se ngjan me murin e madh kinez, është ndarësi i dy ambienteve te ngrënies dhe ndenjies.Kopshti jashtë është plot ngjyra më jep një ndjenjë e qetësisë ,paraqitet si porta për të hyrë në një botë tjetër.
Shtëpia ime është streha ime .. .Aty brenda Ndjehem sikur jam në paqe .... gjej vetveten pas nje dite rraskapitese.Vepra te ngjashme
Jeta
Lloji: Poezi personale
Jeta. Jeta është një ndjenjë,e pa përshkrueshme, jeta është një dit,që...
Shtepia e Endrrave
Lloji: Ese pershkruese
Shtepia e endrrave te mia !! Shtepia , streha e dashurise dhe e kujtimeve te pafund qendron pady...
*Familja* ♥ ...
Lloji: Analize letrare
Familja është grupi i parë që ne i takojmë. Familja është mbështetja e parë , që na japin ...
Qeni
Lloji: Ese pershkruese
Kafsha ime e parapëlqyer është qeni. Unë kam një qen vetë dhe ai është shumë I bukur. ësht...
ese per shkollen
Lloji: Ese pershkruese
Shkolla ime, vendi të cilin çdo ditë e vizitoj, dhe vendi i cili çdo gjë mua më mëson. Ajo ë...
Miqët
Lloji: Ese argumentuese bindese
Miqtë luajnë një rol të rëndësishëm në jetën e një personi. Ata inkurajojnë kur njëri ë...


Komentet e fundit!


Emri: lejla lelushi
Email: lejlakabashi988@gmail.com
Komenti: shum shum bukurrrrrrrrrr

Emri: isra
Email: isra@hotmail.com
Komenti: kutizaaaaa pfff

Emri: laura
Email: andonia000@gmail.com
Komenti:

Emri: eldiza
Email: eldisa-zaganjori@hotmail.com
Komenti: Ooooo ZEMRA mi po ca ben kshuuuu,demek na paske bo pershkrimin me te bukur ndonjehere, une e lexova po me te diftu tdrejten smorra vesht asigja xpxpxp jo mi goca se po tallesha SHUUUUME BUKUR zemra:

Emri: Isra
Email: isra__h@hotmail.com
Komenti: wwweeeeeee cfare imagjinate, me pelqeu shume menyra e pershkrimit, te pergezoj

Emri: emi
Email: simpatikja@live.com
Komenti: Sh.bkr

Emri: ardiana hajra
Email: riad.11@outlook.com
Komenti: bravooo

Emri: lindi
Email: tanimemaj@gmail.com
Komenti: ej o lole e baker eeeeeeeeeeeeeee a cuna ooooooooooooooooooo ?

Emri: omi lal
Email: hahhaha@home.al
Komenti: sh e bkr flm m ka hy sh n pun pz .....bravo

Emri: hason
Email: hason-6@hotmail.com
Komenti: caa imagjinatee sh bkr

Emri: edi
Email: edi15@gmail.com
Komenti: ke nje imagjinate shume te cudishme ,por pershkrim shume i bukur .ishalla te behet realitet endra jote

Emri: faaa
Email: faaa12345@gmail.com
Komenti: nice

Emri: adi
Email: adi111@gmail.com
Komenti: pershkrim shume i bukur shpresoj te te behet realitet

Emri: alba
Email: w12fga521@hotmail.com
Komenti: shum pershkrim i bukur, shpresoj qe kjo shtepi imagjinare te te behet realitet

Emri: alba
Email: w12fga521@hotmail.com
Komenti: shum pershkrim i bukur, shpresoj qe kjo shtepi imagjinare te te behet realitet

Emri: sinan
Email: sinanllushi@hotmail.com
Komenti: hmmmmm

Emri: sara
Email: sarallushi@hotmail.com
Komenti: sh bKr

Emri: marsi
Email: xheni.xhensila1999@yahoo.com
Komenti: e persosur,,,ke nje mendje te zhvilluar ,,,,,,,,bravo super super super Think You are super boy

Emri: aaann
Email: an.feel@tre.net
Komenti: sa per pershkrimin te lumte sidomos per fundin. e kishe bo yll fare. bravo iris

Emri: sidorela
Email: sidorela.muro95@hotmail.com
Komenti:

Emri: ardiana
Email: ardiana_abdullai@hotmail.com
Komenti: shuuuuuuuuuuuum e keqe

Emri: alda
Email: alda-987@live.com
Komenti: fantastik

Emri: klodi
Email: klodi-456@live.com
Komenti: shume e bukur

Emri: renato
Email: mynchenb@ymail.com
Komenti: dua nje ese me temen komuniteti im ideal ju lutem me ndihmoni

Emri: enver
Email: enver_imeri@hotmail.com
Komenti:

Emri: mario
Email: marionesti@yahoo.com
Komenti: sh e bkrrrrrrr

Emri: shkrimtariivogel
Email: babiqibabiqi@hotmail.de
Komenti: shum e mir na inspiron neve per nje plan sa me te mir shtepie

Emri: bendenisa
Email: bendenisa.boshnjaku@hotmail.com
Komenti: shume interesante

Emri: Go go
Email: gg@mail.al
Komenti: Go

Emri: Go go
Email: gg@mail.al
Komenti: Go

Emri: Habibii
Email: hajrije.bosja@live.comm
Komenti: ooo ju lutemm bone ni ese "Shtepia ime" ju kisha lut me boo sot edhe 1 ore me kon e kryme plzzzzzz

Emri: Sabire
Email: maite_peroni@hotmail.com
Komenti: uaaaaaa shume e mire!

Emri: ana
Email: antonella.l.b@hotmail.com
Komenti: shuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuume e bukur pz te lumte si thua per temen shoqja ime e endrrave sdo ishte keq eeee

Emri: ilda
Email: ildasier@yahoo.it
Komenti: SHH e bukur ^^

Emri: silvana thaci
Email: fjori kukes@yahoo.com
Komenti: shum shum bkr pz , te lumte

Emri: arlinda qukaj
Email: niti.arjani@hotmail.com
Komenti: shum bukur

Emri: arlinda qukaj
Email: niti.arjani@hotmail.com
Komenti: shum bukur

Emri: besnik
Email: besnik_sadiku@hotmail.se
Komenti: mir

Emri: egli
Email: muka1@hotmail.it
Komenti: dua nje ese pershkruese me titullin "Komuniteti im ideal"

Emri: dorina
Email: dori_5@live.com
Komenti: e papare.. i lumshin duart kush e ka krijuar

Emri: riva
Email: riva_sula@hotmail.com
Komenti: Dua nje ese me teme:Shtepia e enderrave.

Emri: Andi
Email: andi.al123@yahoo.com
Komenti: Dua nje pershkrim me teme : Shtepia e endrrave.

Emri: irena
Email: gjyla.irena@yahoo.com
Komenti: Dua nje ese me teme Shtepia e enderrave

Emri: Alesja mulita
Email: Anaanushi24@yahoo.com
Komenti: Bkr po do doja dhe nje ese me temen "Qyteti i endrave te mia"

Emri: dajana
Email: dajana_7@hotmail.com
Komenti: shmir ishalla me hyn ne pun

Emri: albi
Email: albi-789@live.com
Komenti: mir


Shto komentin tend per vepren e mesiperme!
Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =

Copyright © 2011 - YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com

Kaloni ne versionin Desktop