Home | Posto
Sondazh: Cfare opsionesh deshironi te shikoni te YourLiterary.com ne vitin 2019?
ID: 637
Data e postimit: 2012-12-18 03:40:04
Shikime: 10877

Likes: 6 Dislikes: 1

Titulli: Nentori

Lloji: Hartim
Tema: Nentori muaji i festave nderkombetare
Autori: Zana
Shkolla: Bashkimi
Klasa: VIII/8
Qyteti: Gostivar
E-mail: zana_98@live.de

Teksti:
Do qe te marresh mendimin qe kane shoket per ty?
Do qe te te shkruash mendimin qe ke per shoket?
Regjistrohu tani dhe tregohu i ndershem!

http://tbh.me
Nentori per ne shqiptaret nuk eshte vetem muaji i njembedhjete i vitit,me te ne na lidhin shume ngjarje te medha historike.
Me 22 Nentor te vitit 1972 u mbajt kongresi i drejtshkrimit,aty moren pjese 87 delegate nga Shqiperia,Kosova,shqiptaret e Maqedonise,Mali te te Zi si dhe arbereshet e Italise.
Qellimi i kongresit ishte te percaktohen parimet dhe drejtimet kryesore te hartimit te drejtshkrimit,per te pasur nje gjuhe letrare te njesuar.
Me 28 Nentore te vitit 1912 kuvendi kombetare i Vlores shpalli pavarsine e Shqiperise dhe zgjodhi qeverine pare te shtetit shqipetare,kryetare e natyrisht edhe kryetare i pare i qeverise se shtetit shqipetare u zgjodh Ismail Qemali,pavrsia u shpall per te gjiha trojet shqipetare dhe ministrat u zgjodhen nga te gjitha krahinat shqipetare.


Vepra te ngjashme
Nentori
Lloji: Hartim
Nese do duhej te zgjedhim se cili eshte muaji me I rendesishem ne historine e Shqipetareve , pa dysh...
28 Nentori - Dita e...
Lloji: Ese shpjeguese
28 Nentori-Dita e Flamurit - 28 Nentori eshte nje dite e madhe , dite histor...
Shqiperia Ime
Lloji: Ese argumentuese bindese
Shqiperia eshte nje vend shume i pasur nga ana turistike.Shume agjensi udhetimesh e kan quajtur Shqi...
28 Nentori
Lloji: Hartim
Pasi jemi ne muajin e Nentorit une si teme zgjodha 28 Nentorin se vet titulli eshte terheqes. 28 Ne...
ese per 100 vjetori...
Lloji: Ese argumentuese
28 - 29 nentori eshte dita kur shqiptaret festojne per pavarsine e atdheut tone atdheut te cilit ke...
KOMBI SHQIPETARE 10...
Lloji: Ese pershkruese
NE FAKT ESHTE PAKSA E VESHTIRE TE FLASESH PER GJITHE KETO VITE. ESHTE E VESHTIRE TE TREGOSH PER:100V...


Komentet e fundit!


Emri: FERIDE
Email: armend_k1@live.com
Komenti: SHUME MIRE

Emri: FERIDE
Email: feride.chyneti@outlook.com
Komenti: MIR POR PAK HAHAHA

Emri: arta
Email: arta31@hotmail.com
Komenti: Vertet e mir qenka

Emri: lesa
Email: bahar-4@outlook.com
Komenti: nuk eshte shum mir me duhet hartim edhe per 28 netori ju lutem me tregoni

Emri: selatin hajrullahu
Email: seela_910@hotmail.com
Komenti:

Emri: xuli
Email: xuli.avduli@live.com
Komenti: hahahahhaah spo m e pelqn fare kjo se si flet budalaaa une po lypi tem pperrr nesrrra harrrtim e jo qetoooo palidhje omg qfarrrr teme e keqqe qe te koka

Emri: bsssbs
Email: bsssbs.mns@outlock.se
Komenti:

Emri: donjeta
Email: donjeta.rahmani@live.com
Komenti: shum me pelqeti

Emri: `Ajnur
Email: didi_ila@hotmail.com
Komenti: Sa per qeshtu t;kisha shkrujt une krejt ;)Gjëja e vetme që e bën popullin të gjallë është : Gjuha dhe Kombi,para shumë shekujve shtetet qe egzistonin kishin gjuhën e tyre,traditat dhe kombin.Në botë shëndriste një dritë por vetem një pjesë e vogël e botës kishte errësir ajo pjesë ishin shqipëtarët,shakaku ishte sepse nuk e kishin gjuhë e tyre dhe kombin këtë errësirë e shëndruan ne dritë. Një datë e shenjtë ishte ajo dat 22 Nëntor më vitin 1908 e cila në atë ditë në atë natë u vendos qe ajo erresir të ket një dritë ,pra më 22 Nentor u vendos alfabeti shqip me 160 pjesmarës te cilët kishin ardhur nga gjitha trojet shqiptare,kishte veshtersi gjersa u formua alfabeti shqipetar per shkak te disa shteteve qe nuk e pranonin alfabetin shqipetar por kjo me marveshje te butë,u zgjedh dhe pra ne nje deklarat delegatet shpallen se : Mu ne kete dat do te vendoset alfabeti I shqiptarve kjo erresir do zhduket dhe 160 delegatet vendosen qe ky alfabet ti ketë 36 shkronja dhe qe ky alfabet te jet I shendritshem gjatë gjith jetes se shqipetareve.Kryetar I komunes u shpall Mit’hat Thaqi I biri I Abdyl Frasherit kurse nenkryetar ishte Grikor Cilka nga Korqa si dhe shum te tjerë perveq se erdhen edhe nga shum shtete erdhen dhe nga shum relegjione te ndyshme siq jan : Ortodoke ,Katolike,Mysliman etj.. Ne Manastir u hap dhe shtypshkronja e pare e punuar nga nje grup te fesë muslimane ajo shtyp shkronje u be e njohur ne te gjith shqiperinë,Ndre Medja njeri nder shkrimtaret te njohur shqiptar pasi u zbulua alfabeti yne I tha disa vargje : Përmbî zâ, që lëshon bylbyli, Gjuha shqipe m'shungullon Përmbi erë, qi nep zymbŷli pa 'da zemrën ma ngushëllon. Gegë e toskë, malësi, jallia, jan nji komb, m'u 'da s'duron, fundë e majë nji âsht' Shqipnia, e nji gjuhë t'gjith na bashkon. Pra sot e kesaj dite kjo feste kjo fest kremtohet kjo fest eshte nderkombetare Le te valoj Flamuri ,Le te rrjedh gjuha si mjalti , le te dihemi deri ne cekun e botes SE SHQIPETARET EGZOSTOJN

Emri: Yllza
Email: Yllza-1993@hotmail.com
Komenti: Keni mund me shkrujt me shum ju lutem herat tjera shkruani me shum sepse nga kjo gje skemi dobi askushi!!!

Emri: ahurim
Email: adelina_123456@live.com
Komenti:

Emri: ahurim
Email: adelina_123456@live.com
Komenti:

Emri: Buli
Email: Burim_azemi@in.com
Komenti: Burimbulicimi1230

Emri: sanije
Email: sanije_princess@live.com
Komenti: shum mir

Emri: rana
Email: rana.memeti@outlook.com
Komenti: dishka me shume dhe me qarrtt

Emri: fllanza
Email: fllanzazeqiri@outlook.com
Komenti: a muni diqka ma shum me shkru


Shto komentin tend per vepren e mesiperme!
Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =

Copyright © 2011 - YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com

Kaloni ne versionin Desktop