Home | Posto
ID: 4129
Data e postimit: 2015-03-23 21:15:22
Shikime: 9403

Likes: 5 Dislikes: 1

Titulli: Arsimi

Lloji: Hartim
Tema: Arsimi dritë e pashuar
Autori: Ensar Iljazi
Shkolla: Gj.K.Skenderbeu
Klasa: IX-3
Qyteti: F.Haraçinë
E-mail: ensar.iljazi.2000@gmail.com

Teksti:
Do qe te marresh mendimin qe kane shoket per ty?
Do qe te te shkruash mendimin qe ke per shoket?
Regjistrohu tani dhe tregohu i ndershem!

http://tbh.me

Arsimi është shtylla kryesore e një vendi, e një kombi të tërë. Pa arsim edhe vetë kombi do të rrezikonte zhdukjen me asimilim. Duke përqafuar të huajën e duke harruar atë të tijën. Mes vitesh, dekadash, shekujsh, kombi shqiptar ka qenë i etur për dije por forca të ndryshme okupatore nuk e kanë lënë atë të ngrejë kokën. Çdo shkronjë e mësuar ka qenë melodi për veshët, çdo tingull i artikuluar ka ngjallur etjen për më shumë. Por, tani në kohë moderne kur populli jonë ka të gjitha mundësitë për arsimim, e shohim atë me një sy anashkalues. E përbuzim, e nënçmojmë, e shkelim dhe harrojmë. Mendja e njeriut harron shumë shpejtë se sa e sa mundime e sa e sa gjak është derdhur që sot gjeneratat e reja, të mësojnë pa u frikësuar se do të dënohen nga okupatori. Të rinjtë nuk janë të vetëdijshëm për forcën, për luftën që arsimi mund ti’a bëjë një populli tjetër, pa derdhur asnjë pikë gjak. Ata enden nga shkolla në shtëpi pa mos qenë të vendosur që çdo ditë së paku të mësojnë nga një gjë të re. Shkojnë dhe vinë nga shkolla vetëm sa për të kaluar ditët dhe për të mos i hidhëruar prindërit. Por siç shkojnë ditët, shkojnë edhe vitet, do të shkon edhe një jetë e tërë. Një ditë kur të zgjohemi dhe të shohim veten se ku kemi ngelur do të na bie ndërmend forca e arsimit dhe dijes por atëherë do të jetë shumë vonë. Ndoshta edhe pasardhësit tanë do të mundohemi që ti mësojmë, që së paku ata mos ti përsërisin gabimet tona por do të jetë e kotë, sikur ne që nuk kemi dëgjuar, nuk do të dëgjojnë as ata. Do të formohet një rreth i injorancës nga i cili shumë rëndë do të dalim. Ju lë me dëshirë të mirë dhe me optimizëm se një ditë, rinia jonë do të sfidojë botën me forcën e lapsit dhe të fjalës së thënë.Ensar Iljazi


Vepra te ngjashme
Arsimimi
Lloji: Hartim
Këtë shkrim do ta filloj me një thënie të Nelson Mandelës me një fjali të thjeshtë që ka ...
Mesuesi
Lloji: Ese vleresuese
Një mësues është dhuratë e çmuar nga Perëndia për ne. Një mësues është si një Perëndi ...
Jeta
Lloji: Ese argumentuese
Jeta… Gjithçka në jetë është zgjedhje. Madje edhe situatat më të pashpresa, edhe ato, n...
Nena
Lloji: Ese pershkruese
Nëna ! Vetëm fjala “NËNË” të mbush me një pozitivitet që nuk mund ta shpjego...
ese per shkollen
Lloji: Ese pershkruese
Shkolla ime, vendi të cilin çdo ditë e vizitoj, dhe vendi i cili çdo gjë mua më mëson. Ajo ë...
Kush jam une?
Lloji: Ese argumentuese
Unë quhëm Frenci ...., por që të gjithë që më njohin më thërrasin Enco. Jam 15 vjeç dhe nj...


Komentet e fundit!


Emri: Xcbbnnnnnnnnnn
Email: Mahmut meli@gmail.com
Komenti: Weeeeeeeee

Emri: Art
Email: art.haxhiu@hotmail.com
Komenti: Very good

Emri: Albina
Email: Albina-aliji@live.com
Komenti: Shum mir :)

Emri: Elma
Email: Elma-ramadani@live.com
Komenti: Ensar autori bravo

Emri: Suela
Email: Suela-ramadani@live.com
Komenti: Its veryy god

Emri: Emaema
Email: Ema-iljazi@live.com
Komenti: Shummm e bukurr ensar te lumtt mpelqen

Emri: EmaEma
Email: Ema-iljazi@live.com
Komenti: Shum e bukur me pelqen

Emri: Shkelqim Hyseni
Email: shkelqimi13@hotmail.com
Komenti: it's a very nice

Emri: Edibe
Email: Dibeasani.95@hotmail.com
Komenti: Shum e bukur kjo pjesa me pelqen

Emri: Ermal
Email: ermal.dgj@hotmail.com
Komenti: Shuum shuuuum buukur me pelqeeu shuum Ensar Iljazi je me ii miiri


Shto komentin tend per vepren e mesiperme!
Last name
Emri:
Email:
Komenti:
Pyetje sigurie
Sa eshte shuma e ketyre dy numrave:
1 + 2 =

Copyright © 2011 - YourLiterary.com | Shqip | Mobile version. All Rights Reserved
Powered by YourLiterary.com

Kaloni ne versionin Desktop